Jump to content

taka zagadka z fizyki i nie tylko


adamsz12
 Share

Recommended Posts

Może np. wejsc na dach budynku uprzednio zmierzywszy cisnienie na dole i zmierzyc cisnienie na dachu. Nastepnie znajac roznice cisnien pomnóżmy ją przez 8,5 i wyjdzie nam zgrubny wynik.

 

Skąd sie wzięło 8,5? W naszych szerokosciach geograficznych cisnienie spada średnio o 1hPa na 8,5 m wysokosci. Jesli roznica bedzie wynosic 5,5 hPa to budynek bedzie miał 5,5*8,5 = ok.47m

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Hi hi można też zważyć barometr na dachu i przy gruncie i z różnic cieżaru spowodowanych oddaleniem od środka Ziemi odczytać wysokość budynku 8)

Bo co będzie jak w między czasie zanim wyjdziesz na dach powiedzmy wzrośnie ciśnienie, może ci wyjść ujemna wysokość budynku czy coś w tym stylu albo że pomyliłeś windę na dach z windą do piwnicy na podziemny parking :? :wink:

Najprościej odmierzyć barometrem wysokość budynku przykładając go jak miarkę jednostkową do elewacji :wink: :wink: :wink:

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

E tam lepiej zrzucić go z dachu i liczyć czas (jako pochodną przebytej drogi swobodnego spadku) do upadku ze wzoru na przyspieszenie w polu grawitacyjnym 8)

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

To czekamy na dalsze rozsądne propozycje, jedną jeszcze znalazłem na gorąco, zrzucamy barometr na bruk, robimy dup i liczymy jak szybko usłyszymy łup od momentu dup i z prędkości dźwięku liczymy wysokość budynku :wink: :wink: :wink:

Link to comment
Share on other sites

...zrzucamy barometr na bruk, robimy dup i liczymy jak szybko usłyszymy łup od momentu dup i z prędkości dźwięku liczymy wysokość budynku  

 

Janusz ale przedksoc fali dziekowej ma chyba zwiazek z gestoscia ? a co za tym idzie cisnieniem powietrza czy mi sie tylko wydaje ?

bo jesli cisnienie bedzie rosnac to i ilosc materii w danej objestosci bedzie inna a wiec bedzie to tozsame ze zmiana gestosci - czyli predkosc fali bedzie sie zmieniac ?

jesli tak to wyjda Ci nietyle bzdury co niedokladnosci .

musial bys znac cisnienie na poszczegolnych wysokosciach np co pietro a

to juz nie jest takie latwe jak zdazyles wytknac Małkowi :twisted: .

 

jesli nie to prosze mnie popraw bo fizyki jako takiej juz 2 lata nie mialem :roll:

 

pozdr

DaVe

Link to comment
Share on other sites

Jak znamy dlugosc barometru, to bardzo dokladnie mozna przylozyc

go do sciany budynku i idac po chodzach zmierzyc ile barometrow ma

budynek  :wink:  

 

Arek

to rozwiązanie będzie chyba naj...

Link to comment
Share on other sites

Historia barometru jest przykładem określnia granic problemu, większość ludzi kombinuje że jak jest barometr to trzeba nim mierzyć ciśnienie.

Prawidłowe odpowiedzi podali Janusz_P, xterm, Arek. Pomysł Małka miałby w/g mnie zbyt duży błąd pomiaru nie mniej jednak jest ciekawy.

No więc odpowiedzi może być wiele:

Np.

1. trzeba wziąć barometr na dach budynku, przywiązać do liny, opuścić na dół, a następnie zmierzyć długość liny, która jest równa wysokości budynku

2. zrzuć barometr ze szczytu budynku i zmierz stoperem czas spadania. Następnie ze wzoru S=1/2at(2) (t do kwadratu) (długość drogi w ruchu jednostajnie przyspieszonym jest równa połowie iloczynu przyśpieszenia i kwadratu czasu) oblicz wysokość budynku. (Janusz_P)

3. w słoneczny dzień zmierzyć wysokość barometru, długość cienia barometru i budynku i wyznaczyć wysokość budynku z prostej proporcji (xterm)

4. Idąc na górę po schodach można odkładać na ścianie wysokość barometru (Janusz_P, Arek)

5. można przywiązać barometr do sznurka zrobić z niego wahadło i wyznaczyć różnicę między przyciąganiem grawitacyjnym na poziomie ulicy i dachu. Znając różnice można wyznaczyć wysokośc budynku.

6. A najprościej i najdokładniej: pójść do biura zarządcy budynku i powiedzieć: "Prosze pana oto bardzo dobry barometr. Dam go panu, jeśli powie mi pan jaka jest wysokość budynku"

 

"Historię barometru" napisaną przez Alxandra Calandra, profesora fizyki z Washington University w St. Louis postaram się w całosci przepisać w dziale Humor jako że jest zabawna i pouczająca i jedną z moich ulubionych.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.