Skocz do zawartości

Okulary Lantanowe


el_skywatcher

Rekomendowane odpowiedzi

cześć.. Planuje zakup jakiejś soczewki lantanowej.. zamierzam przeznaczyć ok 500-600zł.

celuje w 1 sztukę ale nie wiem jaka ogniskowa..

ma być pod Synta/Sky-Watcher" DOB 12"

zastosowanie miałoby być ogólne..

chciałbym kupić coś porządnego..

z góry dzięki za pomoc.! :helo::helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość inż.konstruktor

Bardzo trudno kupić jeden okular ogólnego zastosowania.

Inne są ogniskowe do DSów a inne do planet.

 

Ogólny ewentualnie może być zoom.

 

Konrad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo trudno kupić jeden okular ogólnego zastosowania.

Inne są ogniskowe do DSów a inne do planet.

 

Ogólny ewentualnie może być zoom.

 

Konrad.

 

 

Dobry zoom to dobry pomysł :D ale mi się napisało .

 

dlaczego :

 

- dobry do planet

-dobry do DS

 

dlaczego :

 

-do planet bo , można zjechać do krótkiej ogniskowej okularu , i otrzymać spore powiększenie -optymalne w stosunku do seeingu , czyli jak lepszy to dajemy większy power a jak słabszy dajemy taki zoom aby było widać obiekt jak najostrzejszy-jeden krótkoogniskowy okular przy kiepskim seeingu jest nie do użycia (wszystko pływa) a w zoomie możemy sobie to regulować płynnie.

Jeżeli trafi się jakiś masakryczny -czytaj wspaniały seeing oprócz zooma można uzyć jeszcze Barlowa i odpowiednio w miarę apertury użyć duuuużego powiększenia. :helo:

 

 

Do DS bo , ogladą się je z reguły przy małych powerach a taki jest w zoomie , powiedzmy dwadzieścia pare mm ogniskowej , a jeżeli DS ma na przyklad możliwy do zaobserwowania jakiś fragment np. trapez gwiazd w M-42 to dajemy większy power i jest ok.

 

Zawsze kiedy patrzę na planetki lantanem typu zoom Janusz Wilanda ( to taki mało znany astronom ) przez jego Piccolo to jestem zachwycony uzyskiwanymi obrazami , nawet jak jest to Wenus to jest super bez tych kolorków na brzegach.

 

Inna sprawa że ten Piccolo to super sprzęt , jak na tak małą aperturę ale o tym teleskopie to by trzeba założyć oddzielny temat :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm.. zainteresowaliście mnie.. xD

co myślicie o tym: http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...?products_id=97

 

Okular lantanowy Zoom LV 8-24mm

 

 

Warto kupić , zobacz czy ktoś takiego nie sprzedaje na forumum-może być wtedy taniej , jak nie to bierz nie będziesz żałował-pozdrawiam Janusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm.. zainteresowaliście mnie.. xD

co myślicie o tym: http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...?products_id=97

 

Okular lantanowy Zoom LV 8-24mm

 

Jak Ci nie będzie przeszkadzało, że ten okular ma przy ogniskowej 24mm zaledwie 40 stopni własnego pola widzenia, to spoko.

Ja miałem kiedyś okazję polukać przez ten okular z moim makiem 127mm (ogniskowa 1500mm) i po dwóch nocach wiedziałem, że to nie jest to.

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci nie będzie przeszkadzało, że ten okular ma przy ogniskowej 24mm zaledwie 40 stopni własnego pola widzenia, to spoko.

No właśnie, do planet jest naprawdę OK, bo pole nie ma tam dużego znaczenia. Ale do DS-ów nie polecam. Tu warto (a nawet trzeba) uderzyć w coś z szerokim kątem, co najmniej 60 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Zanim zaczniesz zastanawiać się nad konkretnym modelem odpowiedz sobie na pytanie, do czego ma być ten okular – bo z okularami ogólnego zastosowania jest trudno.

Moim zdaniem masz kilka opcji a jako klucz zaproponowałbym rozmiar źrenicy wyjściowej + te okulary które już masz, czyli pewnie kitowe (SP 25 i 10 mm)

1) źrenica ok. 1 mm – głównie planety (ale nie tylko) – ogniskowa 5-7 mm

2) źrenica ok. 2-2,5 mm – powiedzmy małe galaktyk i małe „jasne” mgławice – ogniskowa 10 - 13 mm (masz kiepskiego kita 10 mm)

3) źrenica 4-6 mm – rozległe obiekty np. Ameryka czy M33 (masz kita 25 mm)

 

12” kupiłeś prawdopodobnie w celu obserwacji DS., jak zapewne wiesz właśnie nadszedł czas galaktyk w Lwie i Pannie, potem będzie lato i brak ciemnych nocy a potem nie będzie już Lwa i Panny i trzeba będzie czekać do następnego roku.

Z tego względu proponuję abyś w chwili obecnej zawęził rozważania do okularu o ogniskowej w okolicach

10-13 mm (oczywiście bez przesady z tą dokładnością co do mm czy dwóch).

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak już pisałem poszukuje czegoś ogólno-użytkowego więc zainteresowałem się tymi zoom`ami.

Ale nie bardzo widzę kupowanie okularów powyżej 500 zł. I do tego z określonym celem..

wolałbym 1 ale za to uniwersalny.

 

 

Jak chcesz zoom`a to poczekaj na wynik testu tych okularków jaki robi Hans, zajrzyj na dział o okularach na tym forum.

 

NIE MA "uniwersalnego" zooma do 1Kpln. Sorry. Testy niedługo, ale żebyś ze zniecierpliwości nie popełnił jakiejś ryzykownej decyzji to piszę już teraz.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.