Skocz do zawartości

Newton bez obstrukcji


voytek

Rekomendowane odpowiedzi

Temat już był podejmowany kilka lat temu - poszukaj. No chyba że na astro4u, bo już dobrze nie pamietam.

 

Spajki to nie problem - aby je zredukować wystarczy użyć pająka 3 ramiennego. Aby ich wogole nie było, to trzeba lusterko wt. zamocować na łukowanym ramieniu, tak jak w Taurusach.

Edytowane przez Binocooler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to właściwie nie jest Newton ale skrzyżowanie Newtona z Hershelem, a to oznacza obserwacje pozaosiowe i wszelkie związane z tym wady optyczne. No i oczywiście nadaje sie jedynie do teleskopów o małej światłosile czyli tym samym do małych apertur. Chyba, że ktoś lubi długie rurki ...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co to kupować jak za podobne pieniądze można kupić przyzwoity mało światłosilny achromat o większej aperturze? Albo jakiegoś ED 80? Sprawność optyczna ED80 i tego cuda będzie bardzo zbliżona, rozdzielczość reflektora niby większa, ale czy to będzie widać?

Z drugiej strony może to właśni e jest przyszłość Newtonów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś pisałem o teleskopach pozaosiowych na tym forum, spotkałem kilka interesujących konstrukcji. Wykonanie "krzywego" zwierciadła proste nie jest, zresztą idea taka, jak anteny offsetowej do TV-sat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możecie mi wytłumaczyc, dlaczego lustro w tej konstrukcji miałoby być pozaosiowe? Pomyślcie, czy naprawdę MUSI być pozaosiowe... Według mnie nie, ale ja po ciężkiej nocce jestem.

 

dużo uciechy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat już był podejmowany kilka lat temu - poszukaj. No chyba że na astro4u, bo już dobrze nie pamietam.

 

Spajki to nie problem - aby je zredukować wystarczy użyć pająka 3 ramiennego. Aby ich wogole nie było, to trzeba lusterko wt. zamocować na łukowanym ramieniu, tak jak w Taurusach.

 

Chyba nie widziałeś nigdy teleskopu z 3 ramiennym pająkiem, poczytaj sobie w necie to zobaczysz jaki efekt daje taki pająk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mario, 3-ramiennego właśnie posiadam w swoim Newtonie od wielu lat. Coś źle Mnie zrozumiałeś. Może nie jasno napisalem. Na czwórce widać mocno zarysowane spajki, co Mi bardzo przeszkadza np. w większej Syncie kolegi, a na trójce widać 6 ramienne spajki, sporo słabsze niż w 4-ce. Kolega nawet się zdziwił że Mam takie słabe spajki, a nie pokojarzył że to 3-ramiennik.

 

A możecie mi wytłumaczyc, dlaczego lustro w tej konstrukcji miałoby być pozaosiowe? Pomyślcie, czy naprawdę MUSI być pozaosiowe... Według mnie nie, ale ja po ciężkiej nocce jestem.

 

dużo uciechy...

 

Mówię Ci poszukaj na forum. temat był już wałkowany razem z Januszem P. Tam jest wszystko wyjasnione.

Lustro to działa tak jakbyś zrobił przesłonę w zwykłym Newtonie o średnicy (w przybliżeniu) promienia lustra głównego. Mamy wtedy wycinek paraboli i prawidłowy kształt, aby obraz był pozbawiony aberracji i astygmatyzmu. Otrzymujemy w ten sposób bezobstrukcyjny obraz. Zresztą robi się coś takiego gdy chcemy planetki Newtonem oglądać - następuje poprawa kontrastu.

 

Moim zdaniem taki teleskop jest tylko dla extremistów. Kto chce planetki oglądac niech sobie kupi refraktorek lub maka, a do DS w zupełności najzwyklejszy Newton z obstrukcją wystarczy.

Edytowane przez Binocooler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a jak zrobisz taki teleskop ze zwykłego lustra efekt będzie taki jak w bardzo rozkolimowanym teleskopie. Głównie astygmaztyzmem będzie walił po oczach. Gdyby to było łatwe to by juz dawno coś takiego było w sprzedaży lub w ATM propagowane. Proponuje żeby kolega zamocował w swoim teleskopie lusterko wt. poza osią i opisał wrażenia praktyczne. Wszyscy jesteśmy ciekawi jakie będą wyniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałeś o redukcji spajków więc myslałem że ci chodzi o ilość.

 

Miałem 3 ramiennego Soligora teraz mam 4 ramiennego i powiem że w 3 ramiennym główne spajki były podobne do tych w 4 ramiennym do tego dochodziły wtórne mniejsze (specjalnie porównywałem obrazy przed sprzedażą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonanie "krzywego" zwierciadła proste nie jest, zresztą idea taka, jak anteny offsetowej do TV-sat.

a czy w tym przypadku nie mamy do czynienia ze zwierciadłem sferycznym, a nie parabolicznym? A przecież każdy wycinek sfery jest taki sam

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i mozliwe ale kto zrobi takiego Newtona sferycznego o średnicy np. 30 cm ?

 

Mario2005 Napisał:

Pisałeś o redukcji spajków więc myslałem że ci chodzi o ilość.

 

Miałem 3 ramiennego Soligora teraz mam 4 ramiennego i powiem że w 3 ramiennym główne spajki były podobne do tych w 4 ramiennym do tego dochodziły wtórne mniejsze (specjalnie porównywałem obrazy przed sprzedażą).

 

A czy przypadkiem Soligorki nie mają pająków na drutach ? bo tak Mi się zdaje ...

 

Ja dostrzegam wyraźną różnicę miedzy 3 a 4 ramiennym pajakiem w moich i kolegi sprzętach.

 

Nawet specjalistyczne opracowania to potwierdzają (trzeba rozjasnić maxymalnie monitor):

spajki.jpg

http://www.fpi-protostar.com/

Edytowane przez Binocooler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i mozliwe ale kto zrobi takiego Newtona sferycznego o średnicy np. 30 cm ?

 

no cóż, normalnie musiałby mieć 3m długości (f/10).

ale przy takim układzie nieosiowym jak mówimy to lustro 30cm jest fragmentem większej sfery np. 70cm.

więc f/10 oznaczałoby tu już 7 metrów.

 

czyli jednak zwykłym sferycznym za bardzo się nie poszaleje :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jednak zwykłym sferycznym za bardzo się nie poszaleje :(

ale zauważ, że takie wynalazki są robione przy małych aperturach i małych światłosiłach. Ten, o którym mowa to f/13,6. Ponadto przy większych aperturach ta sztuczka traci sens bo wpływ obstrukcji na rozdzielczość teleskopu przy obserwacjach planet jest mniejszy od wartości seeingu. Średnica pierwszego pierścienia dyfrakcyjnego dla teleskopu 30 cm to około 0,9 sek łuku czyli sporo mniej niż typowy seeing w naszym kraju

 

PS

 

w moim teleskopie spajki są praktycznie niewidoczne, ale ramiona pająka wykonałem z bardzo cienkiej blachy

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.