Skocz do zawartości

Pierwsze fotony 2000XCM


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

W Maximie nie ma opcji wyciagania czerwonych pixeli ... już tego szukałem przy okazji focenia DSLRem z filtrem UHC ( który jest de facto filtrem Ha 40nm + OIII 40nm jednocześnie ) ... jedyna opcja to IRIS:

1. Otwieramy FITSa w IRISie

2. wpisujemy >SPLIT_CFA R1 G11 G12 B1

3. w katalogu temp IRISa mamy cztery nowe pliki z połową rozdzielczosci oryginału - ten R1.fit to nasze czerwone pixele

4. Dla nastepnych klatek podajemy komende >SPLIT_CFA R2 G21 G22 B2 itd ...

 

Oczywiście przed wyciaganiem pixeli najpierw wszystkie klatki kalibrujemy ( no chyba ze mamy ochote wyciagać pixele z klatek kalibracyjnych i potem odejmować ).

 

Poza tym mamy połowe rozdzielczości fotki ale niestety to nie jest taka prawdziwa połowa... bo pixele nie są jakby dwa razy wieksze, tylko mamy "dziury" między pixelami ... eh... to już rozważania na poziomie pojedynczych pixeli i moze nie warto w to za bardzo wnikać ... tylko focić.... powinno być znacznie lepiej niż z DSLRem.

 

ST2000XCM ma CCD czy CMOS ?

 

Witam

 

Faktycznie, irisem wyrwałem czerwone pixele i obrazek ma rozdzielczość2x mniejszą czyli 800x600

poniżej jedna surowa klatka z irisa:

b1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogłem dłużej trzymać CCD pod kocem i pomimo Ksiezyca pojechałem na male rendez-vous pod gwiazdami

Marcin gratuluje debiutu z kamerką, jak na pierwsze światełko jest świetnie.

Tylko nie napisałeś na jakim montażu robiłeś :P:D:Beer:

ps.Wczoraj na Kudłach była zajebista pogoda, w końcu coś mi się udało ustrzelić.

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kamery można pokazać nawet pojedynczą klatkę a i tak będzie o niebo mniej zaszumiona od tej z Canona. Sam tego doświadczyłem po ostatniej sesji... Jedna klatka powiedzmy 30minut i fota gotowa (bez wyciągania zbytniego oczywiście). Ale nie ma co się poddawać, Canonem też się da co udowodnił chociażby ten gość:

 

http://eder.csillagaszat.hu/deepsky/deepsky.htm

 

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.