Skocz do zawartości

Tabela Wimmera


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za tabelę. Będę z niej korzystać jak i z tabeli Watteau zawierającej najładniejsze obiekty lornetkowe. (Jest w subfrorum "lornetki".)

Zaś co do M33, to jest ona moim pierwszym dużym niepowodzeniem obserwacyjnym. Ni okiem, ni lornetką, ni newtonem nie mogłem jej zobaczyć, przy dość ładnym niebie w Muszynie na początku września. Jak się domyślam, trudność wiąże się z małą jasnością powierzchniową tej galaktyki.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za tabelę. Będę z niej korzystać jak i z tabeli Watteau zawierającej najładniejsze obiekty lornetkowe. (Jest w subfrorum "lornetki".)

Zaś co do M33, to jest ona moim pierwszym dużym niepowodzeniem obserwacyjnym. Ni okiem, ni lornetką, ni newtonem nie mogłem jej zobaczyć, przy dość ładnym niebie w Muszynie na początku września. Jak się domyślam, trudność wiąże się z małą jasnością powierzchniową tej galaktyki.

 

Pozdr.

 

Witaj

Dzięki za miłe słowa. Jak widać jednym brakuje M33 a inni zaliczają ją do obiektów trudnych - niech tak zostanie :)

 

... przy dość ładnym niebie w Muszynie na początku września. Jak się domyślam, trudność wiąże się z małą jasnością powierzchniową tej galaktyki.

 

Minęliśmy się kurcze :D Urlop spędzałem właśnie w okolicach Muszyny (dokładnie w Szczawniku) w połowie września. Miałem wielką nadzieję, że zobaczę tamtejsze niebo, byłem ciekaw, bo tereny są na prawdę ustronne - niestety pogodę miałem fatalną. Deszcz padał przez cały tydzień :angry:

 

Pozdrawiam

 

P.S: A w tym miejscu pragnę zapowiedzieć mój nowy "projekt": Szkice DSów w sosie LP widziane przez teleskop 127mm :) Czyli po tabeli "co mogę zobaczyć przez mały teleskop" następne moje wywody poruszą temat "co mogę zobaczyć z balkonu w mieście przez średni teleskop" :D

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę, a ja parę dni wcześniej w Złockiem rozpoczynałem zabawę z moim pierwszym teleskopem! W przyszłym roku będę szukać w tamtej okolicy jakiegoś naprawdę ciemnego miejsca, na południowych stokach pasma Jaworzyny, może nad Szczawnikiem właśnie. W Złockiem mieszkałem wśród domów, dość blisko świateł ulicznych, więc nie było idealnie. Myślę też, że jest tam – blisko wylotu doliny - dość wilgotno ze względu na płynące strumienie i Poprad. Opary i mgły są tam codziennością. Niemniej, w Warszawie o takim niebie przy domu mogę sobie tylko pomarzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Ostatnio pojawiły się małe problemy techniczne na forum. Być może to dlatego.

Proszę, możesz zajrzeć i zapisać stąd:

 

http://www.sfmania.republika.pl/indexarchi...mmera%202.1.pdf

 

pozdrawiam

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...

Tabela Wimmera czyli "Obiekty dla teleskopów o małej aperturze" - nowe rozdanie :D

 

Przeglądając sobie oryginalną tabelę (w formacie PDF) wpadłem na pomysł aby przygotować wersję wygodniejszą w użyciu czyli umożliwiającą wyświetlenie wyłącznie obiektów spełniających pewne kryteria. Wybór formatu był prosty - tabela w arkuszu kalkulacyjnym z autofiltrem. Pomysł "sprzedałem" Wimmerowi a on całą sprawę pobłogosławił ;) i dał mi zielone światło.

 

Efekt pracy znajduje się w załączonym do posta pliku. Dane są generalnie przepisane z oryginalnej tabeli z kilkoma wyjątkami. Postarałem się usystematyzować opisy i uzupełnić/poprawić pewne dane (np. dla M40). Z największych zmian dodana jest kolumna "Widoczność", która podaje (na podstawie daty systemowej komputera) czy obiekt jest widoczny czy nie. Daje to możliwość wykluczenia od razu obiektów niewidocznych (decyzja TAK/NIE jest podawana na podstawie kolumn o początkowym i końcowym miesiącu obserwacji - jeśli tam są błędy to i informacja o widoczności mogą być nieprawidłowe). Jeszcze dwa słowa o pozostałych danych (jasność, separacja, rozmiary kątowe). Nie weryfikowałem ich w żaden sposób - jeżeli są tam błędy, nieścisłości to proszę o informację - uzupełnię/zmienię.

 

Tak więc, od tej pory, sprawdzenia jakie gromady kuliste z katalogu Messiera o jasności większej niż N są obecnie widoczne będzie dziecinnie proste :D

 

Miłego używania :)

 

-----

Edycja: niedokończona myśl ;)

Tabela_Wimmera.zip

Edytowane przez pacwok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z przestarzałych danych błąd może być przy separacji Kastora. Patrz post #20

To już uwzględniłem :)

 

Generalnie nie ma chyba jakiegoś autorytatywnego źródła tych danych (raz, że część się z czasem zmienia vide Kastor) a dwa, że co katalog to inne jasności. A może ktoś z forumowiczów zna bardzo wiarygodne źródło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... co katalog to inne jasności. A może ktoś z forumowiczów zna bardzo wiarygodne źródło?

 

Profesjonalne katalogi (GSC, USNO itp.) podają dobrze skalibrowane jasności. Faktem jest, że do tworzenia katalogu używa się danych pochodzących z jakiegoś (czasem kilku) teleskopów, które mają takie, a nie inne zwierciadła, filtry i detektory, położone są w jakimś miejscu, które ma taką, a nie inną przepuszczalność atmosfery itp. Drobne różnice jasności gwiazd w różnych katalogach rzędu 0.05 mag są nie do uniknięcia. Z tego nie wynika, że któryś katalog jest lepiej skalibrowany niż inny. Dobrze jest podawać źródło danych - wtedy każdy może sobie sprawdzić jak w danym katalogu kalibrowano dane i próbować odtworzyć jasności z katalogu swoim sprzętem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.