Skocz do zawartości

Kolimator typu Cheshire


wtw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

czy ktoś z Was wie jak wykonać domowym sposobem kolimator typu Cheshire i co do tego jest potrzebne oraz jak przeprowadzić kolimację przy użyciu tego urządzenia? Jeżeli tak to prosiłbym o podzielenie się tą wiedzą i jakiś opis krok po kroku jak zbudować taki kolimator i jak nim później pracować. Z tego co znalazłem w archiwum to koledzy Bemko i Prix coś o tym kiedyś pisali ale bez zagłębiania się w szczegóły (chyba, że ja coś przegapiłem). Będę bardzo wdzięczny za wszelkie informacje w tym temacie a może i inni użytkownicy forum z tego skorzystają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tyle że to służy do kolimacji Newtona a ja potrzebuję coś czym można kolimować refraktor (Messier 152/760). Tak jak wspomniałem w pierwszym poście Bemko i Prix coś kiedyś napisali o tym ale bardzo ogólnikowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ależ nie, do refraktora też się nadaje

chociaż z drugiej strony to po co Ci kolimator?

przecież możesz to zrobić normalnym okularem i na gwiazdce

zresztą o kolimacji jednym i drugim sposobem znajdziesz tu: http://www.spacealberta.com/equipment/refr...r/collimate.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ależ nie, do refraktora też się nadaje

chociaż z drugiej strony to po co Ci kolimator?

przecież możesz to zrobić normalnym okularem i na gwiazdce

zresztą o kolimacji jednym i drugim sposobem znajdziesz tu: http://www.spacealberta.com/equipment/refr...r/collimate.htm

 

Dzięki sumas. Chciałem powalczyć z tym w dzień i sądziłem, że taki kolimator można zrobić domowym sposobem tak jak np ten Hamala, no ale w tym przypadku chyba potrzebna większa precyzja. Pogrzebie jeszcze w necie jak coś znajdę to tu wrzucę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapewne da sie zrobić taki kolimator własnym sumptem, tylko trzeba by mieć do tego jednak jakąś tokarkę,

bo wykorzystać tulejkę jakiegoś starego okularu raczej nie będzie łatwo, przede wszystkim taka rurka musi być dość długa, druga sprawa to otworek - pinhole, heh tu np. jakiejś podkładki nakrętki też się raczej nie da wykorzystać, reszta czyli krzyż i ekranik pod kątem, myślę że da sie to dość prosto wykonać

ale najważniejsze, jak potem taki własnoręcznie wykonany kolimator sprawdzić, czy jest skolimowany? :rolleyes:

 

ale jak bardzo chcesz, to mogę zwymiarować ten kolimator SkyWatchera

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapewne da sie zrobić taki kolimator własnym sumptem, tylko trzeba by mieć do tego jednak jakąś tokarkę,

bo wykorzystać tulejkę jakiegoś starego okularu raczej nie będzie łatwo, przede wszystkim taka rurka musi być dość długa, druga sprawa to otworek - pinhole, heh tu np. jakiejś podkładki nakrętki też się raczej nie da wykorzystać, reszta czyli krzyż i ekranik pod kątem, myślę że da sie to dość prosto wykonać

ale najważniejsze, jak potem taki własnoręcznie wykonany kolimator sprawdzić, czy jest skolimowany? :rolleyes:

 

ale jak bardzo chcesz, to mogę zwymiarować ten kolimator SkyWatchera

 

Sumas ja raczej sobie dam spokój z budową takiego kolimatora co nie znaczy, że ktoś inny nie spróbuje tego zrobić. Więc jeżeli nie sprawi Ci to kłopotu to jak najbardziej wrzuć parametry tego kolimatora SW.

 

Mitek Napisano Dzisiaj, 09:32

Refraktory można budować bez potrzeby kolimacji z kolimacja własną na lepszym poziomie o wiele jak ustawienia na oko albo laserami.

Może i tak ale ja mam kupny refraktor Bresser Messier 152/760 w systemie Patzweal z możliwością kolimacji obiektywu i na przyszłość chciałbym wiedzieć jak i czym coś takiego robić.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktory można budować bez potrzeby kolimacji z kolimacja własną na lepszym poziomie o wiele jak ustawienia na oko albo laserami.

 

Czy możesz rozwinąć to jak kolimować bez potrzeby kolimacji? :szczerbaty: A już śmiertelnie poważnie może trochę więcej na ten temat.Też mam refraktor z celą przystosowaną do kolimacji więc może się przydać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapewne da sie zrobić taki kolimator własnym sumptem, tylko trzeba by mieć do tego jednak jakąś tokarkę,

bo wykorzystać tulejkę jakiegoś starego okularu raczej nie będzie łatwo, przede wszystkim taka rurka musi być dość długa...

 

Myślę, że dobrze nadawałby się do takiego celu odwracacz obrazu z barlowem 1,5 x od Skyluxa. Z reguły nikt tego nie używa, bo to badziewie niczym zły sen optyka, ale rurkę ma długą i do tego 1,25", choć niestety plastikową. Aż się prosi, żeby wydłubać szkło, a z rurki zrobić kolimator.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Messiery warto skolimować, bo chyba fabrycznie nie są skolimowane (mój nie był). Najdokładniejsza jest kolimacja na jasnej gwieździe na krążkach dyfrakcyjnych, ale trzeba mieć doskonały seeing i najlepiej kogoś do pomocy.

 

Kolimator Cheshire najłatwiej chyba zrobić ze starego okularu, albo tak jak pisze Lampka z soczewki odwracającej od SkyLuxa. Wydrukować sobie z grubego papieru elipsę z zaznaczonym środkiem i wyciąć, wsadzić pod kątem 45° do rurki. Z boku wyciąć spory otwór, żeby światło mogło oświetlać tą elipsę.

Najtrudniej jest z tą dziurką, przez którą się patrzy. Musi być wykonana jak bardzo dokładnie. Jak ma się możliwość to najlepiej wytoczyć taki element. Pierwszy otwór i ten w elipsie muszą być dokładnie w jednej osi z obudową kolimatora i wyciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.