Jump to content

filtr słoneczny


adamsz12
 Share

Recommended Posts

Pytam bo oglądałem słońce przy okazji dni nauki w camk-u przez 230mm z filtrem na pełnej aperturze i 110mm z filtrem na kilka centymetrów średnicy i nie widziałem rożnicy w jakości plam. Granulacji nie widziałem w obu czy do oglądania granulacji ma to znaczenie ?

Link to comment
Share on other sites

Jestem zainteresowany zrobieniem takiego filtru, ale nawet nie zabardzo wiem skąd wziąć folię Baadera, i jak wykonać taki filtr.

 

Będę wdzięczny za dodatkowe informacje

 

Pozdrawiam

 

Jacek

Link to comment
Share on other sites

Guest Benedykt
Jestem zainteresowany zrobieniem takiego filtru, ale nawet nie zabardzo wiem skąd wziąć folię Baadera, i jak wykonać taki filtr.  

 

Będę wdzięczny za dodatkowe informacje

 

Pozdrawiam

 

Jacek

 

Kupuj Baadera i tylko Baadera. Ja kombinowałem z różnymi foliami - Baader na :sun: jest bezkonkurencyjny.

Link to comment
Share on other sites

Ja zrobiłem sobie przesłonę 70mm na objektyw yukona (100mm), stosuję folię, niestety niewiem czy Baader'a (10x10cm,kupioną w Vedze za 12 zł) niestety granulacji rzadnej nie widziałem, być może przyczyną tego jeszcze jest to że słońce obserwowałem z balkonu przy otwartych drzwiach balkonowych gdzie podejrzewam powietrze szaleje.

Ale pytanie jest dobre.

Czy przesłona jest potrzebna, jeśli tak ta jak duża?

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Przy teleskopach z centralną obstrukcją najlepiej stosować filtr pełnoaperturowy aby nie było spadku kontrastu a przy refraktorach można sobie pozwolic na filtr powiedzmy 0,7 do 0,8 Apertury co często podnosi kontrast szczególnie tych trochę za jasnych achromatów.

Zamknij drzwi balkonowe bo granulacji na pewno nie zobaczysz i obserwuj Słońce do południa jak jest jeszcze krótko nad horyzontem i nie nagrzało jeszcze silnie ścian twojego domu, to bankowo pomaga 8)

Link to comment
Share on other sites

Jest tak jak mowi Janusz. Przy obserwacjach słońca ludzie często zapominają o wpływie seeingu, który w dzien ma takie same znaczenie jak w nocy. Skończyło się lato i gorące powietrze, zimą będzie lepiej, chociaz i Słońce jest niżej nad horyzontem. Cierpliwości, a na pewno się uda.

Link to comment
Share on other sites

Guest Aquarius

Małek, weź pod uwagę, żę zimą po ścianach ,,idzie'' ciepłe powietrze od ogrzewanego budynku, a jak sąsiedzi z dołu otworzą okna lub drzwi balkonowe, to już kompletna ,,kapucha''.

Link to comment
Share on other sites

Czy ktoś dokładnie wie i potrafi zdefiniować czym jest folia Baader'a pod wzdlędem technologicznym, fizycznym i chemicznym, wtedy dałoby się zweryfikować wszelkie niejasności dotyczące innych producentów, zadając jedno konkretne pytanie dystrybutorowi.

Pomijając ten fakt, samo w sobie jest to ciekawe zagadnienie, przyznam że jeszcze na własne oczy nie widziałem takiej folii, taaaki jestem zielony. Ale już niedługo :-D.

 

Pozdrawiam

 

Jacek(ragejm)

Link to comment
Share on other sites

Małek, weź pod uwagę, żę zimą po ścianach ,,idzie'' ciepłe powietrze od ogrzewanego budynku, a jak sąsiedzi z dołu otworzą okna lub drzwi balkonowe, to już kompletna ,,kapucha''.

 

Racja, w poscie wyzej dokonałem uogólnienia. Niemniej zimą i tak jest przeważnie lepiej niż latem. Przynajmniej takie są moje odczucia.

Link to comment
Share on other sites

Miałem na myśli bardziej sposób produkcji, gdyż nie wiem czy to jest tak cienko rozwałkowana "blacha", czy też powłoka metaliczna napylona czy nałożona galwanicznie na nośnik, oraz czy konstrukcja jest bardziej skomplikowana tj. składa się z kilku warstw, dodatkowych powłok filtrujących, zabezpieczających. Możliwości może być kilka, tak jak cienko rozwalcowana folia złota też może być półprzezroczysta i tak jak roztwór koloidalny złota ma wtedy pod światło barwę czerwoną. Na pewno spotkaliście się z szybami "przydymionymi" na kolor bordowo-czerwony, to właśnie szyby z naparowaną cieńką warstwą złota.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Z tego co wiem to jest folia z tworzywa sztycznego wytwarzanego poprzez wtłaczanie reagentów do kwaśnego roztworu przez skalibrowaną szczelinową dyszę a potem po wysuszeniu jest na nią naparowywany w próżni metal (chyba Aluminium sądząc z niebieskiego rozproszenia)

Jakość optyczna takiej folii zależy od czystości składników i od równoległości tej precyzyjnej, szczelinowej dyszy 8)

Nośnikiem dla aluminium jest tu chyba kosmiczny Mylar ale to nic pewnego w przypadku Baadera :?

Link to comment
Share on other sites

przyznam że jeszcze na własne oczy nie widziałem takiej folii, taaaki jestem zielony. Ale już niedługo :-D.

 

Wez sobie aluminiowa folie od pakowania kanapek i juz bedziesz wiedzial, jak taka folia wyglada ;)

 

Tylko niech nikt nie probuje ja do teleskopu zakladac :lol:

 

 

Swietny pomysl :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:

Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...
 • 1 month later...
Guest Janusz_P.
Czy zimą czy latem, przy klarownej atmosferze i poprawnie ustawionej ostrości granulacja MUSI być widoczna przez Baadera - ja w MTO przy powerze 30x widzę ją bez większych problemów :lol:

 

Niestety nie musi bo czasem turbulencja na to nie pozwala :?

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Żeby nie zakładać nowego wątku w sprawie filtrów słonecznych. Podaję cytat:

"Efekt polerowania i wynik końcowy:

Wykonałem już kilka filtrów opisaną metodą i wszystkie sprawują się znakomicie. Już przy powiększeniu około 40x widoczna jest granulacja słoneczna jako bardzo drobnoziarnista matowość na powierzchni Słońca; przy px55 widoczna jest bardzo wyraźnie, gdy atmosfera jest stabilna. Plamy na Słońcu przynajmniej do px125 widoczne bardzo ostro ze strukturą półcieni, widoczne są również najmniejsze plamy, wyłaniające się spośród granulacji słonecznej. Ostro i kontrastująco widoczne są również pochodnie słoneczne, których najlepiej szukać w pobliżu krawedzi tarczy Słońca."

 

Opis dotyczy fitra szlifowanego i polerowanego z szybki spawalniczej.

 

Teraz pytanie: czy protuberancje słońca to to samo co pochodnie słoneczne? Jeśli tak to jak ma się do powyższego cytatu pewna wypowiedź na założony wcześniej przeze mnie wątek pt. protuberancje słońca, która brzmiała mniej więcej tak, że do oglądania tego zjawiska potrzebny jest filtr H-Alfa kosztujący kilkaset Euro?

 

Pozdrawiam Piotr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.