Skocz do zawartości

Lunetkę Turist 3 50x20 lub inną metal-szkło


szmarcin

Rekomendowane odpowiedzi

Kupię lunetkę Turist-3 50x20, lub inną metal-szkło o powiększeniu min. 15x. (może być połówka lornetki).

 

Do czego to ma służyć?

 

Chcę zrobić mały ATM na działkę jako frajdę dla dzieciaków, gości i dla mnie oczywiście :) do obserwacji Słońca metodą rzutowania. Mam Turista-4 30x10, ale jak wiadomo żeby otrzymac w miarę spory obraz (5-10cm) potrzeba sporej odległości. Chcę zrobić bezpieczną obudowę i trzymać sprzęt w altance więc taki tani sprzet jest jak w sam raz.

Edytowane przez szmarcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mylmy pojęć, nie chcę robić obserwacji, jedynie zmontować coś jako ciekawostkę. Tak jak mówiłem - mam Turista-4 (30x10) i wiem co to za sprzęt :) (chociaż na pewno lepszy od chińskich lornetek). Przy pomocy tego ustrojstwa pokazałem mojej rodzince Słońce, byli np. zaskoczeni jak się szybko przesuwa na niebie. Dzieciaki też były zainteresowane i nie przerywając zabawy czasem podleciały popatrzeć.

Udało się nam zauważyc przelatujący przed tarczą samolot - chmury przesuwajace sie przed tarczą też spoko się prezentują, itp. A co najważniejsze można patrzeć w kilka osób jednocześnie. Obraz był sobie rzutowany na akrusz papieru a my w miedzyczasie :Beer:

No ale tak jak piszesz 30mm to mało 50mm byłoby lepsze a powiększenie 20x zmniejszyło by dystans do ekranu dlatego taka opcja - poza tym koszt i ciężar. Tak jak pisałem, nie mam zamiaru tego nosić więc biorę pod uwage ryzyko kradzieży z altanki.

 

turist.jpg

 

Obserwacja struktur, przez lunetę z filtrem - to inna kategoria - powoli się tym zaczynam interesować - ale wtedy założę inny temat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przez 30mm obiektyw to tylko sie rozczarujesz, bo nic nie zobaczysz tylko tarcze słońca i efekt obrotu Ziemi czyli uciekanie ciał niebieskich z okularu czyli pola widzenia. Większy obiektyw bierzesz pod pachę i zabierasz do domu po zabiegu :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale szmarcin chce Turista-3 z obiektywem 50mm. Ta lunetka ma bardzo dobrą optykę. W okolicach maksimum 1989 często obserwowałem nią Słońce metodą rzutowania i przy dobrym seeingu detal był rewelacyjny.

 

 

Optykę mają dobra ale potrzeba do słońca także jako taka rozdzielczość do zobaczenia granulacji Podejrzewam, ze na turistach jest znaczek taki sam jak na obiektywach które sprzedaje TMB czyli taki trójkącik..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znaczek (...) taki trójkącik

LZOS.gif

 

Produkują między innymi takie ustrojstwa, które by mnie interesowały - jeśli ktoś ma do sprzedania.

 

Tourist - 3 (20x50)

--------------------------------------------------------------------------------

magnification: 20x eyepiece focusing range: -7...+10 D

angle of view: 2 degrees dimensions: D59х515х255 (mm)

exit pupil diameter: 2.5 mm weight: 0.6 kg

 

Tourist - 10 (40x60)

--------------------------------------------------------------------------------

magnification: 10x-40x eyepiece focusing range: -5...+5 D

angle of view: 3.55-1.1 degrees dimensions: D68х430 (mm)

exit pupil diameter: 6-1.5 mm weight: 0.82 kg

 

Tourist - 14 (50x60)

--------------------------------------------------------------------------------

magnification: 14x-50x eyepiece focusing range: -5...+5 D

angle of view: 3.3-0.5 degrees dimensions: D68х475 (mm)

exit pupil diameter: 4.3-1.2 mm weight: 1.0 kg

 

Innych produktów w konstrukcji - metal-szkło nie znam, więc trudno mi coś innego proponować,

Sądzę, że by się coś znalazło ale ja nie mam na ten temat wiedzy.

 

przestaw sie raczej na obiektyw minimum 80mm

a masz coś do zaproponowania, czy tylko tak doradzasz - bo chciałem zauważyc to jest temat w dziale kupię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Produkują między innymi takie ustrojstwa, które by mnie interesowały - jeśli ktoś ma do sprzedania.

