Skocz do zawartości

Nostrus F800 70M


Sh3d

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich...

OD pewnego czasu astronomią interesowałem się jedynie teoretycznie, ale tak się złożyło, iż dostałem na urodziny teleskop nostrusa F800 70M.

Jest to refraktor 60mm, w zestawie prócz tuby, montażu i innych pierdół są trzy okulary - 20mm, 12,5mm i 4mm, barlow 2x, kątówka i odwracacz obrazu 1, 5x

Nie jestem z niego zbyt zadowolony (narazie nie prowadziłem obserwacji astronomicznych), dlatego, że jest to akurat taki sprzęt. ("marzę" o syncie 8" ^^)

 

I moje pytanie: Czy da się z tego teleskopu cokolwiek wyciągnąć? Czy to kolejna zabawka nadająca się tylko do wyrzucenia na śmietnik?

Edytowane przez Sh3d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

wszyscy dobrze wiemy za jaki sprzęt uchodzą Nostrusy i Opticony...

ale jak już masz ten sprzęt to postaraj się go na maksa wykorzystać i powolutku bierać do wymarzonego teleskopu.

Na pewno da sie z niego cośtam wyciagnąć. Oczywiście księżyc- zobaczysz na nim mnóstwo szczegółów. Powinieneś bez problemu, wyrażnie zobaczyć pierscienie Saturna, to piękny widok, nawet przez refraktorek 60mm.

Polecam jszcze w pierwszej połowie maja M44. Chociaż to obiekt bardziej lornetkowy, stosując najmniejsze powiększenie to będzie fajny widok.

Szkoda, że skończyły się gwiaz dozbiory zimowe, bo tam bybłoby sporo fajnych obiektów dla takiego sprzętu- mnóstwo gromadek otwartych (M45, M35 itd.) Zresztą dużo by pisać... naprawde jest troche (conajmniej kilkadziesiąt) obiektów DS do zaliczenia przez twój sprzet- musisz po prostu poszukać w necie, może w książkach, popatrzeć na mapki nieba. W dużej większosci będą to mgiełki, raczej tylko na zaliczenie.

Ale powiem tak: nie zniechęcaj sie, wyciśnij z tego sprzętu ile sie da, i jak już mówiłem, cierpliwie zbieraj na lepszy sprzęcik.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Up: postaram sięI kolejne pytanie: Jaki atlas nieba polecacie dla początkującego? atlas nieba "star guide" nada się?

Możesz zacząć od czegoś darmowego :) Polecam program STELLARIUM do ściągnięcia z internetu za darmo. A jak już wcześniej wspomniano wykręć z tego nostrusa ostatnie soki :D

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

narazie pogody do obserwacji nie ma (nic nie widać, chmury) i będe musiał troche poczekać :B

Nic nie szkodzi, zawsze możesz w ten sposób zaplanować sobie obserwację. Jak nie ma pogody, to programy symulujące wygląd nieba są bardzo dobrym narzędziem do nauki nieba. Zwłaszcza że dopiero zaczynasz przygodę z astronomią. Zorientuj sie już jakie obiekty będą dogodne do Twoich obserwacji, pod kątem widocznej części nieba, planowanych godzin obserwacji itp. Jak nie ma pogody, to jest idealny czas na przyswajanie "teorii" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też polecam na początek stellarium, może jeszcze Cdc- ja używam oba. Pierwszy (jak dla mnie) raczej służy do zapoznania się ogólnie z sytuacją na niebie, a ten drugi bardzo fajnie sie sprawuje do planowania obserwacji (można też z niego wydrukować mapki).

Polecam bardzo znaną ksiażkę, "Niebo na weekend'. Tam bardzo fajnie opisane są gwiazdozbiory, i wymienione najciekawsze obiekty, więc też może służyć do planowania obserwacji. Aha, jeszcze do książki dorzucone są mapki nieba, ale tylko do 5 mag., więd co obserwacji przez teleskop mogą być niewystarczające.

I jeszcze co do obiektów dla twojego sprzętu- jakie masz niebo? Tzn. czy mieszkasz w mieście, na wsi etc.

Od tego czynnika bardzo wiele zależy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie narzekaj bo niektórzy zaczynali od lunetek ze szkieł okularowych ... Ten Nostrus - jak wynika z opisu na stronie: http://nostrus.pl/teleskop_nostrus_60.php - ma niespecjalne okulary. Możesz sobie teleskop nieco "podrasować" wymieniając je na uzywane okulary Plossla, które czasem można dostać za jakieś 30 złotych sztuka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie narzekaj bo niektórzy zaczynali od lunetek ze szkieł okularowych ... Ten Nostrus - jak wynika z opisu na stronie: http://nostrus.pl/teleskop_nostrus_60.php - ma niespecjalne okulary. Możesz sobie teleskop nieco "podrasować" wymieniając je na uzywane okulary Plossla, które czasem można dostać za jakieś 30 złotych sztuka.

 

Nie podrasuje sobie, tam jest 0,95"

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.