Skocz do zawartości

pomóżcie mi wybrać teleskop ze średniej półki


Andrzej Gontarz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem tu pierwszy raz, zakochany ale nie doswiadczony :-) mam nadzieje że mi pomożecie :-)

Moja historia pasji astronomicznej jest nietypowa. W szkole podstawowej i w liceum pasjonowałem się tym aż do bólu. Niestety po nieudanym szlifowaniu lustra zniechecilem się i wróciłem na ziemie zajmując wolny czas innymi zainteresowaniami. Po 20 latach sprawdziłem w internecie co się dzieje w tej branży i jak to mówią - stara miłość nie rdzewieje. Coś mi pikło pod sercem i wróciły stare namietności astronomiczne. Mam spore zaległości teoretyczne. Teraz na wiecej mnie stac niz wtedy więc od razu zabrałem się do tego jak należy. Zbudowałem na dachu domowe obserwatorium z kopułką i przyszedł czas na teleskop. Wiem, że początkujący powinien zacząć od prostego sprzętu itd itd ale ja już odłożyłem na ten ok 20 tys. i nie chce czekać czy przechodzić kolejnych etapów wtajemniczenia.

Doradździe co w tej kwocie powinienem kupić żeby cieszyc sie na dlugie lata. Wspomne od razu, że nie jestem astronomem matematykiem a raczej amatorem astronomi "artystycznej", bardzo chetnie popróbuje sił w astrofoto.

Spodobał mi sie sprzecik Meade LX-90 ale może inne firmy są lepsze? na co powinienem zwrocic uwage? Czym różni sie seria LX-200?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 tysięcy złotych i sprzęt ze średniej półki... Hm... Sprzęt, który za tyle kupisz będzie z wyższej półki ;). Ale przejdźmy do rzeczy.

 

1. Domek jest:

a) w mieście

b ) na przedmieściu

c) wieś/poza miastem

 

2. Co oprócz astro-foto. Co chciałbyś obserwować:

a) Obiekty Głębokiego Nieba

b ) Układ słoneczny/komety

c) Sprzęcik w miarę uniwersalny.

 

3. Jeżeli astro-foto to czego?

 

Oczywiście nikt tu nie wymaga, aby ktoś miał doktorat z astronomii czy fizyki :). Aha i jeszcze jedno. Takie teleskopy wymagają dobrych okularów.

 

Poczytaj kilka książek, np. "Niebo na Weekend". Odrobisz straty.

 

To tyle z mojej strony. Więcej na temat podanego przez Ciebie sprzętu wypowiedzą się starsi i bardziej doświadczeni koledzy, którzy mieli lub mają taki sprzęt.

 

Pozdrawiam i powodzenia! :)

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

Masz kwotę którą można już poszaleć w segmencie "dobre" choć nie w "super" a i tak łatwo nie będzie ;)

Niestety musisz troszkę wgryźć się w temat i poczytać o montażach, zwłaszcza jeśli chciałbyś myśleć o astrofoto.

Musisz pamiętać że potrzebujesz montaż, teleskop, rejestrator (kamerka) i oczywiście jakieś okulary co by było czym polukać. :szczerbaty:

Oczywiście do astrofoto jeszcze jakiś guider, ale to już myśle drobiazg przy innych zmartwieniach.

Oczywiście 20 tyś to z jednej strony dużo, ale z drugiej strony można znaleść montaże za taką cene a nawet droższe :rolleyes:

Więc jeśli chcesz mieć coś co będzie Ci służyło przez długi czas to może powinieneś pomyśleś o dobrym montażu i o w miare przyzwoitym teleskopie.

LX 90 to taka fajna zabawka, ale czy to jest sprzęt na długie lata? Ktoś inny musiał by się wypowiedzieć w tej kwestii.

