Skocz do zawartości

weryfikacja danych tranzytu WCP


Binocooler

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem ze zweryfikowaniem tych danych z kalendarza. Planetaria CdC, SNB i SNP podają wsch i zach obiektów zgodnie z zestawieniem Pana Roberta, ale niestety tranzyt WCP się nie zgadza. W moich planetariach zjawisko to występuje -1h od wyliczonych tutaj. Dlaczego ?

Czyżby WCP tak podryfowała że planetaria z przed 4 lat są już nie aktualne ? Nie sądzę, ale oczekuję rozjaśnienia problemu. Sprawdziłem też tranzyty satelitów Jupka - są prawidłowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak równo godzina. Dodam że wszystkie posiadane przeze mnie planetaria pokazują to samo.

Wszystkie pozostałe zjawiska Roberta są zgodne z moimi symulacjami, tylko z WCP jest -1h.

 

A sprawdźcie u siebie jak to wychodzi w Starry Night i CdC. Ciekaw jestem co wyjdzie.

 

Coś tu jest na 100% nie tak skoro wszystko pozostałe jest prawidłowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wiadomo sporo osób korzysta z calsky.com.

Sprawdziłem i On podaje to samo co Robert. Może to tam jest wyliczany właśnie kalendarz.

Układ satelitów Jowisza jest taki sam jak w CdC i SNP, ale WCP w innym miejscu.

No i komu tu teraz wierzyć ?

 

Bardzo bym prosił Kogoś o włączenia CdC i SNP (SNB) i sprawdzenie czy u niego też jest tak samo jak u Mnie. Prośba zajmie chwilkę, a Ja będę pewny.

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa z efemerydą WCP nie jest taka prosta. WCP to wielki wir w gazowej atmosferze Jowisza. Niestety gazowa atmosfera nie jest spójna i obraca się w różnym tempie dla różnych szerokości. W związku z tym zmienia się długość WCP (długość odpowiednik długości geograficznej, wypadła mi z głowy nazwa dla Jowisza).

 

Ja korzystam z Guida 7 przy obliczaniu efemeryd. Tam ustawia się odpowiednią długość. Poprzednio zrobiłem to jakieś 3 miesiące temu. Teraz sprawdziłem i okazało się, że długość ta zmieniła się o kilka stopni, co daje różnicę około 10 minut w stosunku do poprzedniej efemerydy. Oczywiście zrobię korektę, aby wszystko się zgadzało. W każdym razie 10 minut to na pewno nie godzina ;)

 

Tutaj jest strona, gdzie znajdują się odpowiednie dane i kalkulator do wyliczeń tranzytu WCP i gdzie można sprawdzić jak jest w rzeczywistości.

 

http://www.skyandtelescope.com/observing/o...ts/3304091.html

 

Przypominam, że tranzyt to przejście przez południk centralny, a nie pojawienie się na brzegu tarczy. Jeżeli więc jutro (28/29sierpnia) tranzyt mamy o 19:04 UT, czyli 21:04 cwe, to można poszukiwać WCP na tarczy Jowisza mniej więcej od 19 do 23 godziny czasu letniego (wschodnioeuropejskiego).

 

Może zdarzyć się tak, że ktoś ma ustawioną w efemerydach "starą" długość i po pewnym czasie program będzie wyliczał błędnie. W przypadku satelitów nie ma problemu, gdyż parametry ich orbit są doskonale znane i raz wprowadzone wyliczają momenty przejść, zakryć, zaćmień przez dziesiątki lat.

 

Na forum obowiązuje formuła zwracania się per "Ty" :)

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem jak to wygląda w CdC. Tam też jest możliwość ustawienia długości plamy. Trzeba wejść w:

 

Ustawienia - Parametry katalogu i obiektów - Planety

 

i tam mamy zapis Długość Czerwonej Plamy i okienko, w którym na dzień dzisiejszy należy wpisać wartość 127 stopni.

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U kogo w CdC ten parametr GRS longitude działa ? bo u Mnie co kolwiek się wpisze niczego to nie zmienia. Chyba jest jakiś błąd w CdC z tą opcją. Mój CdC jest v.2.75 z 2002r. Co ciekawe gdy porównać dane dla WCP z 2002r. z danymi z calsky.com wychodzi to samo. Czyli faktycznie WCP popłynęła z 46 stopni po tarczy.

 

A co ze Starry Night Pro (backyard)?

Da się tu coś uaktualnić ?

Może mógłby Ktoś załączyć tutaj tymczasowo plik obrazka tekstury z najnowszego SNP ?

W starej wersji jest on w: Starry Night Pro 4\Sky Data\Planet Images\Jupiter.pct

Spróbuje podłączyć u siebie, może coś pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK już zassałem update CdC do wersji 2.76 i śmiega wszystko prawidłowo po wpisaniu parametru GRS longitude: 127

 

Jako że posiadam także SNP i SNB z których w przypadku Jowisza najczęsciej korzystam, postanowiłem dogrzebać się do danych gdzie będzie można ustawić prawidłowo pozycję tej plamy WCP. Niestety z poziomu programu nie da rady, ale od środka po przez pogrzebanie w plikach jest to dziecinnie proste.

 

W SNB odnajdujemy plik:

 

dysk://....\Starry Night Backyard\Starry Night Backyard Data\JupiterGRS.txt

 

Otwieramy i tam gdzie jest liczba ok. 60-90 wpisujemy aktualną pozycję WCP czyli 127

Tak to mniej więcej wygląda:

----------------------

/ latest value.

 

127.0

----------------------

 

 

W SNP jest bardzo podobnie:

 

dysk://...\Starry Night Pro 4\Sky Data\JupiterGRS.txt

 

W miejsce poprzedniej liczby wpisujemy: 127 (w orginalnym pliku liczba jest otoczona takimi kwadracikami lepiej je zostawić tak jak są)

------------------------------

 

latest value.

 

127.0

-----------------------

 

No i teraz możemy się w pełni cieszyć starą wersją planetarium z przed 4-6 lat, bo mamy wszystko z WCP zaktualizowane ręcznie. :D:Beer::szczerbaty:

 

Pozdrawiam :helo:

 

 

Wielkie dzięki :notworthy: Robercie :Salut: za rozjaśnienie sprawy. Jak widać problem był poważny i napewno warty przedyskutowania, bo teraz obaj pomogliśmy posiadaczom tych 3 popularnych planetariów, cieszyć się aktualnymi widokami Jowisza.

Edytowane przez Binocooler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.