Skocz do zawartości

Kwintet Stephana


piotrs

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Pragnę zaprezentować moje ostatnio zrobione zdjęcie, tym razem to tzw. „Kwintet Stephana”. Wyszło (jak na mnie który się ciągle jeszcze uczy) całkiem nie beznadziejnie, więc postanowiłem opublikować je w oprawie.

 

Na początek technikalia: 33 x 240sek L, Newton 8” F4 (MT-800) , HEQ5 Pro SynScan, guiding na MZ-5m (to samo co QHY-5) + SkyWatcher 70/500, kamera DSI III (bez korektora komy). Dark i flat. Zdjęcie robione w warunkach poza miejskich 26.08.2008.

 

Teraz „oprawa”, czyli opisy obiektu zebrane z netu. Zaczniemy od ( http://portalwiedzy.onet.pl/94252,1,haslo.html ) gdzie napisano:

 

„Kwintet Stephana [fot 1] - fragment zgrupowania galaktyk, w gwiazdozbiorze Pegaza, zdjęcie z teleskopu Hubble'a. Widoczne cztery największe galaktyki tego zgrupowania, piąta galaktyka, zlokalizowana poza kadrem poniżej prawego dolnego rogu. Trzy z czterech widocznych na zdjęciu galaktyk znajdują się w podobnej odległości od Ziemi (ok. 300 milionów lat świetlnych) i są w trakcie kolizji. Biało-niebieskie obszary otaczające galaktyki oznaczają miejsca powstawania gwiazd. Czwarta galaktyka znajdująca się w lewym dolnym rogu jest poza zasięgiem kolizji.”

 

fot1.jpg

FOT.1.

 

 

Owo skupisko odkrył w 1877 r. francuski astronom z Obserwatorium w Marsylii, Edouard Stephen, i dlatego ochrzczono je Kwintetem Stephana. ( http://www.wiw.pl/nowinki/astronomia/200010/20001031-001.asp )

 

Tu ( http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:St...tIlustrated.jpg ) z kolei widać jak otoczony jest powyższy kadr [fot. 2].

 

fot2.jpg

FOT. 2.

 

 

Tu ( http://www.noao.edu/image_gallery/html/im0414.html ) są inne kolorowe zdjęcia. W tym samym miejscu jest opis ciekawostki (tłum. własne):

 

Kwintet Stephena, jak wynika z nazwy, to grupa pięciu galaktyk (NGC7317, 7318A, 7318B, 7319 i 7320) w konstelacji Pegaza. Ten niezwykły system był często używany jako dowód że przesunięcie w kierunku podczerwieni nie jest prawdziwym wskaźnikiem odległości, co mogło by kompletnie przenicować aktualną kosmologię. Cztery ze składników mają podobne duże przesunięcia, a piąty (NGC7320) jako jeden ze składników tejże grupy ma już dużo mniejsze. Konwencjonalna teoria twierdzi że galaktyka o małym przesunięciu w kierunku podczerwieni należy do pobliskiej grupy (grupa NGC7331) i przez przypadek wydaje się należeć do grupy odleglejszej. Oponenci tego twierdzenia wskazują na „gruzy i ogony” w pobliżu NGC7320 co sugeruje że galaktyka ta ma kontakt z resztą grupy o wysokim wskaźniku przesunięcia – co ma świadczyć o tym, że wszystkie pięć galaktyk znajduje się w tym samym miejscu przestrzeni.

 

 

No to teraz moja fotka [fot. 3.] – pełen kadr:

 

ngc7317_dss_wersja2zdarkiem14st_obrobione.jpg

FOT. 3.

 

W crop i w rewersie powyższe moje zdjątko [fot. 3.] - dla porównania z [fot. 2.]:

 

fot4.jpg

FOT. 4.

 

 

Acha, na koniec przyznam że coś jest nie tak z darkiem (widać amp glow w lewym górnym rogu) – trzeba to będzie poprawić.

 

Fotkę robiłem w nerwach, bo widziałem że guding był bardzo fajny, a chmury snuły się po niebie i w każdej chwili mogły dojść do mnie. To był mój ostatni dzień urlopu. Było kilka problemów, ale 33 zdjecia wyszly. Gdybym nie siedział i nie pilnował osobiście sprzętu w polu, to by się ta fotka nie udała.

 

Pozdrawiam,

 

Piotrs

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ide po kartofle. Trzeba ci medal wystrugać. Wielki szacunek za ten watek. Jestem pod wrazeniem, własnie w moich oczach zmasakrowałeś wszystkie wątki w schemacie:

 

 

Dzień dobry, oto miś

 

<fotka misia>

 

czasy XYZ na sprzecie ABC

 

Pozdrawiam.

 

 

 

 

Piotr :notworthy:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ide po kartofle. Trzeba ci medal wystrugać. Wielki szacunek za ten watek. Jestem pod wrazeniem, własnie w moich oczach zmasakrowałeś wszystkie wątki w schemacie:

Dzień dobry, oto miś

 

<fotka misia>

 

czasy XYZ na sprzecie ABC

 

W zupełności się zgadzam, fotka i opis bardzo klimaciarskie, chociaż z drugiej strony nie ma chyba sensu, żeby do każdej fotki M31, M13, M42 czy innych bardzo popularnych obiektów przeklejać opisy z Wikipedii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zupełności się zgadzam, fotka i opis bardzo klimaciarskie, chociaż z drugiej strony nie ma chyba sensu, żeby do każdej fotki M31, M13, M42 czy innych bardzo popularnych obiektów przeklejać opisy z Wikipedii.

 

 

 

a czemu nie :blink: , wtedy każdy nawet podprogowo się poduczy trochę, bo wg mnie to są fascynujące rzeczy. Jak patrzę przez teleskop, to właśnie świadomośc na co się patrzę, jak daleko to jest i co tam się dzieje, najbardziej mnie kręci B) . Piotrze świetne podejście do tematu i opisu, na prawdę wielkie, wielkie brawa :notworthy: .

 

 

 

pozdrawiam serdecznie

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Dzieki, dzieki, dzieki wszystkim za mile komentarze. Zdjecie wyszlo mi niezle, ale to poki co fart. Musze popracowac zeby tak wychodzilo wtedy kiedy tak chce.

 

Co do kwestii rozbudowanego opisu, to:

 

1) Wczesniej cos takiego zrobil JaLe w watku "Gromady i super gromady galaktyk, Abell"

 

2) Zauwazylem ze kiedy pokazuje swoje zdjecia, to mowie cos takiego: "to jest mglawica Mcostam, M... to byl taki pan ktory szukal komet i ..., a to jest taka galaktyka Mcostam, ladna prawda? O, a tu ,ta kulka to gromada gwiazd ... " i tak dalej w tym guscie. Po prostu sie zawstydzilem ze tak malo o tym wiem.

No, moze troszke przesadzam, ale wiecie o co chodzi.

 

3) Kiedys ktos na PW zwrocil mi uwage zebym swoje watpliwosci wyjasnial nie na PW tylko na Forum, bo w ten sposob wszyscy beda mogli sie poduczyc. Mysle ze takie opisy tez moga pelnic taka role.

 

4) Tez mnie kreci jak wiem na co patrze i to jest cos tak daleko, a jak jeszcze jest tam jakas tajemnica ...

 

Pozdrawiam,

 

Piotrs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.