Skocz do zawartości

Pierwsze fotony 2000XCM


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

Space: the final frontier. These are the voyages of 2000XCM. Its continuing mission: to depict strange new objects, to seek out new life and new civilizations, to boldly go where no one has gone before B)

 

Nie mogłem dłużej trzymać CCD pod kocem i pomimo Ksiezyca pojechałem na male rendez-vous pod gwiazdami

 

Jestem zupełnie zaskoczony ze bez zadnych filtrow kilkuminutowe klatki jakos malo reaguja na swiatlo Ksiezyca ba, co wiecej, zrobilem pojedyncza 8min klatke i jestem przekonany ze w canonie klatka bylaby kompletnie bialoczerwona a tu piekny obiekt. Zeby dac lepsze obraz warunkow to Ksiezyc w fazie 0.9, czyli mozna czytac ksiazke, a obiekty oddalone od niego o 30 do 70 st. Moze to normalne dla CCD ze wzgledu na dynamike ale ja nie bylem przygotowany na takie rezultaty. B)

 

M27, 15x4min (4 darki, brak flatow), Ksiezyc oddalony o ok 80st

 

m27_0XXL_k4.jpg

 

M33, 8x5min (2 darki, brak flatow) , Ksiezyc oddalony o ok 40st

 

m33_00XL_k2r.jpg

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak! Canonka się zdradziło??? No wiesz??? :ha:

Ostatnio się zastanawiałem jak wychodzą zdjęcia z tego kolorowego SBIG-a, a tu masz odpowiedź!

Fotki niezłe, zwłaszcza że łysy walił z lampy. Ale ta M33 jakaś taka... słabo widoczna, jak na "tyle" materiału "takim" sprzętem :Boink:

Porównuje z moją pojedyńczą (starą jak świat) klatką z Canona. Ale może to ja powyciągałem za dużo... :rolleyes:

Nie ważne!

Gratuluje kamerki i życzę pogodnego nieboskłonu :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka optyka? Coś nowego jak mniemam. Darków porób co najmniej 10, najlepiej mieć taki bank dla każdej temp. Planujesz focić w Ha?

 

 

Chcialem focic w Ha wlasciwie ale filtr zostal w domu - dlatego zaliczylem opad szczeny przy kolorze bo myslalem ze potestuje tylko guiding itp bez konkretnych rezultatow.

Montaz i optyka pozostanie nie opisana zeby nie zapeszac bo to mialobyc swiatlo XCMa..... no dobra optyka pożyczona o fi 106mm :rolleyes: bo swojego newtona nie moglem polaczyc z tym wszystkim :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialem focic w Ha wlasciwie ale filtr zostal w domu - dlatego zaliczylem opad szczeny przy kolorze bo myslalem ze potestuje tylko guiding itp bez konkretnych rezultatow.

Montaz i optyka pozostanie nie opisana zeby nie zapeszac bo to mialobyc swiatlo XCMa..... no dobra optyka pożyczona o fi 106mm :rolleyes: bo swojego newtona nie moglem polaczyc z tym wszystkim :szczerbaty:

 

Wiedziałem ;) W sumie to nawet widać po gwiazdkach. Jestem ciekaw co wyjdzie z połączenia Ha i kolorowej kamery, chyba coś podobnego jak w przypadku Canona? Miłego użytkowania kamerki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

noo to jak to są pierwsze fotony, to odkrywanie nowych światów będzie czystą przyjemnością Panie Kapitanie James T. Kirk :Salut::szczerbaty:

znakomite zdjęcia

 

naprawdę zamierzasz focić w H-a?

strasznie jestem ciekaw rezultatów, co wyjdzie z takiej kolorowej kamerki

bo chyba będzie Ci świecił co trzeci (czwarty?) pixel

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polska w NATO, w EU, w strefie szengen, paliwo drogie, zarobki wysokie, średnia wielkosć mieszkań nowo kupowanych wzrosła o kolejne 3m2, kolejne pare osób w "klasie średniej" astrofotgrafii, 3000 wiecej osób na wycieczkach w cenie powyżej 2500zł/osoby, 3 nowe wieżowce w stolicy, kolejne 15km oddanych autostrad ...

 

malowany kraj ...

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

noo to jak to są pierwsze fotony, to odkrywanie nowych światów będzie czystą przyjemnością Panie Kapitanie James T. Kirk :Salut::szczerbaty:

znakomite zdjęcia

 

naprawdę zamierzasz focić w H-a?

strasznie jestem ciekaw rezultatów, co wyjdzie z takiej kolorowej kamerki

bo chyba będzie Ci świecił co trzeci (czwarty?) pixel

pozdrowienia

 

zamorduje !!! My name is Picard, Jean Luc Picard B)

Polecam Next Generation oraz Voyager - duuuuuuuuuuzo lepsze od pierwszej serii, moge w kolko ogladac

 

tak zamierzam bo czytalem o tym ale lubie sam sobie pomeczyc, takie ha bedzie dobra do "balkonowego" doswietlania slabych mglawic nawet jak to bedzie co czwarty, zawsze moge pokombinowac kanalami i wierze ze zdjecia beda nie gorsze od canona ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, został ktos jeszcze z Canonem ? ;)

 

niezłe "dzieńdobry" Marcin.

