Skocz do zawartości

Nadchodzą dla mnie ciężkie czasy


Kuba J.

Rekomendowane odpowiedzi

Wiedziałem, że kiedyś taki moment będzie musiał nadejść.

 

Po dokładnej rozmowie z rodzicami doszedłem do wniosku, że, niestety, sprzedaję swoją kochaną armatkę. Po prostu mnie już męczyło ciągłe wożenie jej, składanie, rozkładanie itp. Więc zdecydowałem, że będę musiał kupić coś bardziej mobilnego. Gdyby problemu nie było to bym już wybrał i tylko zbierał kasę, ale mam dylemat.

 

Otóż ostatnio rozmawiając z Wimmerem na ten temat, doradził mi, abym kupił jakiś refraktor o krótkiej ogniskowej. Konkretnie chodziło o refraktorek Sky-Watcher'a 120/600 na EQ3-2. Na początku myślałem, aby kupić SC, ale się rozmyśliłem, bo to już za wysoko jak na mój budżet, a 90 czy 100mm SC jakoś mnie nie kręci. Chodzi mi o to, aby tuba była mobilna. Bo z własnego doświadczenia wiem, jak to jest, kiedy jedzie się na wakacje z rodziną, pełno bagażu i do tego tuba o długości 1,40metra. I to ryzyko, że coś się wgniecie, i zajmuje kupę miejsca. A taka krótka tuba do mniejszej torby się zmieści, a montaż pójdzie (u mnie w samochodzie przed miejscem na koło zapasowe jest jeszcze jakby jeden poziom, gdzie zwykłem chować rozłożonego Dobsa) poziom niżej.

 

To jedna propozycja.

 

Myślałem też o Makówce. Podobno można nią oglądać DS'y i się będzie zadowolonym, ale z drugiej strony to jest troszkę za ciemny sprzęcior. Na pewno zaletą jest to, że tuba krótka i lekka, ale ma też wady optyczne. To druga propozycja, tym razem z mojej strony.

 

Ostatnim pomysłem był zakup reflektora 150/750 na EQ3-2, tylko nie wiem, czy będzie sens przerzucać się na taki telep. Tuba już krótsza, ale czuję, że też miałbym problemy.

 

Oczywiście nie mówię, że ja tu jeżdżę pod ciemne niebo tylko na wakacje przy okazji wyjazdów :szczerbaty: Jak pogoda dopisuje, to ze 3-4 razy na 2 miesiące jeżdżę z dziadkiem(posiada on Fiata Punto, więc Synta męczy jak się np. jedzie w 3 osoby) pod Wrocław do sadu, gdzie (ach, chwalę się wiem B) ) niebo jest jak dla mnie wspaniałe i tam też obserwuję.

 

Niby pięknie. Niestety, życie nie zawsze jest jak w Madrycie i większą część czasu poświęcam Łysemu i Jowiszowi (aktualnie, wczesniej był Uszatek) z podwórka, gdzie nie ma szans na DeSki.

 

Więc teraz mam pytanie. Który z nich moglibyście mi doradzić?

 

Pozdrawiam! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż ostatnio rozmawiając z Wimmerem na ten temat, doradził mi, abym kupił jakiś refraktor o krótkiej ogniskowej. Konkretnie chodziło o refraktorek Sky-Watcher'a 120/600 na EQ3-2.

 

 

Ja bym celował w jakiś refraktorek na moncie Alt-Az.

Wygodne, mobilne, a pod ciemnym niebem pokaże piękne obrazy w sam raz żeby nasycić oczy :)

 

http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...a3e5f50dafc3b27

 

http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...a3e5f50dafc3b27

 

:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten ostatni refraktor jest dosć dobrym wyborem, tylko AZ3 trzeba by było przerobic tak, aby tuba nie opadała w pionie.

