Skocz do zawartości

Łysu u Żłoba


grzybu

Rekomendowane odpowiedzi

Nie ma problemu z wygaszeniem, ale wtedy znika światło popielate a na nim mi zależało. Mogłem zrobić nieco agresywniejszą obróbkę, ale chciałem uzyskać coś podobnego do tego co widać przez okular.

Do tego zdjęcia zrobiłem kilka ekspozycji na różnych czasach, tak aby w miarę dobrze naświetlić Księżyc, gwiazdy i kilka ekspozycji pośrednich.

Próbowałem robić z tego plik hdr i nawet wyszedł, ale ta poświata zabijała wszystko.

Zrobiłem więc całość bardziej tradycyjnie, czyli na podstawie księżyca zrobiłem maskę dla Księżyca i drugą maskę dla gwiazd wygenerowaną w DSS. Potem trochę warstw w gimpie i tyle.

Czasy były w zakresie 1,6" do 1/100s przy ISO200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się z poświatą i popielem :)

Jajcarska nazwa wątku

 

Grzybu - gratulacje!

P.S.

Mam również nadzieję, że kiedyś nastanie taki dzień i .... zrozumiem to zdanie :blink:

czyli na podstawie księżyca zrobiłem maskę dla Księżyca i drugą maskę dla gwiazd wygenerowaną w DSS.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że fotka z poświatą podoba mi się bardziej. Ta druga, poprawiona wygląda nieco sztucznie i jest wyraźnie "wygaszona".

Ja także wolę oryginał. Takie zdjęcie to część fotografii reporterskiej, która ma zarejestrować prawdziwe warunki w czasie tego zjawisko. Było jak było i zdjęcie jest bardziej wartościowe, jeżeli to pokazuje. To że możemy ze zdjęciem zrobić wszystko, to nie znaczy, że będziemy to robić.

 

Oczywiście, że ze względów estetycznych zdjęcie B wygląda lepiej - ale wtedy jest już tylko "info-grafiką".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ale które zdjęcie to oryginał pokazujący jak było naprawdę?

Przecież Grzybu sam napisał:

 

Do tego zdjęcia zrobiłem kilka ekspozycji na różnych czasach, tak aby w miarę dobrze naświetlić Księżyc, gwiazdy i kilka ekspozycji pośrednich.

Próbowałem robić z tego plik hdr i nawet wyszedł, ale ta poświata zabijała wszystko.

Zrobiłem więc całość bardziej tradycyjnie, czyli na podstawie księżyca zrobiłem maskę dla Księżyca i drugą maskę dla gwiazd wygenerowaną w DSS. Potem trochę warstw w gimpie i tyle.

Czasy były w zakresie 1,6" do 1/100s przy ISO200.

 

I to jest zdjęcie reporterskie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ale które zdjęcie to oryginał pokazujący jak było naprawdę?

Przecież Grzybu sam napisał:

I to jest zdjęcie reporterskie?

Wiadomo, że nie w pełni słowa znaczeniu. Ale...

 

Ale jeżeli zdjęcie przedstawia aktualną sytuację i jego celem było przedstawienie tego co widzi, to w jakimś zakresie tak. Nie chce zaczynać tu kolejnej dyskusji na temat "ilości obróbki w zdjęciu astro", dlatego wybaczcie, że wsadziłem "kij...".

 

Taki HDR generalnie ma naprawić braki cyfrowej fotografii i ograniczonej dynamiki, a nie wytworzyć coś nierealnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Jakbym miał matrycę z dynamiką 20EV to pewnie wystarczyłaby jedna ekspozycja ;)

A tak trzeba robić kilka i składać to potem razem. Dużo łatwiej byłoby jakby była super przejrzystość powietrza i nie było tej mgiełki, która sporo zamieszania narobiła. Ale było jak było i w okularze było podobnie. Gwiazdki były widoczne, światło popielate też, ale halo mocno przeszkadzało.

Od siebie nic nie domalowywałem, czy też zamalowywałem na zdjęciach. Większość operacji była robiona na maskach. W astrofotografii mamy tak ogromne kontrasty, że bez wielokrotnych ekspozycji z różnymi czasami ciężko cokolwiek zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W astrofotografii mamy tak ogromne kontrasty, że bez wielokrotnych ekspozycji z różnymi czasami ciężko cokolwiek zrobić.

 

To prawda. W przypadkach kiedy chcemy utrwalić dwa obiekty o skrajnie różnych jasnościach stajemy przed dylematem - ingerować w materiał czy pozostawić surówkę.

 

Tak czy inaczej - podoba mi się Twoje zdjęcie jakąkolwiek obróbkę przeszło. Mi zazwyczaj nie starcza cierpliwości aby uzyskać takie efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, to taki max któtki tutorial:

1. Najpierw zrobiłem 6 zdjęć od samego Księżyca do M44

2. Wczytałem je po obróbce RAW do gimpa jako kolejne warstwy i wyrównałem względem siebie.

3. Zrobiłem dla wszystkich warstw poza najjaśniejszą i najciemniejszą maskę z warstwy z lekko wypalonym Księżycem. Dość mocno ją rozmyłem.

4. W DSS zrobiłem na podstawie najjaśniejszego zdjęcia "starmask", z której potem usunąłem niepotrzebne kropki w miejscu gdzie DSS się pomyliło i wzięło kawałki halo za gwiazdy.

5. Tak zmienioną maskę wykorzystałem jako maskę dla najjaśniejszej warstwy.

 

To by w skrócie było na tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, ciekawa dyskusja się wywiązała przez moją przeróbkę hehe, Grzybu powiedział "niefajne halo naokoło Księżyca", to mu usunąłem, przez w sumie dwie operacje - poprawę kontrastu i zmianę niebieskiego na bardziej ciemniejszy, co by go gorzej odróznić od tła. Oby każdy trafił na swój "złoty strzał" - jeden pstryk i nic nie trzeba więcej robić :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały problem, że usuwając halo usunąłeś przy okazji trochę gwiazd i całe światło popielate ;)

Niby można usunąć same halo, ale to zdjęcie miało mniej więcej pokazać to co widać w okularze mojego teleskopu, a niestety było takie paskudne halo wtedy widoczne. Problem byłby gdybym nie widział tego halo w okularze, a na zdjęciu miałbym takiego kulfona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to moj pierwszy ksiezyc zupelnie bez przerobek taki jak go bozia stforzyła :D a swoja droga to takie halo zdarza sie nie czesto i wcale nie jest niefajne moim zdaniem. Calkiem fajnie wyglada czy to na ksiezycu czy sloncu w dzien wiec chyba warto byloby je uwiecznic i pokazac takie jakie jest <_<

post-4030-1208188705_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że nikt się nie obrazi, że się pod ten wątek podepnę. Ale faktycznie, gdy próbuję podstawić komórkę z aparatem 3,2Mpix pod okular przy księżycu to wychodzi mi coś takiego jak tam na górze tematu podczepione - totalnie przepalony łysy. Jak tego uniknąć? "Zdjąć" to jakąś obróbką, czy coś w ustawieniach pozmieniać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.