Skocz do zawartości

M 8


piotrem

Rekomendowane odpowiedzi

M_8_small.jpg

 

http://img403.imageshack.us/img403/379/m8largefo7.jpg

 

Mgławica Laguna to mgławica dyfuzyjna (znana także jako Messier 8, M8 czy NGC 6523) znajdująca się w konstelacji Strzelca. Została odkryta przez Le Gentila w 1747, w 1764 znalazła się w katalogu Messiera.

Znajduje się około 5200 lat świetlnych od Ziemi i ma średnicę około 50 l.ś. Na niebie, widzimy ją, jako "plamkę" o jasności 5.8 magnitudo i rozmiarach kątowych 90x40'. Mgławica jest podświetlona od wewnątrz światłem nowo powstałych gwiazd, jest to jeden z najpiękniejszych obiektów na niebie widzialnych z półkuli północnej. Źródło: Wikipedia

 

18*5 min + 8*3 min, ISO 800, Canon 400D, CG-5 GT, Baader UHC-S

 

pozdrowienia

 

Piotr M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjemnie sie patrzy na to zdjecie. Te szumy albo granulacja (jak kto woli) sa spowodowane temperatura oraz wysokością obiektu nad horyzontem. Nie sadze zebys Piotrze mial super niebo na tej wysokosci a moje doswiadczenia wskazuja ze klatki sa "bardziej zaszumione " przy nizszych obiektach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie zostało zrobione z Warszawy, współrzędne 52°12’ N, 21°08’ E, w czasie dwóch sesji 23/24 i 24/25 czerwca

Sprzyjającym czynnikiem było wyjątkowo przejrzyste powietrze, co przy tym obiekcie wznoszącym się tutaj zaledwie na 13° ma krytyczne znaczenie, z czynników niesprzyjających - pojawił się Księżyc i cały czas wiał silny wiatr

Zwykle rozstawiam montaż do 1/3 wysokości, teraz musiałem podnieść na maxa (płot w ogrodzie) i ku mojemu zaskoczeniu CG-5 GT z zamontowaną Syntą SW 150/750 i guiderem SW 70/500 praktycznie nie reagował na ten wiatr :D

Pojawił mi się natomiast inny kłopot – używam modułu Shoestring do sterowania ekspozycją a PHD do prowadzenia, przy pojedynczej ekspozycji oba programy pracują równolegle bez zarzutu, kiedy tylko nastawię sekwencyjne naświetlanie w Shoestring, PHD reaguje z opóźnieniem i klatki są do wyrzucenia – w ten sposób zmarnowałem 5 sztuk po 5 min :angry: , które być może ograniczyłyby szumy, o których pisze piotr_s

Wrócę do tego problemu w wątku technicznym, może ktoś mi coś poradzi, ciekawą alternatywą wydaje się Images Plus Camera Control

 

Koledzy z południa Polski - te dwa stopnie różnicy między nami powinny ułatwić podejście do tego obiektu, niestety po najciekawsze fragmenty Strzelca i Skorpiona trzeba się wybrać na dłuższą wycieczkę

 

Pozdrawiam

 

Piotr M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Pojawił mi się natomiast inny kłopot – używam modułu Shoestring do sterowania ekspozycją a PHD do prowadzenia, przy pojedynczej ekspozycji oba programy pracują równolegle bez zarzutu, kiedy tylko nastawię sekwencyjne naświetlanie w Shoestring, PHD reaguje z opóźnieniem i klatki są do wyrzucenia – w ten sposób zmarnowałem 5 sztuk po 5 min :angry: ...

 

uu no to i mnie zmartwiłeś :(

a mógłbyś napisać jak mocny masz sprzęt?

bo ja też mam podobny problem, że przy transferze fotek z aparatu, PHD traci gwiazdkę guidującą, myślałem, ze to może złe ekranowanie kabli, coś z relayem, ale wygląda na to, że system jest wtedy za mocno obciążony i gubi klatki z guidera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.