Skocz do zawartości

filtr słoneczny


adamsz12

Rekomendowane odpowiedzi

Pytam bo oglądałem słońce przy okazji dni nauki w camk-u przez 230mm z filtrem na pełnej aperturze i 110mm z filtrem na kilka centymetrów średnicy i nie widziałem rożnicy w jakości plam. Granulacji nie widziałem w obu czy do oglądania granulacji ma to znaczenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zainteresowany zrobieniem takiego filtru, ale nawet nie zabardzo wiem skąd wziąć folię Baadera, i jak wykonać taki filtr.  

 

Będę wdzięczny za dodatkowe informacje

 

Pozdrawiam

 

Jacek

 

Kupuj Baadera i tylko Baadera. Ja kombinowałem z różnymi foliami - Baader na :sun: jest bezkonkurencyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem sobie przesłonę 70mm na objektyw yukona (100mm), stosuję folię, niestety niewiem czy Baader'a (10x10cm,kupioną w Vedze za 12 zł) niestety granulacji rzadnej nie widziałem, być może przyczyną tego jeszcze jest to że słońce obserwowałem z balkonu przy otwartych drzwiach balkonowych gdzie podejrzewam powietrze szaleje.

Ale pytanie jest dobre.

Czy przesłona jest potrzebna, jeśli tak ta jak duża?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy teleskopach z centralną obstrukcją najlepiej stosować filtr pełnoaperturowy aby nie było spadku kontrastu a przy refraktorach można sobie pozwolic na filtr powiedzmy 0,7 do 0,8 Apertury co często podnosi kontrast szczególnie tych trochę za jasnych achromatów.

Zamknij drzwi balkonowe bo granulacji na pewno nie zobaczysz i obserwuj Słońce do południa jak jest jeszcze krótko nad horyzontem i nie nagrzało jeszcze silnie ścian twojego domu, to bankowo pomaga 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tak jak mowi Janusz. Przy obserwacjach słońca ludzie często zapominają o wpływie seeingu, który w dzien ma takie same znaczenie jak w nocy. Skończyło się lato i gorące powietrze, zimą będzie lepiej, chociaz i Słońce jest niżej nad horyzontem. Cierpliwości, a na pewno się uda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś dokładnie wie i potrafi zdefiniować czym jest folia Baader'a pod wzdlędem technologicznym, fizycznym i chemicznym, wtedy dałoby się zweryfikować wszelkie niejasności dotyczące innych producentów, zadając jedno konkretne pytanie dystrybutorowi.

Pomijając ten fakt, samo w sobie jest to ciekawe zagadnienie, przyznam że jeszcze na własne oczy nie widziałem takiej folii, taaaki jestem zielony. Ale już niedługo :-D.

 

Pozdrawiam

 

Jacek(ragejm)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małek, weź pod uwagę, żę zimą po ścianach ,,idzie'' ciepłe powietrze od ogrzewanego budynku, a jak sąsiedzi z dołu otworzą okna lub drzwi balkonowe, to już kompletna ,,kapucha''.

 

Racja, w poscie wyzej dokonałem uogólnienia. Niemniej zimą i tak jest przeważnie lepiej niż latem. Przynajmniej takie są moje odczucia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyznam że jeszcze na własne oczy nie widziałem takiej folii, taaaki jestem zielony. Ale już niedługo :-D.

 

Wez sobie aluminiowa folie od pakowania kanapek i juz bedziesz wiedzial, jak taka folia wyglada ;)

 

Tylko niech nikt nie probuje ja do teleskopu zakladac :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli bardziej sposób produkcji, gdyż nie wiem czy to jest tak cienko rozwałkowana "blacha", czy też powłoka metaliczna napylona czy nałożona galwanicznie na nośnik, oraz czy konstrukcja jest bardziej skomplikowana tj. składa się z kilku warstw, dodatkowych powłok filtrujących, zabezpieczających. Możliwości może być kilka, tak jak cienko rozwalcowana folia złota też może być półprzezroczysta i tak jak roztwór koloidalny złota ma wtedy pod światło barwę czerwoną. Na pewno spotkaliście się z szybami "przydymionymi" na kolor bordowo-czerwony, to właśnie szyby z naparowaną cieńką warstwą złota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to jest folia z tworzywa sztycznego wytwarzanego poprzez wtłaczanie reagentów do kwaśnego roztworu przez skalibrowaną szczelinową dyszę a potem po wysuszeniu jest na nią naparowywany w próżni metal (chyba Aluminium sądząc z niebieskiego rozproszenia)

Jakość optyczna takiej folii zależy od czystości składników i od równoległości tej precyzyjnej, szczelinowej dyszy 8)

Nośnikiem dla aluminium jest tu chyba kosmiczny Mylar ale to nic pewnego w przypadku Baadera :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyznam że jeszcze na własne oczy nie widziałem takiej folii, taaaki jestem zielony. Ale już niedługo :-D.

 

Wez sobie aluminiowa folie od pakowania kanapek i juz bedziesz wiedzial, jak taka folia wyglada ;)

 

Tylko niech nikt nie probuje ja do teleskopu zakladac :lol:

 

 

Swietny pomysl :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
Gość Janusz_P.
Czy zimą czy latem, przy klarownej atmosferze i poprawnie ustawionej ostrości granulacja MUSI być widoczna przez Baadera - ja w MTO przy powerze 30x widzę ją bez większych problemów :lol:

 

Niestety nie musi bo czasem turbulencja na to nie pozwala :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Żeby nie zakładać nowego wątku w sprawie filtrów słonecznych. Podaję cytat:

"Efekt polerowania i wynik końcowy:

Wykonałem już kilka filtrów opisaną metodą i wszystkie sprawują się znakomicie. Już przy powiększeniu około 40x widoczna jest granulacja słoneczna jako bardzo drobnoziarnista matowość na powierzchni Słońca; przy px55 widoczna jest bardzo wyraźnie, gdy atmosfera jest stabilna. Plamy na Słońcu przynajmniej do px125 widoczne bardzo ostro ze strukturą półcieni, widoczne są również najmniejsze plamy, wyłaniające się spośród granulacji słonecznej. Ostro i kontrastująco widoczne są również pochodnie słoneczne, których najlepiej szukać w pobliżu krawedzi tarczy Słońca."

 

Opis dotyczy fitra szlifowanego i polerowanego z szybki spawalniczej.

 

Teraz pytanie: czy protuberancje słońca to to samo co pochodnie słoneczne? Jeśli tak to jak ma się do powyższego cytatu pewna wypowiedź na założony wcześniej przeze mnie wątek pt. protuberancje słońca, która brzmiała mniej więcej tak, że do oglądania tego zjawiska potrzebny jest filtr H-Alfa kosztujący kilkaset Euro?

 

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.