Tourist - 3 (20x50)

--------------------------------------------------------------------------------

magnification: 20x eyepiece focusing range: -7...+10 D

angle of view: 2 degrees dimensions: D59х515х255 (mm)

exit pupil diameter: 2.5 mm weight: 0.6 kg

Tourist - 10 (40x60)

--------------------------------------------------------------------------------

magnification: 10x-40x eyepiece focusing range: -5...+5 D

angle of view: 3.55-1.1 degrees dimensions: D68х430 (mm)

exit pupil diameter: 6-1.5 mm weight: 0.82 kg

Tourist - 14 (50x60)

--------------------------------------------------------------------------------

magnification: 14x-50x eyepiece focusing range: -5...+5 D

angle of view: 3.3-0.5 degrees dimensions: D68х475 (mm)

exit pupil diameter: 4.3-1.2 mm weight: 1.0 kg

 

Innych produktów w konstrukcji - metal-szkło nie znam, więc trudno mi coś innego proponować,

Sądzę, że by się coś znalazło ale ja nie mam na ten temat wiedzy.

 

Mam takie ustrojstwo o jeszcze innych parametrach Turist5 50x50. Mój pierwwszy "teleskop" :rolleyes: kupiony na bazarze od naszych sąsiadów ze wschodu w połowie lat 90-tych.

Gdy nie miałem jeszcze skali porównania, byłem zachwycony obrazami, jaki dawała: kratery na Księżycu, fazy Wenus, Jowisz, Saturn, z 50 gwiazdek w Plejadach (do ~8,5m).

Oczywiście obserwowałem też Słońce metodą projekcji (folia Baadera pojawiła się w Polsce w 2001roku).

Na krążku fi 100mm plamki ostro widoczne, na krążku fi150mm obraz do zaakceptowania, chociaż trzeba było dokładnie ustawić ostrość, przy średnicy fi 200mm obraz tracił za bardzo na kontraście, pomimo zastowowania "obudowy zaciemniającej". Parametrów lunetki (pole widzenia, waga itd. nie mierzyłem; lunetki nie używałem już chyba z 10lat).

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, to pisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten znaczek jest na produktach TMB tylko czemu ich cena jest inna?

 

 

Glowy nie dam ale slyszalem ze TMB M.Lueds itp. ciagna szklo od ruskich, przetapiaja lub uszlachetniaja w inny sposob/by nie dawalo tak zoltego obraz/ i sprzedaja po cenach ktore znasz.

 

pozdr

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u tego całego ludesa czy jak mu tam ceny są naprawdę ogromne, całkiem możliwe, że są warte tej ceny te obiektywy. Chętnie "wysłucham" innych opinii na ten temat..

 

Może to ceny typowo dostosowane to zarobków UE? Opłaca sie nam kupować w tym Niemieckim sklepie?

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetapiają? Co najwyżej mogą brać szkło wg. ich projektu i bez powłok, które sobie sami zrobią. Ale po to chyba, się bierze szkło od ruskich, żeby było dobrze wyszlifowane, bo same bloki chyba nie jest taki problem kupić.

 

 

Widzialem takie cudenko TMB i za cholere nie przypominalo ruskiego szkla mimo ze od nich pochodzilo.

Nie wiem co z nim robia ,w jaki sposob pozbywaja sie kruszcza co daje zoltawe zabarwienie ale musza robic cos wiecej niz tylko zmieniac obudowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u tego całego ludesa czy jak mu tam ceny są naprawdę ogromne, całkiem możliwe, że są warte tej ceny te obiektywy. Chętnie "wysłucham" innych opinii na ten temat..

 

Może to ceny typowo dostosowane to zarobków UE? Opłaca sie nam kupować w tym Niemieckim sklepie?

Jeśli byłes na zlocie i patrzyłeś przez refraktor Ryśka to widziałeś obiektyw achromat od ludesa.

Poszukaj sobie na zagranicznych stronach o produktach firmowanych przez ludesa ludzie się na nie nie skarżą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla przypomnienia, chciałbym kupić lunetę Turist 3, 10 i 14.

Doszukałem się jeszcze czegoś takiego - 33T 20x50 - trochę przypomina Turista, być może to jego poprzednik. Nie wygląda też, żeby miał jakieś plastiki w konstrukcji.

 

No i jeszcze MP 20x60 - tylko nie wiem czy taka konstrukcja by się nadawała do mojego zastosowania, jak ktoś wie niech podpowie.

Edytowane przez szmarcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie przerabiam sobie połówkę rosyjskiej lornetki 20x60 na mały, plecakowy refraktorek. Zobacz mój post: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=20475

Testy wypadły całkiem nieźle, wiec teraz czekam na rurę na tubus i potem będę zamawiał celę do tego cuda. Z normalnymi okularami daje całkiem fajnie obrazy, chociaż jeszcze nie próbowałem rzutować Słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny mini trawlek-ale chyba osiowosc tego skladaka nie jest jego mocna strona?sprawdzles na kolimatorze?

 

Szmarcin mam oba refractorki ,ktore szukasz.

 

Z turist 20x50 celowo wywalilem okular bo obraz byl ciemny,w zamian zaadopotowalem gniazdo na okulary wymienne 1.25 i moge szalec do 80x.