Ogólnie to ja tak to widzę:

Montaż ok 8-10 tyś (np używany takahashi bo bardzo dobry i bardzo solidny)

Teleskop tak z 3-5 tyś (ciężko walić przykładami bo za dużo tego :( )

Kamerka 3-5 tyś ( może być Canon a może być np jakiś ATIK )

Okulary 2-3 tyś (mogą być Vixeny LVW gdzie 4 szt wyjdą za jakieś 2,4 tyś albo jeden Nagler za 2,2 tyś)

 

Oczywiście do tego pięć kilo pierdółek i kolejny tysiak znika ;)

Myśle że już mocno zamieszałem, ale doczepiając do tego co napisał Kuba to będzie już dużo co powinieneś wiedzieć na początek.

A temat głęboki ;)

 

Pozdrawiam :Beer:

 

P.S.

KubaJ, teleskopy seri LX 90 mają f/10 więc raczej nie są wymagające dla okularów B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wiem jeszcze mniej niż wiedziałem :-) Chyba lepiej za bardzo nie wgryzać sie w temat bo nie umre w spokoju.

Co do lokalizacji - wieś na przedmieściach. Pierwsza inwestycja którą powinienem uczynić to chyba wiatrówka aby zgasić przyuliczną latarnie hahah

Wiem że kwota jest taka akuratna aby przygnębić nowobogackiego amatora. O ile prosciej doradzic pasjonatowi w przedziale do 1 tys zl heh

Może lepiej skupic sie na dobrym teleskopie a astrofoto zostawic na pozniej? Zawsze lepiej miec jakies zachciolki na widnokregu niz juz zamkniety system. Kurcze co jest nie tak w tych Meade? bo jesli mam kilkakrotnie przeplacac to chcialbym miec przynajmniej satysfakcję w zamian.

Dolaczam fotke z montazu kopulki :-)

Widze jak duzo przespalem. Moja pierwsza luneta była oparta na tekturowej rolce z beli materiału i dalej nic...może dlatego chce sobie az tak dogodzic teraz po latach zanim pierwszy raz popatrze w niebo :-) Dzieki za wszystkie porady, czytam je z zapartym tchem :-)

post-14920-1220988394_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jeśli wolisz tylko obserwacje przynajmniej teraz to chyba tak:

 

-LB16" 9 500zł

-okulary LWV np 4szt 2000zł

A reszta to chyba jakieś filtry. :Boink:

 

Pepelito a czy pod tą kopułę wejdzie LB16"???

Andrzeju napisz czy będziesz chciał focić tak od święta czy często i planety/księżyc czy DS-y też?

No i jaki masz zasięg w Twojej okolicy?

I jeszcze czy po prostu nie marzy Ci się taki sprzęcik z pilotem, przy którym będziesz mógł sobie usiąść i polukać w niebo w spokoju?

Może ten Meade to nie jest głupi pomysł???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dopisze że na anglojęzycznych stronach zazwyczaj piszą, że LX90 to raczej tylko wizual a LX200 już i do astrofoto się nadaje.

Poza tym podobno te nowe LX200R nawet mają całkiem ładnie wypłaszczone pole, ale głowy nie dam za to uciąć ;)

LX200 ma w standardzie mikrofokuser czego nie ma LX90 (a to się podobno przydaje bo lustra pewnie dalej się kiwają przy standardowym ustawianiu ostrości :D ).

Ogólnie taki LX200R 10" + klin + reduktor do f/6.3 to chyba nie byłby taki zły. W wizualu już dużo się zobaczy a i można by było coś pomęczyć w astrofoto, choć ogniskowa zabójcza, więc hardcore gwarantowany.

Jedynie dokupić jakiegoś ED-ka do astrofoto i posadzić go na tym LX-ie.

To w kontekście tego, że myślałeś o takim sprzęcie... B)

 

P.S.

Kurcze mnie to jakoś ciężko pomóc wydawać komuś pieniądze :Boink:

Chyba się do tego nie nadaje :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uch to nie będzie łatwe, to nawet będzie bardzo trudne, o ile w ogóle możliwe, przy Twoich wymaganiach i takim budżecie, za dużym jak na dopuszczenie ryzyka złego wyboru, a za małym by nie martwić się o "detale", naturalnie pewnie i tak kupisz jakiś gotowy zestaw katadioptryka obserwacyjno-focący, ale to będzie raczej czysto planetarny i nie wiem czy tego właśnie pragniesz