 

:dobrze:

 

Pozdrawiam.

 

dzień dobry

 

Ja jeszcze z canonem nie skonczylem i najlepsze wciaz przede mna. Pleajdy, Orion, krabik... teraz wiem ze dobrze je zrobie z dotychczsowym zestawem...

Nie moge zawiesc tych wszystkich ktorzy kupili podobne zestawy wzorujac sie na moim, no nie moge ........ B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też chcialem wysmazyc Ha wczoraj ale chmury nie daly szans. Dzieki Adamo za przykladzik. OsObiscie mysle ze trzeba by tak robic co najmniej 30min przy XCMie

No tak ale, jak będziesz focił z filtrem i w wersji cz-b to pojawi Ci się raster który jest upierdliwy i wymusza konwersje do RGB a potem powrót do szarości co już nie daje rewelacyjnych efektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale, jak będziesz focił z filtrem i w wersji cz-b to pojawi Ci się raster który jest upierdliwy i wymusza konwersje do RGB a potem powrót do szarości co już nie daje rewelacyjnych efektów.

No właśnie, tak naprawdę to przy kolorowej kamerze, robiąc zdjęcie z filtrem Ha koniecznie powinno się wyjąć same czerwone piksele. Nie przeprowadzać żadnej konwersji. Teoretycznie piksele G i B nic nie rejestrują, ale to tylko teoretycznie, bo jeżeli potem obrobimy całość (a nie tylko same piksele R) to przeniesiemy choćby szum, który w tych "odfiltrowanych" G i B będzie znaczący.

 

Podsumowując, jeżeli chcemy robić kolorową kamerą w Ha, to trzeba wyciąć z surowego fit (CFA przed konwersją do koloru) same piksele czerwone. Jak to zrobić, to już zależy od softu - powinno być w manualu. Ja robiłem to w Iris'ie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, tak naprawdę to przy kolorowej kamerze, robiąc zdjęcie z filtrem Ha koniecznie powinno się wyjąć same czerwone piksele. Nie przeprowadzać żadnej konwersji. Teoretycznie piksele G i B nic nie rejestrują, ale to tylko teoretycznie, bo jeżeli potem obrobimy całość (a nie tylko same piksele R) to przeniesiemy choćby szum, który w tych "odfiltrowanych" G i B będzie znaczący.

 

Podsumowując, jeżeli chcemy robić kolorową kamerą w Ha, to trzeba wyciąć z surowego fit (CFA przed konwersją do koloru) same piksele czerwone. Jak to zrobić, to już zależy od softu - powinno być w manualu. Ja robiłem to w Iris'ie.

 

W Maximie nie ma opcji wyciagania czerwonych pixeli ... już tego szukałem przy okazji focenia DSLRem z filtrem UHC ( który jest de facto filtrem Ha 40nm + OIII 40nm jednocześnie ) ... jedyna opcja to IRIS:

1. Otwieramy FITSa w IRISie

2. wpisujemy >SPLIT_CFA R1 G11 G12 B1

3. w katalogu temp IRISa mamy cztery nowe pliki z połową rozdzielczosci oryginału - ten R1.fit to nasze czerwone pixele

4. Dla nastepnych klatek podajemy komende >SPLIT_CFA R2 G21 G22 B2 itd ...

 

Oczywiście przed wyciaganiem pixeli najpierw wszystkie klatki kalibrujemy ( no chyba ze mamy ochote wyciagać pixele z klatek kalibracyjnych i potem odejmować ).

 

Poza tym mamy połowe rozdzielczości fotki ale niestety to nie jest taka prawdziwa połowa... bo pixele nie są jakby dwa razy wieksze, tylko mamy "dziury" między pixelami ... eh... to już rozważania na poziomie pojedynczych pixeli i moze nie warto w to za bardzo wnikać ... tylko focić.... powinno być znacznie lepiej niż z DSLRem.

 

ST2000XCM ma CCD czy CMOS ?

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze z canonem nie skonczylem i najlepsze wciaz przede mna. Pleajdy, Orion, krabik... teraz wiem ze dobrze je zrobie z dotychczsowym zestawem...

Nie moge zawiesc tych wszystkich ktorzy kupili podobne zestawy wzorujac sie na moim, no nie moge ........ B)

 

To SBIGa na guider ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oo to całkiem nieźle,

a tak wygląda z kamery mono

Clip_5minH_a.jpg

1x5min

 

Jacek, to wygląda jakbyś totalnie ostrości nie ustawił... :blink: Tak, lub nieco lepiej masz na praktycznie wszystkich fotach. 80ED naprawdę potrafi ładnie punktować, tym bardziej z kamerą mono. Moim zdaniem poprawne ustawienie ostrości to pierwsza rzecz nad którą powinieneś teraz popracować.

 

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.