Skocz do zawartości

Jak rozpoznać kąt widzenia okularu


Leon Mazur

Rekomendowane odpowiedzi

znajdujesz sobie gwiazdke o znanej deklinacji i mierzysz czas jej przejscia pole widzenia okularu.

Nastepnie podstawiajac do wzoru:

1/4*cosδ*t

otrzymujesz pole widzenia teleskopu w stopniach (bodajze)

nastepnie mnozysz otrzymany wynik przez obliczone powiekszenie

i tara masz pole widzenia okularu

 

ps.

pisalem z pamieci wiec cos moglem pomylic

Edytowane przez dobsonme
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 stopnie.

 

Takie pole widzenia mają plossle, a te okularki na plossle nie wyglądają. Mają jakieś warstwy na soczewkach,

widać to po kolorze, natomiast jeżeli chodzi o ilość soczewek to raczej 4 elementów niema - nie rozkręcałem, ale są lżejsze od popularnych plossli o tej samej ogniskowej.

 

Dobsonme- dziękuje za wzór, spróbuję sprawdzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pole widzenia mają plossle, a te okularki na plossle nie wyglądają. Mają jakieś warstwy na soczewkach,

widać to po kolorze, natomiast jeżeli chodzi o ilość soczewek to raczej 4 elementów niema - nie rozkręcałem, ale są lżejsze od popularnych plossli o tej samej ogniskowej.

 

Dodawane kiedyś do Synty "Super Plossl'e" były w rzeczywistości zwykłymi plosslami 4 elementowymi.

Teraz dodają okulary z napisami "Super" - cośtam (ale nie plossl) i te są pewnie kellnerami.

 

W obydwu przypadkach pole nie miało jak na moje oko 52*. Ile dokładnie? Nie wiem. Trzeba policzyć tak, jak zapodał Dobsonme

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pole widzenia mają plossle, a te okularki na plossle nie wyglądają. Mają jakieś warstwy na soczewkach,

widać to po kolorze, natomiast jeżeli chodzi o ilość soczewek to raczej 4 elementów niema - nie rozkręcałem, ale są lżejsze od popularnych plossli o tej samej ogniskowej.

 

A niby jakie miały by być jak nie Plossle ? Jedynie może S-PL. Kelnery to tez chyba nie są. A waga i powłoki nic tu do rzeczy nie mają. Mam Plossle z aluminium i Mam jakby ze stali, waga wyraźnie różna, te okularki z zestawu SW, które także posiadam mogą mieć poprostu mniej matalu i tyle.

 

Eeee... Wimmer chyba na odwrót. Kiedyś były super coś tam (chyba super wide), a aktualnie są napisy S-PL. Te stare to były kellnery, a te nowsze bardziej pod PL podchodzą. Poza tym dają lepszy obraz według Mnie.

 

P.S.

A sprawa obliczania pola była kiedyś bardzo ładnie obdyskutowana na forum. Trzeba poszukać, bo chyba dość dawno temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee... Wimmer chyba na odwrót. Kiedyś były super coś tam (chyba super wide), a aktualnie są napisy S-PL. Te stare to były kellnery, a te nowsze bardziej pod PL podchodzą. Poza tym dają lepszy obraz według Mnie.

 

Zależy, czy kiedyś dodawali do zestawu nowsze, a teraz dodają starsze :D Trudno określić.

Powiem tylko tyle, że kiedyś jak kupowałem swoją Syntę 200/1200 to dostałem okular z napisem:

"Super-Plossl"

sp25mm.jpg

 

A jek kolega kupował niedawno, to dostał:

"Super Wide"

okular_25mm.jpg

I moim skromnym zdaniem te "Super-Plossl" to były Plossle

a te "Super Wide" to są kellnery. Ale nie ręczę. Też mogłem być ofiarą tych misternych podpisów :D

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Zgadza się, te "Super Plossle" to w rzeczywistości Plossle, a "Super Wide" to Kellnery. Wiem, bo rozkręcałem :D. Jeśli chodzi o pole, to te zestawowy Kellner 25mm ma około 40*, natomiast ten 10mm to raczej około 30* - trudno mi teraz powiedzieć, ponieważ mam w nim usmażoną diafragmę :szczerbaty:

 

Pozdrawiam,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to że chinole dodają losowo zestawy okularków. Zależy która partia jedzie/płynie do Europy. Te SWA (czyli Kellnery czy jakoś RKE) to były jeszcze w pierwszych Syntach. Teraz standard kitowców to bardziej typ PL, ale jak widać jakies pozostałości magazynowe SWA jeszcze czasem dodają.

 

A tak przy okazji chciałem się zapytać o taki okularek 2" 28mm (chyba Apex) co był kiedyś dodawany do starych Synt. Ładne obrazy dawał ? To był tez kellner, Prawda ?

Edytowane przez Binocooler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Syntę na dobsonie kupiłem w lutym i tu Lars ma rację. 10-tka jest opisana jako Super 10, a 25-tka jako Super 25 wide angle. Przed zakupem wysłałem zapytanie do DO, gdyż w ofercie mają podane Super Plossl, zaprzeczyli że to są plossle, ale nie otrzymałem odpowiedzi co to jest, dlatego postanowiłem zapytać na forum.

Używam okularków UWA i podczas obserwacji porównałem pole widzenia UWA 15 (66 stopni) - power 80x i super 25 - power 48x. Zakładając, że 25-tka ma pole 40stopni - to pola widzenia dla obu powinny wynosić 50 minut, a jednak przy UWA pole widzenia było większe.

Przepraszam za może zbyt banalny temat, ale wielu kolegów widzę używa tych okularów - myślę, że wypowiedzi forumowiczów z większym doświadczniem wiele im wyjaśnią, a ja dowiedziałem sie jak obliczyć pole widzenia okularu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Syntę na dobsonie kupiłem w lutym i tu Lars ma rację. 10-tka jest opisana jako Super 10, a 25-tka jako Super 25 wide angle. Przed zakupem wysłałem zapytanie do DO, gdyż w ofercie mają podane Super Plossl, zaprzeczyli że to są plossle, ale nie otrzymałem odpowiedzi co to jest, dlatego postanowiłem zapytać na forum.

Używam okularków UWA i podczas obserwacji porównałem pole widzenia UWA 15 (66 stopni) - power 80x i super 25 - power 48x. Zakładając, że 25-tka ma pole 40stopni - to pola widzenia dla obu powinny wynosić 50 minut, a jednak przy UWA pole widzenia było większe.

Przepraszam za może zbyt banalny temat, ale wielu kolegów widzę używa tych okularów - myślę, że wypowiedzi forumowiczów z większym doświadczniem wiele im wyjaśnią, a ja dowiedziałem sie jak obliczyć pole widzenia okularu.

Okulary opisane jako SUPER, które dostałeś w komplecie do SYNTY Dobson 1200/200 to okulary typu RKE. Układ składa się z 3 soczewek. Pole jest większe niż w standardowych Kelnerach i porównywalne z okularem typu PL.

Już kiedyś o tym pisałem na naszym forum. Można poszukać.

 

dobrej zabawy

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.