Kopułę wybudowałeś wspaniałą, ale nie obawiasz się, że w tym otoczeniu kominów, ona mocno utraci swoje walory?

a co z podłożem, czy masz wystarczająco sztywny strop, żeby myśleć o astrofotografii, albo chociaż o większych powiększeniach przy obserwacji? Jest już całe mnóstwo takich problemów, których już raczej nie pokonasz, lub nie ominiesz, o ile ich wcześniej głęboko nie przemyślałeś

jeżeli chciałbyś kiedyś spróbować astrofotografii, to raczej bezpieczniejszym i bardziej uniwersalnym teleskopem będzie raczej jakiś refraktor APO niż katadioptryk, ale do większych refraktorów potrzebujesz równie solidnego montażu, ale znowu wielka niewiadoma, jakie drgania będzie generować podłoga Twojego obserwatorium. Opisz może jak zamierzasz posadowić ten teleskop, wszak fundament do podstawa, również przy wyborze teleskopu

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za Wasze sugestie. Powoli to wszystko mi sie przejasnia. Co do mocowania teleskopu. Myslalem zainstalowac go na jednej solidnej nodze która ma niezalezne zawieszenie (dziura w podlodze) jeszcze nie wiem gdzie taka kupic czy jak zrobic. Kopula ma 2,2 m srednicy wiec z duzym teleskopem nie poszaleje.

Komin przy samej kopule jest nieczynny wiec nie jej okopci.

Z tym astrofoto to bym tak bardzo nie nalegal skoro tyle z tym problemu. Jest tyle zdjec w internecie - co ja moge zrobic lepszego. No ale wiadomo nawet slaba foteczka daje troche satysfakcji bo wlasna. Moze rzeczywiscie za jakis czas kupie drugi teleskop dedykowany do zdjec. Meade mnie zainteresowal:

- bo mały i silny

- prosty w obsludze (GPS, automatyka)

- ladny :-)

 

skoro nie siedzialem w tym przez ostatnie 20 lat pozostale zalety sa mi nieznane i nawet nie wiem czego moglbym oczekiwac. Tak samo nie jestem wstanie odpowiedziec co wole ogladac. na poczatek wszystko wlacznie z Tatrami ktore widac przy dobrej pogodzie hahah

Wybiore sie w najblizszym czasie na jakies pokazy astronomiczne to porownam. Jak to jest z osprzetem? srednice np okularow sa jakos znormalizowane czy kazdy producent ma swoje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnice okularów, wyciągów, nasadek kątowych i Barlowów są zestandaryzowane i występują zasadniczo w 2 średnicach : 1,25" i 2". Niektóre, starsze okulary występują w standardzie 0.96" a do astrofotografii można używać wyciągów 3" lub 4".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Jeśli chcesz porozmawiać o wadach i zaletach LX200R to kontaktuj się z Grzegorzem Sękiem z obserwatorium w Niepołomicach. Co do konstrukcji optycznej to tylko wspomnę, że na ESOP w tym roku - www.esop2009.pl - będzie obecny człowiek, który ten system projektował.

Odnośnie dachu i kopuły to niestety już po obiedzie ale ku przestrodze dla innych. Takie posadowienie kopuły powoduje, że - w szczególności w ciepłe dni - z sensownymi obserwacjami trzeba czekać dość długo aż dach się wychłodzi. Dlatego ogólna zasada jaką się w takich przypadkach stosuje jest taka by kopułę stawiać/projektować na skraju budynku tak by cały dach był na północ od kopuły a samą ścianę pod kopułą zakrywa się ekranami termo. Miałem okazję widzieć kilka takich rozwiązań w tym jedno - gdzie właściciel postąpił pierwotnie tak jak Ty i po 3 latach przeniósł obserwatorium na skraj dachu. Oczywiście można mówić tu o swoistym "puryźmie" jednak jak inwestować, to czemu nie z dbałością o takie delikatne szczegóły? Zawsze można pomyśleć o rozwiązaniu adaptacyjnym jakie zastosowali moi przyjaciele z Sabadell - http://www.astrosabadell.org/es/425_la_agrupacion

 

Pozdr

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.