Skocz do zawartości

Lornetka - nie rozumiem paru rzeczy


Krzysiek T.

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj byłem w Himpolu i kupiłem sobie Kronos 20x60.

Ma on regulację centralną i przy prawym oku. Na obu regulacjach jest podziałka, po środku której jest zero.

Gdy popatrzyłem lornetką daleko przez okno, to zauważyłem, że idealnie ostry obraz mam tyko wtedy, gdy obie podziałki są równo na zerze. Co to oznacza? Gdy podziałki są na 0 to jakie to powiększenie?

Wytłumaczcie mi jak to się ma z tymi powiększeniami lornetki 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiu, Ty zooma przeciez nie kupiles :)

Twoja lornetka ma jedno konkretne powiekszenie. W papoerach pisze 20x, a w rzeczywistosci jest cos kolo 19x. Jest jednak ono jedno i to samo. Te pokretla

sluza to ustawiania ostrosci i jesli przy obu na zero widzisz dalekie obiekty

ostro tzn. ze masz normalny wzrok. Jak ktos bedzie mial wzrok -5D to juz nie

bedzie mial tych pokretel na 0 i tyle.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pamiętm jak zaciekle liczyłem czy te 2,8" rozdzielczości jakie będe miał w nowej upragnionej lornetce 7x50 pozwolą mi zobaczyć cassiniego w pasach saturna i wyszło mi że tak :D.

 

A wcześniej patrzyłem na rozogniskowane obrazy marsa w 8x30 i cieszyłem sie że widze taką dużą planetę :King:

 

Po takich wyczynach to aż trudno sobie wyobrazić co inteligiencja bez doświadczenia jest w stanie sobie uroić :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale JANUSZU ja mówie całkowitą prawdę!!! zarówno z szacowaniem wydolności lornetki jak i oglądaniem marsa przez pożyczoną 8x30!!! :D

 

Internetu nie było, książki drogie i nie w tej księgarni co trzeba, lornetka to było nie dościgłe marzenie.

 

NAPRAWDE TO NIE SARKAZM :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy trzymajcie swój sarkazm na smyczy bo chyba zapomniał wół jak cielęciem był

 

Racja, przyłączyłem się do forum po to aby przedewszystkim czegoś się dowiedzieć, również jestem początkującym, wiem niewiele w tej dziedzinie, poszerzam swoją wiedzę wykorzystując dostępny czas, możliwości i skromne finanse, dlatego przypomnieć chciałbym że czasem coś co wydaje się głupie dla jednych, dla innych stanowi cenną wskazówkę i pomoc.

 

Ja jestem elektronikiem i chemikiem, więc mogę pomóc w sposób jaki umiem, i nie śmieję się z nikogo kto nie potrafi powiedzieć w jakich warunkach wodór jest metaliczny, czy też nie wie co to jest multiwibrator astabilny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Krzysztof Kupiłeś Kronosa 20x60 - a za ile, po nowych już cenach?

2. Jeżeli idealny obraz masz w ustawieniu okularu prawego gdy podziałka jest na 0 i jednoczesnie masz dobry wzrok, to znaczy że jest wszystko w porządku i z lornetką i z twoimi oczami.

3. Powiększenie lornetki 20x60 jest 20 x, a jeden i drugi objektyw ma srednicę 60 mm.

4. Lornetki o zmiennych powiększeniach potocznie nazywane "Zoomami" nie nadaja się za bardzo do obserwacji Astronomicznych (może sa wyjątki).

Twoja lornetka ma z pewnością stałe powiekszenie ok 20 x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rage,

Tym wodorem w stanie metalicznym to mnie zaintrygowałeś .Jakie są te warunki ?

 

Cieszę się że mogęwykazać się moją wiedzą :-)

 

Otóż Hydrogenium z łaciny ( tworzący wodę ) można uzyskać w temperaturze 4 stopni Kelvina, przy ciśnieniu rzędu kilku milionów atmosfer. Wydaje się to nieosiągalne, ale są sposoby uzyskiwania takich parametrów, analogiczne do tworzenia sztucznych diamentów, gdzie proces polega na nagłym schłodzeniu substratu umieszczonego w roztopionym metalu ( musiałbym sprawdzić dokładnie jakiego ). Dzięki temu uzyskuje się strasznie wielkie ciśnienia przerabiające np. grafit w diament. Stosuje się to do wyrobu np. narzędzi szlifierskich. Nie należy mylić ze spiekami metali, bo to zupełnie inne ale również ciekawe procesy :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tygiel z płynnym żelazem przesyconym węglem (grafitem) studzi się szybko w kadzi z płynnym ołowiem a ciśnienie krzepnącego ekstremalnie szybko żelaza zamienia w niewielkij części grafit w węgiel, stop ochłodzony rozpuszcza się w kwasie i zbiera z dna węglik żelaza zmieszany z drobnymi diamentami a rozdziela się go rozpuszczając węglik w HF w którym diament się nie rozpuszcza 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jej, naprawdę zaczynam się czuć jak w domu :-D . Zazwyczaj na słowo chemia, ludzie reagują uczuleniem, a tu proszę :-)

 

Janusz_P. opisał to w sposób bardzo dokładny i uroczo technologiczny, i chyba o to chodzi aby każdy się czegoś dowiedział. Mam rację :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji, to zauważyłem ciekawą rzecz. Otóż pisałem, że w lornetce (wewnątrz) są włoski itp, jednak byłem zdziwiony, bo przy zakupie niczego takiego nie dostrzegłem. Teraz postanowiłem wziąć latarkę i zajrzecz dokładniej wewnątrz tubusów i tam odkryłem, że te włoski po prosu leżą przyklejone do tubusów (wewnątrz), tak, że nie sposób ich zauważyć patrząc tak po prostu pod światło od przeciwnej strony. Potrzebna jest latareczka i dobry wzrok 8). W dodatku taki jeden włosek ni stąd pojawił mi się wczoraj na obiektywie. Teraz wziąłem rękę i lekko trzepnąłem tubus i spadł mi z obiektywu, na szczęscie na tubus :):):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.