Skocz do zawartości

Kometa Boattini c/2007 W1


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

Mamy na niebe komete ktora niestety slabnie obecnie. Polowalem na nia chyba gdzies kolo maksimum, kiedy byla dobrze widoczna w zwyklej lornetce nisko nad horyzontem, ale chmury itp.. no nie dalem rady.

Prezentuje wersja zlozona "na komete"....

Zdjecie z premedytacja rozjasnione aby wydobyc cokolwiek co tam jest schowane ale powiem od razu ze niewielki ogonek ma na pewno - tyle ze to nie jest zadanie na canona.

 

 

Intryguje mnie jedna rzecz. Tam na lewo od komety jest malo ostra gwiazdka ktora sugerowala by inne cialo niebieskie.

Pytanie do znawcow tematu - czy dnia 8 sierpnia ok 3 nad ranem tam cos bylo ?

 

 

 

13x4min

 

boattiniv2skyk2rsw4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

boat.jpg

 

Przyjrzałem się wnikliwie zdjęciu i nie widzę tam żadnej ostrego śladu...

Ale mimo to pobawiłem się w analizę i wiem, że widać tam dwie planetoidy 17.5 mag. Słabszych jest cała masa ale ich już nie powinno być widać bo najsłabsze gwiazdki na zdjęciu są jaśniejsze od 17.0 mag. Nie ma żadnej znanej komety z tych co są opisywane obecnie w MPC (do ok. 20 mag) - może natomiast być wybuch jakiejś komety która normalnie powinna być poniżej 20 mag. Poza tym na zdjęciu widać 3 obiekty NGC/IC - też w postaci "chromosomów" ale bardziej rozmyte.

Edytowane przez Piotr Brych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Intryguje mnie jedna rzecz. Tam na lewo od komety jest malo ostra gwiazdka ktora sugerowala by inne cialo niebieskie.

Pytanie do znawcow tematu - czy dnia 8 sierpnia ok 3 nad ranem tam cos bylo ?

13x4min

Tam mało ostra gwiazdka to galaktyka NGC 1036 o jasności 13 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie MarciniePc,bardzo ładna uchwycona kometka bardzo mi się podoba Gratulacje :D Ale gwiazdy to ładnie zjechane he he

 

Następny znawca - gwiazdy muszą byc takie jakie są. Efekt celowy - kometa ma przecież ruch własny na nieboskłonie

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość astrodamian27
Następny znawca - gwiazdy muszą byc takie jakie są. Efekt celowy - kometa ma przecież ruch własny na nieboskłonie

Pozdr. Artur

 

Wiem o tym,ze komety robi się jednym miejscu :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następny znawca - gwiazdy muszą byc takie jakie są. Efekt celowy - kometa ma przecież ruch własny na nieboskłonie

Pozdr. Artur

Dałeś się łatwo podejść. Trzeba uważać na żartownisiów bo można się samemu narazić na śmiech. Więcej luzu i umiejętności wykrywania luzu u innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałeś się łatwo podejść. Trzeba uważać na żartownisiów bo można się samemu narazić na śmiech. Więcej luzu i umiejętności wykrywania luzu u innych.

To moze uszczesliwie tych co lubia w miare punktowe gwiazdki a kometa im ciagnie slad B)

 

boattini_1sky_k2cr1280.jpg

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

jakoś wcześniej ten wątek nie zwrócił mojej uwagi, dopiero teraz w związku z "pan bardzo udana fotka"... ;) i tak się zastanawiam czy ktoś zrobił automat który poskładałby te zdjęcia tak żeby i gwiazdy i kometa były nieruszone? tu już proste uśrednianie nie wystarcza, ale potrzebna do tego analiza obrazu nie wydaje się jakaś bardzo skomplikowana.

a z punktu widzenia estetyki takie rozwiązanie byłoby super!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakoś wcześniej ten wątek nie zwrócił mojej uwagi, dopiero teraz w związku z "pan bardzo udana fotka"... ;) i tak się zastanawiam czy ktoś zrobił automat który poskładałby te zdjęcia tak żeby i gwiazdy i kometa były nieruszone? tu już proste uśrednianie nie wystarcza, ale potrzebna do tego analiza obrazu nie wydaje się jakaś bardzo skomplikowana.

a z punktu widzenia estetyki takie rozwiązanie byłoby super!

Tu nie potrzeba automatu - prędzej w miare prosta zabawa na warstwach - tylko co takie zdjęcie daje ? Tylko chodzi o to aby było estetycznie ładnie :mellow: ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.