Do wiekszych powiększeń konieczny będzie krótki okular ok. 3,5-4mm. Najwiekszym atutem jest duże pole tego refraktora więc przyda sie długi 2" okular szerokokątny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) W takiej sytuacji ja bym wybrał SK1206AZ3. Ewent. SK1025AZ3, ale to poprawa mobilności kosztem podst. parametrów optycznych (zasięgu i zdolności rozdzielczej) więc warto przemyśleć 2x. EQ na wyjazdy nie jest konieczny, a tylko zwiększa ciężar i wydłuża czas przygotwania sprzętu.

 

Przede wszystkim apertura określa co możesz zobaczyć na niebie. Jasne że wpływa też na mobilność poprzez wagę, ale to jeszcze nie taka straszna armata (zwłaszcza jeśli będziesz woził autem). A krótka ogniskowa b. sprzyja mobilności.

 

Panuje opinia że chromatoza w krótkim refraktorze zabija, ale czy ja wiem? Ja mam 152/760 i jest bardzo wporzo, ale to Petzwal więc trochę więcej niż zwykły achromat (a mniej niż APO). Najlepiej by było jakby się wypowiedział posiadacz konkretnie tego sprzętu.

 

2) Inna rada - rozważ czy twoje ograniczenie cenowe jest sztywne. A może da się namówić jakąś babcię, ciocię itp. na dofinansowanie? Bo może być tak, że kupisz coś w tym przedziale cen ale zaraz będziesz znowu niezadowolony i rozglądać się za czymś innym. Zważ że w granicy 2200,- możesz mieć taki zestaw Sky Watchera:

80ED OTA 1800,-

AZ3 280,-

adapter do AZ3 50,-

 

Taki zestaw mam i mogę polecić. Niby mniejsza armata, ale widać lepiej i jakby więcej niż w achromacie tej samej średnicy. To może być zestaw na lata, ale też jego możliwości wizualne do DS-ów są mocno ograniczone - tu pewnie 120/600 spisze się lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie kurczątko rozmawiałem teraz z rodzicami, i powiedzieli, że do tych 1200zł mnie dofinansują, ale dopiero pod koniec roku (wydatki na szkołę, wesele itp.). Tzn. wróć. Teraz zbieram pieniążki. Sprzedam Syntę i rodzice mnie dofinansują jakoś o 800zł.

 

Oczywiście również zgodzili się oni na to, żebym kupił sprzęt używany. Więc tutaj trochę spadnie na cenie.

 

Więc mam problem, co wybrać.

 

Mam Hyperiona 21mm, więc powiększenie będzie odpowiednie do szerokich widoków. Tylko kurcze kusi mnie ten Edzio. Z drugiej jednak strony, refraktorek 120/600. Co za życie.:szczerbaty:

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że Merak ma rację...

 

zresztą zobacz tu...

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e70b40580b3d8b1

 

a jakiś montaż zawsze się potem dokupi (choćby z astromarketu).

 

Taki ED to rzeczywiście sprzęt na lata, nawet jak potem dokupisz coś większego (jak sam będziesz większy i samowystarczalny finansowo). Zresztą... odkop wątek jak Jesion testował tą rurę. Ależ to była euforia ("uniwersalny sprzęt do wszystkiego") i poczytaj tamte zachwyty i uniesienia.

 

A poza tym - mniejsza apertura = częstsze obserwacje Jowisza i Łysego z ogródka bez przejmowania się seeingiem.

Edytowane przez Pepin Krootki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję panowie za rady! Mam jeszcze trochę czasu, więc dokładnie się zastanowię. Nie chcę pisać, na który sprzęt się zdecydowałem, bo to jest na tym etapie przysłowiowe rzucanie słów na wiatr. :)

 

Zgadzam się z tobą, Pepin całkowicie!

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś rozważałem zakup tego modelu i przeczytałem wszystko na jego temat na CloudyNights. Recenzje były pochlebne, stąd moje pozytywne nastawienie do tego modelu, mimo że nigdy przez niego nie patrzyłem. Ten zakup na pewno nie będzie błędem, zwłaszcza przy ograniczonych funduszach.

Ale ogólnie rzecz biorąc krótkie refraktory to najwygodniejszy sprzęt w użyciu. Oczywiście jak największej średnicy. A już najlepiej APO :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.