Skocz do zawartości

IC5067 - Pelikan inaczej...


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Obserwatorium już jako tako działa. Kable się plączą, zasilacz ma za krótki kabel, przez co musiał leżeć obok kabla sygnałowego kamery - przy okazji ją zakłucając.

 

Nie mniej - pokazuję nad czym zacząłem pracować. Będzie to pełny "obraz" w tzw. technice narrowband - czyli Ha, OIII, SII. Wymagać będzie zebrania kilkunastu godzin. W tej chwili prezentuję w zasadzie ustalony kadr kompozycji. Tak to będzie wyglądać. Po ostatecznych próbach kadrowania udało mi się zebrać 50 min. materiału, którego i tak nie będę mógł wykorzystać w ostatecznej fotografii - brak korekcji pola. Korektor po dołożeniu koła filtrowego jest 2 cm. za daleko od matrycy. W tygodniu tokarz dorobi mi przejściówkę i dopiero będę mógł się zabrać za pracę.

 

W tej chwili wywaliłem korektor całkowicie, bo jego obecność tylko pogarszała jakość gwiazd.

 

Gdyby ktoś zastanawiał się, gdzie tu pelikan, to od razu zaznaczam, że jest to jeden z najpiękniejszych (wg mnie) regionów nieba - "oko" i "włosy" pelikana. Można by powiedzieć, że jest bardzo "krajobrazowy" - wręcz dramatyczny. Skala obrazu jest spora - 1,2 metra ogniskowa.

 

Swoją drogą, chciałbym zachęcić inne osoby, do zakładania takich "projektów" - czyli prace nieskończone, próbne, etc. A dopiero na koniec w galerii zaprezentować można fotografię ukończoną. W ten sposób można otworzyć się na sugestię i zmotywować do systematycznej pracy - wielonocnej.

 

Co o tym sądzicie?

IC5067_pelikan.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co o tym sądzimy? - świetny pomsł, kórego efekty mogą być bardzo inspirujace i pouczające dla innych. Poznawanie postępów prac przy realizacji projektu jest dla mnie naprawdę ciekawe.

Super, że obserwatorium ju działa!. 10" reflektor z dobrymi powłokami to już potężny sprzęt - wyniki pewnie będą rewelacyjne, co już zapowiada prezentowane zdjęcie.

Gratuluję Adam i pozdrawiam!

Edytowane przez ryszardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Ryszardo. Skala problemu jest naprawdę spora. Duży newton to nie mały newton, tym bardziej refraktor. Kamera z kołem filtrowym jest już jednak za ciężka dla wyciągu baadera. Tu już trzeba wyciąg 3-4". Tego znowu nie wytrzyma rura newtona, więc znowu - trzeba już włókna węglowe, obejmy CNC, etc. Kurde - neverending story. Ale nic, będziemy walczyć, albo szybciej pojawi się refraktor :szczerbaty:

 

A co do skali (problemu). Na tym obrazku (mam nadzieję, że kolega Piotr się nie obrazi) umieściłem miejsce ataku - grzywa pelikana. To mój cel na najbliższe sesje.

amerykapelikanpp9_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Tylko się podpisac pod tym zdaniem!

No właśnie trochę mnie zaskakuje ta różnica. Mimo mniejszej skali (krótsza ogniskowa) detal jest znacznie większy. Ostrość wtedy też była dobrze ustawiona, tylko nie było korektora w wyciągu, co obiawia się mega krzywizną. Ale środek jest w porządku.

 

Z tego co już zauważyłem, potwierdza się stara teza, że mniejszy sprzęt jest mniej zależny od seeingu, a w szczególności refraktor. Z tym TOA po prostu zawsze mam FWHM 1,3-1,4 piks. Czasami jak cirrus przejdzie, to skoczy do 1,8. Z newtonem nie zszedłem poniżej 2,5.

 

Ale nie przesądzałbym tego definitywnie. To raptem jedno porównanie. To co jest najważniejsze w przypadku TOA, to jego bezobsługowość. Jest jak pilot do TV - kieruję i włączam (oczywiście po tuningu i dostrojeniu choćby wyciągu). W tej chwili mój zestaw działa pefekt - jak szwajcarski zegarek. 5 letnie dziecko jest w stanie to obsługiwać ;)

 

Jestem wręcz zachwycony i co najważniejsze, że wszystkich elementów. Chyba pierwszy raz w historii mogę to napisać. Kamera, montaż, obiektyw - perfekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie trochę mnie zaskakuje ta różnica. Mimo mniejszej skali (krótsza ogniskowa) detal jest znacznie większy. Ostrość wtedy też była dobrze ustawiona, tylko nie było korektora w wyciągu, co obiawia się mega krzywizną. Ale środek jest w porządku.

 

Z tego co już zauważyłem, potwierdza się stara teza, że mniejszy sprzęt jest mniej zależny od seeingu, a w szczególności refraktor. Z tym TOA po prostu zawsze mam FWHM 1,3-1,4 piks. Czasami jak cirrus przejdzie, to skoczy do 1,8. Z newtonem nie zszedłem poniżej 2,5.

 

Ale nie przesądzałbym tego definitywnie. To raptem jedno porównanie. To co jest najważniejsze w przypadku TOA, to jego bezobsługowość. Jest jak pilot do TV - kieruję i włączam (oczywiście po tuningu i dostrojeniu choćby wyciągu). W tej chwili mój zestaw działa pefekt - jak szwajcarski zegarek. 5 letnie dziecko jest w stanie to obsługiwać ;)

 

Jestem wręcz zachwycony i co najważniejsze, że wszystkich elementów. Chyba pierwszy raz w historii mogę to napisać. Kamera, montaż, obiektyw - perfekt.

