Skocz do zawartości

mroczne oblicze Duszy, czyli fragment IC 1848


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

Mając w pamięci przepiękne zdjęcie Tiamata: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=17164

i wspaniałe piotra-s: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=22542 postanowiłem wczoraj zmierzyć się z tym obiektem mimo, ze nie miałem szans objąć kadrem całej Duszy...

 

Choć mianem IC 1848 określana jest raczej gromada otwarta wewnątrz tej mgławicy, natomiast ona sama nosi nazwę LBN 667, lub bardziej znana jako Sharpless 2-199 i jest częścią kompleksu mgławic znanego pod nazwą Serce i Dusza (Heart and Soul) IC1848 i IC1805

Obiekt znajduje się w gwiazdozbiorze Kasjopei w odl. ok 7 500 ly

 

ic1848_af1.jpg

Atik314 w 80ED, exp: H-a 8x600sek (łacznie ok 1,3 godziny) niestety więcej nocy nie starczyło, a i tak warunki były trudne nie najlepsza przejrzystość, nieustannie chmury no i Księżyc niewiele po pełni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie B&W, zasługuje na drinka B&W. ;)

Gwiazdki punktowe, wręcz wzorcowe! Jak to zrobiłeś?

A dusza... mroczna, zakręcona i nastrojowo ładna. Dobrze, że nie zabiłeś zdjęcia mocnym kontrastem.

 

dobrych warunków i jasnej duszy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciemna mgławica, wymaga pewnie ze 3x więcej materiału żeby było ją dobrze widać. Pewnie jako jedyny mam zastrzeżenie do gwiazdek - za dużo operacji na najwyższych poziomach jasności spowodowały, że gwiazdy są naprawdę spore, plackowate i przepalone. Odcinają się ostro od tła, moim zdaniem to wygląda nienaturalnie. Spróbuj obrobić jeszcze raz, manewrując więcej na średnich poziomach jasności. Powodzenia :Salut:

 

P.S. A może wrzucisz stacka w FIT'cie? Chętnie się pobawie :) Odejmowałeś darki i biasy?

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Jednak do H-alfa musi być osobna lunetka do guidowania.

mimo, że Atiki to dość małe kamerki (w porównaniu do Sbigów),

za nic nie chciały wejść obie do Edka ;)

 

a już poważniej, to ogromna czułość 16IC pozwala spiąć na sztywno rurkę guidera z teleskopem

bo i tak nawet przy ekspozycji rzędu 1 sek, w rurce F/7 (SW 70/500) widać pełno gwiazdek, dosłownie w każdym miejscu nieba

 

 

Kuba ale za bardzo niema z czego, ostatnie klatki łapałem już przez 4 rano, było prawie widno

Clip_01.jpg

i mylisz się, że gwiazdki są przejarane, na zdjęciu jest tylko jedna przepalona gwiazdka, to ta na lewo w dół od znacznika, ta zaznaczona ma wartość ok. 50 tys, co widać na info, a przepalenie gwiazdki to max wartość, czyli 65535

fakt, że gwiazdki są plackowate, ale to bym raczej przypisywał bardzo kiepskim warunkom no i napewno można by było lepiej ustawić ostrość

ale właśnie kończę montować Robo Focusa - uch, ale to tandeta ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz na tę podwójną gwiazdkę po prawej i w dół - zlewa się z sąsiadką. Założę się, że na niezestreczowanym histogramie są ładnie rozdzielone. Sztuka utrzymać to rozdzielenie w finalnym efekcie obróbki, albo przynajmniej nie dopuścić do takiego rozlewania się gwiazd. Da się to zrobić manerwując więcej szarym suwakiem levelsów niż białym, curvesami etc. :)

 

Masz gdzieś fotkę całego zestawu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to wyglada na innym monitorze a obecnemu nie ufam za bardzo, ale mi wyszło cos takiego :

 

Photoshop + FITS Liberator

 

ic1848_01XX.jpg

o w morde.... ale kaszana... teraz dopiero zobaczyłem efekt mojej wersji.... weźcie to skasujcie .... nigdy więcej nie obrobie zdjecia na monitorze w pracy, przyrzekam ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no nie jest tak źle :rolleyes:

pewnie deconvolve za ostro zrobiłeś i stąd te ciemne obwódki wokół gwiazd

ja też niestety zbyt wygłaskałem to swoje i takie jakieś nienaturalne wyszło

najlepiej chyba, po prostu dozbierać więcej materiału, bo do tej mgławicy jest go zdecydowanie za mało

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.