Skocz do zawartości

Astronomia i muzyka


Bastian

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zapytać, czy lubicie prowadzić obserwacje słuchając muzyki, np. z walkmana ?

Wg mnie rozgwieżdżone niebo i pewnego rodzaju muzyka daje niesamowity efekt.

Na początku lat 70-tych zespół Tangerine Dream grał muzykę zwaną czasem "kosmiczną". Czy próbowaliście kiedyś słuchać muzyki inspirowanej kosmosem razem z obserwacjami gwiazd, planet, czy Księżyca. A np. muzyka Briana Eno do misji Apollo, czy Steve Roach`a ze swoimi kosmicznymi inspiracjami ?

Nawet nie spodziewałem się, że aż tak dużo muzyki swoje inspiracje czerpie z gwiazd. Jest to zazwyczaj niesamowicie relaksująca i „odrywająca od ziemi” muzyka. Można zupełnie przy tym stracić rachubę czasu.

Jeśli nie próbowaliście to polecam serdecznie. Czasem obrazy które oglądałem wzmocnione muzyką dawały niezapomniane wrażenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja gdy obserwuje z podworka to wystawiam sobie moje dwie Tonsilowskie piecdziesiatki i zapuszczam wszystko od Enyi do sciezki dzwiekowej z Matrixa.

Rezultat - hmm, troche przyjemnosci a sasiedzi jeszcze sie nie skarza.

P.S. Pod gwiazdki polecam "demoniczna" Carmina Burana :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak obserwuje w miescie to mozna zapodac muzyke, jezeli na lonie natury to IMO barbazynstwo i profanacja. Przeciez jak sie jedzie w srodek lasu np. to zeby poczuc klimat trzeba tez slyszec dzwieki przyrody. Poza tym, jak sie obserwuje w kilka osob to walkman raczej nie pomaga w komunikacji wzajemnej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest oczywiste, że muzyka i obserwacje nie pasują do siebie na wspólnych obserwacjach, czy na zlotach astro (przynajmniej nie podczas obserwacji :lol::lol::lol: ), a poza tym kto targałby jeszcze ze sobą na obserwacje poza telepami jeszcze aparaturę nagłaśniającą :!: :!: :!: .

Miałem na myśli np. zestaw: balkon + lornetka + muzyka lub samotne obserwacje przez telep w terenie z walkmanem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci Bastian, że dziś o godz.1 czy 2-giej leżąc i słuchając muzyki myślałem, o założeniu takiego wątku, więc wyprzedziłeś mnie. :wink:

Odpowiadam na pytanie - Podczas obserwacji, nieraz na łonie natury nie słucham muzyki bo najlepiej oglądam obrazy nieba w ciszy i spokoju - zgadzam się z Adamem.

Za to po obserwacjach słucham z kaset, bądź płyt, muzykę właśnie Tangerine Dream, J.M.Jarre, Kitaro, Isao Tomity, Vangelisa i Andreasa Vollenvaidera, ale nie tylko.

Chyba 2 lata temu, z okazji wystrzelenia jakiejś sondy marsjańskiej ukazała się płyta Vangelisa "Mythodea" nagrana chyba w Atenach - super muzyka - pompatyczna, chóralna - polecam wszystkim, którzy lubią ten typ muzyki. Ja jej słucham właściwie ciągle.

Lubię kosmiczne brzmienia a tych w świecie muzyki pełno, tylko trzeba umiejętnie szukać. :wink:

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kris, Mythodea jest suuuper, ale spróbuj też zdobyć płytę Briana Eno "Apollo" do misji Apollo oczywiście. Jest tam (jeden z wielu pięknych) utwór "Under stars".

Spróbuj kiedyś, jeśli masz możliwość, położyć się wygodnie na leżaku na balkonie lub w innym dogodnym miejscu włączyć go na walkmanie i spojrzeć na niebo przez lornetkę. Wtedy zobaczysz czy nie ma fantastycznego efektu. Oczywiście różne ludzie mają gusta i nad tym nie dyskutuję. Dzielę się tylko swoimi wrażeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale spróbuj też zdobyć płytę Briana Eno "Apollo" do misji Apollo oczywiście. Jest tam (jeden z wielu pięknych) utwór "Under stars".  

Brian Eno to mistrz świata w pisaniu "nudnej muzy w której nic sie nie dzieje" - uwielbiam ją i jest idealna do gwiazd. Absolutnie mój foworyt i oczywiście stary JMJ - Oxygen i Equinox.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zazwyczaj nie da sie obserwować w ciszy bo ciągle coś w przyrodzie sie dzieje.

Najlepiej lubię wiosennego słowika, ta muzyka jest piękna do tego dochodzą świerszcze i inne "gadające" stowrzenia aktywne nocą.

Nawet zimą słychać myszki polne które wychoszą na nocne polowanie.

I zdecydowanie najlepsza jest muzyka przyrody!

A muzyka typu MJM to najlepiej zdaje egzamin przy slajdowisku!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bastianie - Briana Eno "Apollo" - oczywiście mam już na celowniku, będę musiał posłuchać. :wink:

Aquarius i Januszu - muzyka klasyczna owszem także wspaniała - Grieg, Czajkowski, Chopin, Musorgski, Rymski - Korsakov, muzyka organowa.

I słuchając tego wszystkiego można się zagłębić w bezkres KOSMOSU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zazwyczaj nie da sie obserwować w ciszy bo ciągle coś w przyrodzie sie dzieje.

Najlepiej lubię wiosennego słowika, ta muzyka jest piękna do tego dochodzą świerszcze i inne "gadające" stowrzenia aktywne nocą.

Nawet zimą słychać myszki polne które wychoszą na nocne polowanie.

I zdecydowanie najlepsza jest muzyka przyrody!

 

Dokladnie - to niesamowite ile potrafi dziac sie tuz przed wschodem slonca. Widac, ze swiat zyje i mamy tu w PL jakias faune - bo juz myslem ze wszystko wyzdychalo ;)

 

Gdybym sluchal jakiejs muzyki nigdy nie poczulbym tego "pojednania" z natura ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z muzyką niesamowite wrażenia są podczas seansów w planetariach. Nie wyobrażam sobie pokazu w planetarium bez odpowiedniej muzyki. Nie zawsze autorzy pokazów dobierają ją fortunnie, ale to już kwestia gustu i jaka muzyka działa nam na wyobraźnię.

Byłem kiedyś w muzeum ziemi w W-wie na wystawie meteorytów, gdzie w sali z meteorytami jako tło muzyczne brzmiała muzyka zespołu Lightwave "Tycho brache". Efekt był wg mnie kolosalny ! Poza tym polecam wam zdobycie tej płyty poświęconej temu duńskiemu astronomowi. Jest to niesamowicie sugestywna, nastrojowa muzyka elektroniczna inspirowana niebem.

Wszystkie płyty o których piszę (min inspirowane astronomią) można kupić wysyłkowo w jedynej chyba tego typu w Polsce firmie wysyłkowej: www.generator.pl

Emde, jeśli lubisz "astronomię na sucho" to koniecznie kup tą płytę. Jest tam min utwór "Mapping the sky" przy którym gwarantuję, będzie Ci się dobrze rysowało mapy nieba.

Kris - wypróbuj tą płytę koniecznie. Jak Wam się spodoba to podrzucę Wam jeszcze kilka sprawdzonych tytułów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.