No to teraz tylko czekać na efekty :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszedł czas na kolejne elementy układanki. Do poprzedniego materiału dołożyłem OIII (5x15 min). To stanowczo za mało. Doświetliłem jeszcze 20 klatek Halpha, ale to musi zaczekać na ostateczną obróbkę, jak doświetle jeszcze więcej OIII i brakujące OII.

 

To co tu jest, to po prostu poprzednia wersja z dołożonym tlenem. Kanał czerwony syntetyczny, tzn. powstał z połączenie Ha. Praktycznie zero pracy, bloomy nieusunięte, etc. Wrzucam tylko poglądowo, żeby było widać progres.

 

Wersja mała i dla odmiany trochę większa.

pelikan_small.jpg

IC_COLOR1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam,

 

Pomijając aspekty techniczne muszę powiedzieć, że kapitalne plastycznie!

Rewelacyjna tonacja.

 

Powodzenia w dalszych zmaganiach.

P&K

 

No właśnie ze względu na plastykę i brak tej koszmarnej kiczowatości-różowości tak bardzo i mnie pociąga narrowband...oczywiście to nie najważniejszy aspekt... ale istotny w moim przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale jest hardcore z naświetlaniem czegoś takiego. Generalnie trzeba założyć, że na jeden filtr potrzeba 1-2 pełne noce. Ekspozycje na OIII i SII min. 30 min., lepiej po godzinie. Moją kamerę o czułości prawie 90%QE przy 30 min. w SII wiele nie widać :szczerbaty:

 

"Na świecie" robią tak, że święcą w bin2x, lub nawet 3x, potem skalują, mocno blurują kanały. Wtedy ekspozycje mogą być krótsze, ale efekt już nie ten.

 

Narrowband pełny to naprawdę ogromne wyzwanie i masa pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narrowband pełny to naprawdę ogromne wyzwanie i masa pracy.

Wreszcie coś dla Ciebie, Adamie!

 

Piękne to jest, i foty (któych przez moją "trzecią generację" nie mogę obejrzeć :angry: ) i Twoje systematyczne zaangażowanie!

 

Powiedz szczerze, nie czujesz że to zdjęcie jest "bardziej Twoje", niż zrobione przez Ciebie wynajętym teleskopem w Australii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz szczerze, nie czujesz że to zdjęcie jest "bardziej Twoje", niż zrobione przez Ciebie wynajętym teleskopem w Australii?

Zdjęcie jeszcze nie skończone. To zaledwie zapowiedź. Sam nie wiem, czy podołam żeby to skończyć - tym bardziej, że pogoda nie pozwala.

 

Co do tego, czy takie zdjęcie jest bardziej moje... to nie do końca tak. Wiadomo, że kiedy całość jest zbudowana przez nas, to trochę jakby inna sprawa. Pisaliśmy o tym dosyć dogłębnie w innym wątku. Jedno nie wyklucza drugiego i korzystam także z GRAS, aczkolwiek trochę w innym kontekście.

 

Na GRASie też się sporo naczyłem, choćby w kwestii robotyzacji. To też w pewnym sensie mnie inspirowało, bo pokazało, że mogę mieć swoje wymarzone obserwatorium, zbudowane wg mojej koncepcji i jednocześnie nie zmieniać miejsca zamieszkania (jeszcze nie jestem na emeryturze, żeby wyprowadzić się na Teneryfę, czy choćby w Bieszczady).

 

Różnica między fotografowaniem estetycznym z GRAS,a z własnego obserwatorium jest taka, że z GRAS masz tylko uroczą fotkę, a z własnego masz jeszcze ogromną satysfakcję, że sam ten "bolid" skonstruowałeś. W zasadzie to nie ma co porównywać. Natomiast w kontekście zbierania danych np. fotometrycznych, to traci jakiekolwiek znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszedł czas na kolejne elementy układanki. Do poprzedniego materiału dołożyłem OIII (5x15 min). To stanowczo za mało. Doświetliłem jeszcze 20 klatek Halpha, ale to musi zaczekać na ostateczną obróbkę, jak doświetle jeszcze więcej OIII i brakujące OII.

 

To co tu jest, to po prostu poprzednia wersja z dołożonym tlenem. Kanał czerwony syntetyczny, tzn. powstał z połączenie Ha. Praktycznie zero pracy, bloomy nieusunięte, etc. Wrzucam tylko poglądowo, żeby było widać progres.

 

Wersja mała i dla odmiany trochę większa.

Adam jak możesz to pokaż samo OIII, 15min to strasznie mało, mi po 30min nic nie wychodziło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są klatki OIII wg parametrów, które podałem wyżej. Masz rację, że to mało, dlatego jeszcze wiele brakuje, żeby to zdjęcie zrobić komplementarnie. Potrzebuje zrobić co najmniej 20 klatek po 45 min - wtedy będzię, jak należy.

 

Sam wiesz - co to znaczy narrowband. Dlatego właśnie kupiłem taką kamerę, choć i tak nie jest łatwo. ST2000 do narrowbandu to raczej niezbyt szczęśliwy wybór. Choć oczywiście się da, bo w necie fotki widać. Ale głównie to jednak KAF3200 (czyli np w sbigu ST10).

OIII.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ST2000 do narrowbandu to raczej niezbyt szczęśliwy wybór. Choć oczywiście się da, bo w necie fotki widać. Ale głównie to jednak KAF3200 (czyli np w sbigu ST10).

 

Nom... a od dłuzszego czasu na astromarcie wisi za 3200$ Twoja kamera FLI MaxCam KAF3200ME ... nic tylko brać !

http://www.astromart.com/classifieds/detai...ified_id=581135

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.