Skocz do zawartości

Pierwsze światło ST2000XM


Kamil K.

Rekomendowane odpowiedzi

Jak to mówi powiedzenie: do trzech razy sztuka.

 

Po dwóch nocach niepowodzeń, co było w zasadzie wogóle pierwszym moim poważnym wypadem ze sprzętem poza balkon w plener, złapałem doła. Nie mogłem poradzić sobie z konfiguracją GOTO a bez tego byłem ślepy i mogłem jedynie testować guiding i usawienie ostrości na przypadkowych polach gwiazdowych. W końcu zamówiłem sobie obejmy do EDka i na barana posadziłem w roli szukacza refraktor 415mm co pomogło ale mimo wszystko GOTO nie chodziło jak należy (po hantelkach chciałem na szybko zrobić NGC891, ale montaż poleciał o ok. 20* w bok więc juz nie dociekając problemu, zmarznięty o 2 w nocy podziękowałem i zacząłem się pakować).

 

Co tu dużo mówić, wszystko zostało juz opisane, maszynka chodzi elegancko choć mimo wszystko jest troche kabli do rozłożenia, ale focenie to istna bajka. Gdyby nie to że była to moja pierwsza sesja, chciałem wszystkiego doglądać i pilnować, ale pewnie na następnej pójde kimać do samochodu.

 

Apropos guidingu, nie do końca kumam o co biega w szegółach powiem kolokwialnie, że oś X chodzia na +- 0,3 px, najgładziej podczas łapania luminacji i gorzej przy RGB, ale generalnie ładnie prowadziło natomiast oś Y chodziła na +- 1 px ze skokami nawet do 1,5-2 (tu nie wiem na bank bo miałem mniejszą skalę). Która oś odpowiada osi RA?? Chciałbym kurna dociec jak można to jeszcze wygładzić...pomożecie??? Qba chętnie bym zobaczył Twój zrzut ekranu z wykresami i ustawieniami monta.

 

Ale wracając do fotki, do obróbki podeszłem dziś dwa razy, pierwszą wersję dało się tylko oglądać w resize 70% ale uparłem się i materiał obrobiłem jeszcze raz i jest to crop 100%. Jak dla mnie po latach posuchy to dałem czadu hehe.

 

31-08-2008 Włoszczowa (ale nie na peronie, za duże LP)

ST2000XM - ED80 - HEQ5

L:R:G:B - 110:25:25:25 L(1x1) RGB(2x2)

 

m2731082008st2000xml110yp2.jpg

 

Pozdrawiam

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu dużo mówić, wszystko zostało juz opisane, maszynka chodzi elegancko choć mimo wszystko jest troche kabli do rozłożenia, ale focenie to istna bajka. Gdyby nie to że była to moja pierwsza sesja, chciałem wszystkiego doglądać i pilnować, ale pewnie na następnej pójde kimać do samochodu.

 

Nie polecam :) Ostatnio na zlocie przyszedłem w sama pore żeby wszystko sprawdzić - akurat montaż zawiesił połączenie z kompem i wszystko pojechało, ponowne ustawianie kadru i 20min w plecy. Jak korzystasz z EQMODa to trzeba byc czujnym. A Z GOTO to dziwna sprawa, pierwszej nocy chodził, drugiej totalnie nie a trzeciej znowu fajnie. Ustawień nie zmieniałem...

 

Apropos guidingu, nie do końca kumam o co biega w szegółach powiem kolokwialnie, że oś X chodzia na +- 0,3 px, najgładziej podczas łapania luminacji i gorzej przy RGB, ale generalnie ładnie prowadziło natomiast oś Y chodziła na +- 1 px ze skokami nawet do 1,5-2 (tu nie wiem na bank bo miałem mniejszą skalę). Która oś odpowiada osi RA?? Chciałbym kurna dociec jak można to jeszcze wygładzić...pomożecie??? Qba chętnie bym zobaczył Twój zrzut ekranu z wykresami i ustawieniami monta.

 

Nie zapisuje logów z guidingu... Powiem tylko, że kiedy jest w miarę dobry seeing to mam takie małe AP900 :) Pojechanie rzędu 0,1 px, tyle, że przy 300mm ogniskowej. Przy wiekszej pewnie będzie nieco gorzej ale na pewno wystarczająco. Co do osi to zależy jak sobie obrócisz kamerę. Może być tak, że ani X ani Y nie odpowiadają osiom w montażu. Po to jest kalibracja żeby maxim znał kąt obrócenia kamery.

 

Ustawienia guide - głównie bawiłem się agresywnościa, najlepsze wyniki były przy wartości 60% dla obu osi.

 

Fotka niezła, aczkolwiek trochę przeostrzyłeś :) Teraz bedzie już z górki, masz filtr Ha albo inny wąskopasmowy?

 

pozdro i powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qba dzięki, Twojej recencji obawiałem się najbardziej ;) i coś czuje że mnie ulgowo potraktowałeś :D

 

Filterek Ha 6nm Astrodona mam już zamówiony ale najpierw się pobawię w RGB a w miarę doświadczenia przejde na OIII i SII.

 

Mam pytanko kolor składasz w Maximie czy dajesz pod warstwę luminacji w PS, ja zrobiłem to drugą metodą i było o niebo lepiej.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil

1. Prowadzenie - extra

2. Kolorek - b dobry

3. Obróbka - dobry (za mocno "wycisnąłeś" sok z foty, przez to zrobiła się mniej naturalna) Brakuje mi "miękkości" gwiazd

 

 

W zasadzie podpisuje sie pod punktami Lotara. Przeostrzyles gwiazdki za bardzo a to nie potrzebne bo sama eMka jest jasna. Bardzo fajne kolorki i duzo wycisnales tych mgielek.

Gratuluje udanego startu B)

 

Dzięki.

 

Ostrzyłem w zasadzie tylko część z mgławicą reszty nie ruszałem a te obwódki wokół gwiazd powstały raczej przy wyciąganiu krzywymi. Wieczorkiem jeszcze raz obrobię materiał hmm tak się przyglądam i tło nieba mi jakoś nie leży...

Edytowane przez Kamil K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak obiecałem wersja ponownie obrobiona.

 

W zasadzie nic nie ruszałem fotki w PS poza zmniejszeniem jasności środka mgławicy i zwiększeniem nasycenia warstwy koloru, tak jak wyszło z Maxima tak jest.

 

Napewno jest lepiej jak poprzednio. Jak wam się podoba?? Czekam na uwagi.

 

m2731082008je7.jpg

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak obiecałem wersja ponownie obrobiona.

 

W zasadzie nic nie ruszałem fotki w PS poza zmniejszeniem jasności środka mgławicy i zwiększeniem nasycenia warstwy koloru, tak jak wyszło z Maxima tak jest.

 

Napewno jest lepiej jak poprzednio. Jak wam się podoba?? Czekam na uwagi.

 

m2731082008je7.jpg

 

Pozdrawiam

 

Moim zdaniem duuuuużo lepiej.

Niemniej jakiś szumek wylazł w tle, ale czepiam się:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil w porównaniu z pierwszą edycją M27 w ostatniej jest miękko i przyjemnie.

 

Mam podobne odczucie, wersja pierwsza była do kitu, ale niech będzie na pierwszej stronie i niech przestrzega innych jak nie należy obrabiać materiału. Raczej na tym poprzestanę z obróbką tego materiału, trzeba się nacieszyć w końcu pierwszym światłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.