Turist ma dobry obiektyw,bo przy 80x obraz jest naprawde dobry,mam teze do niego katowke ktora powoduje ze obraz jest rzutowany na bok co przy rzutowaniu Sloneczka jest istotne- okular jest dobrym zeissowskim okularem od mikroskopu-zadoptowanym do wym.1.25-ale mozesz wlozyc do gnaizda dowolny plossl czy innej konstr. do tego mam tez mini statyw obejmy itp.

 

1/2 lorentki 20x60 to tez fajna sprawa,ale to typowy szukacz, max pow. bez abery- 40x. sprawdzalem to wielokrotnie a wiec goraco polecam jako sredni szukacz.

 

Jak sie dogadamy do dorzuce ci jeszcze tube od soczewki 80mm z deklami itp.

 

preferowal bym wymiane na cos z innej piaskownicy.

 

Pisz na priva

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Chciałbym spytać jaka ogniskowa ma obiektyw,bo mam taka lunetke(chyba z 15lat)tez przerobiona,ale z marna kontówka wlasnej roboty.

O ile pamietam to wyszlo mi gdzies 375mm ogniskowej(rzutowaniem)

A ktos moze wie jaka ogniskowa ma jej okular i jaka jest konstrukcja?Bo mi sie osobiscie wydaje,ze daje dobre obrazy..tylko pole male.Dzis porównywalem zblizenie na ED80 z Lvw13 i róznica w pow.byla nieduza.

 

ogn.375mm/pow.20=ok.18.75mm?

 

I tu mam mały problem,bo orginalnie pomiedzy obiektywem a okularem bylo chyba 3 male soczewki..czy to byl barlow?Czy sluzyly do odwrócenia(prostego) obrazu?

 

Apropo dawanych obrazów,to pamietam jak z plosslem 7.5 bez problemu widzialem 2 pasy na Jowiszu,(marna kontówka z pryzmatu lornetki)

 

Pytanie:

Jak to jest z tymi ogniskowymi,moze ktos wie?

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiektywy lornetkowe itp. nie nadają się do powiększeń większych niż pierwotnie zostało to założone przez producenta, więc wyciskanie 80x jest tutaj totalna pomyłką. Przerabianie, wyciąganie i przekładanie służy jedynie do poprawienia wyczernienia i ewentualnego wybaflowania.. Dlatego trzymajmy się zbliżonych parametrów co do pól widzenia i powiększeń jakie były celowo założone pod konkretne szkło i pod konkretne zastosowanie, innymi słowy uniwersalnych rzeczy niema.

 

Pozdrawiam, Mitek.

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiektywy lornetkowe itp. nie nadają się do powiększeń większych niż pierwotnie zostało to założone przez producenta, więc wyciskanie 80x jest tutaj totalna pomyłką. Przerabianie, wyciąganie i przekładanie służy jedynie do poprawienia wyczernienia i ewentualnego wybaflowania..

 

 

No to napisz do Astrokraka ,ze nabija ludzi w butelke , przerabiajac<firmowo> Zrt 70mm i uzyskujac wieksze powiekszenia od tych co daje producent ... :D wedlug twojej teorii to zrt 70mm moze na max. uzyskac pow.-60x a tak nie jest prawda.

 

Mialem 2 szt.Zrt i wiem do ilu razy mozna nalozyc na ten obiektyw,reszte osoby ktore mialo badz maja ZRT rowniez obala twoja teorie. :Salut:

 

Samo baflowanie nie wiele da- max 8% poprawy jakosci -pod warunkiem ,ze zrobisz to dobrze .

pozdr

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to napisz do Astrokraka ,ze nabija ludzi w butelke , przerabiajac<firmowo> Zrt 70mm i uzyskujac wieksze powiekszenia od tych co daje producent ... :D wedlug twojej teorii to zrt 70mm moze na max. uzyskac pow.-60x a tak nie jest prawda.

 

Mialem 2 szt.Zrt i wiem do ilu razy mozna nalozyc na ten obiektyw,reszte osoby ktore mialo badz maja ZRT rowniez obala twoja teorie. :Salut:

 

Samo baflowanie nie wiele da- max 8% poprawy jakosci -pod warunkiem ,ze zrobisz to dobrze .

pozdr

 

Y

 

 

Używaj wszystkiego zgodnie z jego przeznaczeniem a będziesz zadowolony, to nie jest moja teoria tylko tak jest. choć by 50 osób powiedziało, że obraz jest dobry, to nie jest dobry z takiego "lornetkowego" szkła z dużym powiększeniem.. tutaj potrzeba lat obserwacji i dobrej znajomości z zakresu optyki i szlifowania szkieł, mi daleko do takiej wiedzy ale pisze ludziom jak jest naprawdę i że ludziom obraz wydaje się dobry a w rzeczywistości jest to obraz co najwyżej średni :Salut: i to wynika z praw fizyki a nie z czyjegoś widzimisię.

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.