Skocz do zawartości

co jest lepsze od SP 25mm na DS


Mat

Rekomendowane odpowiedzi

No tak... mam kitowe okulary z zestawu Synty. Jak czytam te wypowiedzi o cudnych obserwacjach itp. to zaczynam sie zastanawiać = "czemu u mnie tak nie jest". Doszłem ze nie moge mieć skopanego teleskopu, miejscówke mam dobrą(5 M - to chyba nie jest źle????). Najgorsze jest to że każdy pisze ze obrazy z Synty powalają, niestety nie mnie (?), wiedziałem, spodziewałem się ze bedzie lepieć, choc było wiele cudnych obrazków, w wiele miłych zaskoczeń.

Stwierdziłem ze może to wina okularów z zestawu?

 

Jaki okular kupić, zeby różnica w jakości mnie powaliła? :szczerbaty: (---zapomnijcie o naglerze--- cena max: 300 zł---)

 

Aha i pytaninie: CZy okular z synty 25mm moze ograniczać możliwości teleskopu?(10mm to napewno ogranicza....)

 

Pomocy co kupić zebym wkoncu mógł się cieszyc widokami zbliżonymi do innych uzytkowników synt 8"?

 

Wg mnie te okularki mają słaby kontrast, i galatyki(spiralne ramiona) ledwo się odcinają od tła, a prawie zawsze i ch nie widać dotyczy to M51 innych nie widziałem prócz M31

 

Tylko nie mówcie ze potrzebne mi ciemne niebo, bo takowe mam, moze nie najlepsze, ale jest wg. dobre, prawie zawsze widac Droge Mleczną, gwiazdy przeciętnie do 4- 5m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy czego się spodziewałeś... Ja spod nieba 6mag wyciągam bardzo ładne obrazy, czy to m42, czy gromad otwartych, kulistych (te ostatnie nawet z mojego podwórka gdzie niebo jest jakieś 3-4 mag) są po prostu piękne, m13 rozbita w drobny mak przy 200x, nawet przy 48x jest już ślicznie rozdrobniona na brzegach.

 

Ale zależy wszytsko czego oczekujesz... Bo dla mnie było wielkim sukcesem i radością, gdy spod nieba 6+mag w okularze 25mm i z filrem UHC-s zobaczyłem wyraźną pętle w m42 (czyli połączenie się jej "skrzydeł) i wyraźny zielony kolor mgławicy. Chyba że oczekiwałeś obrazów jak z Hubble`a, to już inna sprawa... A co do ciemnych pasm w M31 to widziałem to najwyraźniejsze pod ciemnym niebem w bino 10x50 :)

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mat,

no widzisz; moim zdaniem to jest tak, że to czy widoki uznaje się za "cudne" jak napisałeś, czy nie... tu wiele zależy od tego, czego oczekuje sam Obserwator.

 

Jeden zachwyci się widokami kosmosu, zdając sobie sprawę co obserwuje, przez najprostsze szkło pod średnim niebem... a drugi dziadek będzie utyskiwał: a to na pole 82* a nie 100*, a to zasięg 5,8; a zwykle jest 6,5 mag itp... :) ... kminisz zajawkę?

 

Tu wszystko tkwi w Twojej głowie...

 

Zasięg 5 mag, myślę; najlepszy z balkonu w moim małym mieście, choć dla mnie osobiście liczy się tylko jak najciemniejsze niebo, z dala od lampek, które nie dadzą Ci się choć troszkę Zaakomodować (jak to fajnie ktoś z forum napisał jakiś czas temu: w miarę upływu czasu i doświadczenia, Twoje ciemne niebo wyda Ci się jasne jak... ;))

 

Odnośnie okularków... raz wrzuciłem szkło z Synty w wyciąg telepa.... już więcej tego nie zrobiłem; myślę, że w niskich pow., pole faktycznie robi sporą różnicę...

Szkiełka SW na giełdzie chodzą po jakieś 30 zł... czy jest to jakiś ich wyznacznik?

 

Może wkręć się na jakieś obserwy w swoich okolicach, grupa tarnowska jest dość prężna...

Pod ciemnym niebem sprawdzisz kilka okularków... i jak w nich prezentują się obiekty niebieskie...

wtedy pomyślisz co dalej robić. :)

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem akurat ten SP 25 jest dobrym okularem, co prawda nie jest szerokokatny, ale w syncie pokaze to i owo z b. dobrym rezultatem (razem M81/82, razem M66/65/NGC3628, a nawet M97/108 i wiele innych). A zeby ladnie sie galaktyczki odcinaly od tla, to tu nie zabardzo wina lezy po stronie okularu, po prostu do tych obiektow trzeba czarnego nieba i tyle. SP 25 uzywam w moim telepie kilka miesiecy i narazie tak zostanie, na pierwszy ogien do zmiany powinien byc SP 10. Z wyczytanych na form uwag, mysle ze dobrym zestawem okularow do bialych synt jest seria LVW 13, 22mm, cena troche zaporowa, ale idzie kupic taniej uzywane (mam nadzieje bede mogl je wyprobowac juz nie dlugo).

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu wszystko tkwi w Twojej głowie...

 

Freud miałby tu coś do powiedzenia... :Beer::szczerbaty:

 

Trzeba też pamiętać o odpowiednim dobraniu ogniskowych/źrenic do obserwacji. Dla niektórych warunków, 25mm to może już być za dużo.

 

Pozdrawiam,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.