Jump to content

Lornetka - nie rozumiem paru rzeczy


Krzysiek T.
 Share

Recommended Posts

Dzisiaj byłem w Himpolu i kupiłem sobie Kronos 20x60.

Ma on regulację centralną i przy prawym oku. Na obu regulacjach jest podziałka, po środku której jest zero.

Gdy popatrzyłem lornetką daleko przez okno, to zauważyłem, że idealnie ostry obraz mam tyko wtedy, gdy obie podziałki są równo na zerze. Co to oznacza? Gdy podziałki są na 0 to jakie to powiększenie?

Wytłumaczcie mi jak to się ma z tymi powiększeniami lornetki 8)

Link to comment
Share on other sites

Krzysiu, Ty zooma przeciez nie kupiles :)

Twoja lornetka ma jedno konkretne powiekszenie. W papoerach pisze 20x, a w rzeczywistosci jest cos kolo 19x. Jest jednak ono jedno i to samo. Te pokretla

sluza to ustawiania ostrosci i jesli przy obu na zero widzisz dalekie obiekty

ostro tzn. ze masz normalny wzrok. Jak ktos bedzie mial wzrok -5D to juz nie

bedzie mial tych pokretel na 0 i tyle.

 

Arek

Link to comment
Share on other sites

Ja pamiętm jak zaciekle liczyłem czy te 2,8" rozdzielczości jakie będe miał w nowej upragnionej lornetce 7x50 pozwolą mi zobaczyć cassiniego w pasach saturna i wyszło mi że tak :D.

 

A wcześniej patrzyłem na rozogniskowane obrazy marsa w 8x30 i cieszyłem sie że widze taką dużą planetę :King:

 

Po takich wyczynach to aż trudno sobie wyobrazić co inteligiencja bez doświadczenia jest w stanie sobie uroić :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ale JANUSZU ja mówie całkowitą prawdę!!! zarówno z szacowaniem wydolności lornetki jak i oglądaniem marsa przez pożyczoną 8x30!!! :D

 

Internetu nie było, książki drogie i nie w tej księgarni co trzeba, lornetka to było nie dościgłe marzenie.

 

NAPRAWDE TO NIE SARKAZM :D

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Ta część mojego postu to pytanko retoryczne i nie trzeba na niego odpowiadć a nie piszsz na drugie ważniejsze pytanko czy stosujesz na co noc odrośnik :?:

Link to comment
Share on other sites

Koledzy trzymajcie swój sarkazm na smyczy bo chyba zapomniał wół jak cielęciem był

 

Racja, przyłączyłem się do forum po to aby przedewszystkim czegoś się dowiedzieć, również jestem początkującym, wiem niewiele w tej dziedzinie, poszerzam swoją wiedzę wykorzystując dostępny czas, możliwości i skromne finanse, dlatego przypomnieć chciałbym że czasem coś co wydaje się głupie dla jednych, dla innych stanowi cenną wskazówkę i pomoc.

 

Ja jestem elektronikiem i chemikiem, więc mogę pomóc w sposób jaki umiem, i nie śmieję się z nikogo kto nie potrafi powiedzieć w jakich warunkach wodór jest metaliczny, czy też nie wie co to jest multiwibrator astabilny.

Link to comment
Share on other sites

1. Krzysztof Kupiłeś Kronosa 20x60 - a za ile, po nowych już cenach?

2. Jeżeli idealny obraz masz w ustawieniu okularu prawego gdy podziałka jest na 0 i jednoczesnie masz dobry wzrok, to znaczy że jest wszystko w porządku i z lornetką i z twoimi oczami.

3. Powiększenie lornetki 20x60 jest 20 x, a jeden i drugi objektyw ma srednicę 60 mm.

4. Lornetki o zmiennych powiększeniach potocznie nazywane "Zoomami" nie nadaja się za bardzo do obserwacji Astronomicznych (może sa wyjątki).

Twoja lornetka ma z pewnością stałe powiekszenie ok 20 x.

Link to comment
Share on other sites

Rage,

Tym wodorem w stanie metalicznym to mnie zaintrygowałeś .Jakie są te warunki ?

 

Cieszę się że mogęwykazać się moją wiedzą :-)

 

Otóż Hydrogenium z łaciny ( tworzący wodę ) można uzyskać w temperaturze 4 stopni Kelvina, przy ciśnieniu rzędu kilku milionów atmosfer. Wydaje się to nieosiągalne, ale są sposoby uzyskiwania takich parametrów, analogiczne do tworzenia sztucznych diamentów, gdzie proces polega na nagłym schłodzeniu substratu umieszczonego w roztopionym metalu ( musiałbym sprawdzić dokładnie jakiego ). Dzięki temu uzyskuje się strasznie wielkie ciśnienia przerabiające np. grafit w diament. Stosuje się to do wyrobu np. narzędzi szlifierskich. Nie należy mylić ze spiekami metali, bo to zupełnie inne ale również ciekawe procesy :-)

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Tygiel z płynnym żelazem przesyconym węglem (grafitem) studzi się szybko w kadzi z płynnym ołowiem a ciśnienie krzepnącego ekstremalnie szybko żelaza zamienia w niewielkij części grafit w węgiel, stop ochłodzony rozpuszcza się w kwasie i zbiera z dna węglik żelaza zmieszany z drobnymi diamentami a rozdziela się go rozpuszczając węglik w HF w którym diament się nie rozpuszcza 8)

Link to comment
Share on other sites

Jej, naprawdę zaczynam się czuć jak w domu :-D . Zazwyczaj na słowo chemia, ludzie reagują uczuleniem, a tu proszę :-)

 

Janusz_P. opisał to w sposób bardzo dokładny i uroczo technologiczny, i chyba o to chodzi aby każdy się czegoś dowiedział. Mam rację :-)

Link to comment
Share on other sites

Tak przy okazji, to zauważyłem ciekawą rzecz. Otóż pisałem, że w lornetce (wewnątrz) są włoski itp, jednak byłem zdziwiony, bo przy zakupie niczego takiego nie dostrzegłem. Teraz postanowiłem wziąć latarkę i zajrzecz dokładniej wewnątrz tubusów i tam odkryłem, że te włoski po prosu leżą przyklejone do tubusów (wewnątrz), tak, że nie sposób ich zauważyć patrząc tak po prostu pod światło od przeciwnej strony. Potrzebna jest latareczka i dobry wzrok 8). W dodatku taki jeden włosek ni stąd pojawił mi się wczoraj na obiektywie. Teraz wziąłem rękę i lekko trzepnąłem tubus i spadł mi z obiektywu, na szczęscie na tubus :):):)

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Spokojnie Krzyśku w rosyjskiej lornetce wewnątrz stożków obiektywów jest specjalny smar głuszący, mający na celu wyłapywanie takich ruchomych paprochów czy włosków 8)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.