Skocz do zawartości

Testowanie Mewlona (Takahashi Cassegrain 210mm) w puszczy.


Mirek Krasnowski

Rekomendowane odpowiedzi

Udaliśmy się wczoraj z Waldkiem na nasze stanowisko w puszczy noteckiej aby przetestować Mewlona w ciemnym miejscu.

Na polanę przybyliśmy po 21 około 21.30 sprzęt był rozstawiony (Mewlon 210, LX-200 10") i prawie gotowy do testów. Mewlon był wstępnie schłodzony na dworze 3 godziny, LX stał w pomieszczeniu z temperaturą 10stopni już od paru dni.

Niebo gwiaździste, droga mleczna łądnie świeci tylko przy ziemi lekka mgiełka i zimno (-6stopni).

Na pierwszy ogień poszedł Mars. Stwierdziliśmy, że jest już za nisko i turbulencje atmosfery na tej wysokości daja o sobie znać (no i lustra mamy nie wychłodzone). No to heja na pobliskie epsilony w Lutni. Jakiś diabeł czy co 90x, 120x, 180x, a epsilony nie rozdzielone. Do trzech razy sztuka Capella i wszystko jasne. Seeing 1/10. Gdybyśmy nie byli w puszczy 40km od Poznania to byśmy spakowali sprzęty i poszli napić się kawy. Zaczeliśmy jednak tą nierówną walke między nami, a seeingiem. W tych potwornych warunkach seeingu (przejrzystość powietrza natomiast elegancka) postanowiliśmy porównac zasięg obu sprzętów. Do testu wybraliśmy ciemne gwiazdki w M-57 i M-82. Okazało się, że zasięg Mewlona jest taki sam jak SCT 10" Meade. Gwiazdki były dodatkowo w Mewlonie ostrzejsze i bardziej kontrastowały z tłem nieba. Przyczyną takiego stanu jest prawdopodobnie płyta korekcyjna Schmidta w LX-ie. Wniosek z tego jest taki, że jak ktoś potrafi bardzo dbać o sprzęt i nie straszne mu zabrudzenie po pewnym czasie lustra to może spokojnie zjechać o 2" na średnicy lustra (przynajmniej w przypadku Mewlona w stosunku do LX-a)

 

Powalczyliśmy trochę z kolimacją (przy tym seeingu była to walka potworna) obejrzeliśmy trochę M-ek i heja na Saturna bo zrobiła się 23.30 i Saturn był na przyzwoitej wysokości, seeing jakby się polepszył, a w Meade płyta zaczęła się lekko rosić. Niestety seeing może i zrobił się 2/10 ale nie pozwoliło to na zobaczenie przerwy Cassiniego, a i ksieżyce wypatrzyliśmy tylko 3. Dwie godziny później kiedy Saturn był naprawdę wysoko dopatrzeliśmy się czwartego, a przerwa zaczynała majaczyć. Waldek dopatrywał się składnika E w trapezie M-42 ale ja go nie widziałem. Kiedy zaczął wschodzić Jowisz udaliśmy się zmarźnięci ale w sumie zadowoleni do domu spać.

 

Meteorów było mało przez prawie 5 godzin naliczyliśmy 5 szt. trzy jaśniejsze, a dwa ledwo widoczne.

 

Oby do zimy a będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hi hi dla kogoś nie obeznanego z warunkami obserwacyjnymi to Mewlon okazał by się porażką i kichą, nie rozdzilając Epsilonków ale ten seeing chyba wszystko tłumaczy, poczekamy na test przy seeigu choć 7/10 i wtedy zobaczymy co to cudo jest naprawdę warte ale ja mimo wszystko stawiam że Refraktor APO 128 pokaże tyle samo detali na planetach, czyli jak to mówią pożyjemy zobaczymy :?

Bardzo ważne jest aby testować te sprzęty jednocześnie w tych samych warunkach, miejscu i czasie :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie muszę czekac na wyjątkowe warunki żeby być pewnym że Mewlon pokaże więcej szczegółów od APO 128, ale tylko w super warunkach , apretura robi swoje.

Poza tym Mewlon nie zastąpi APO i na odwrót ale wzajemnie się doskonale uzupełniają.

Nie zapominaj Janusz że przez 25 lat obserwacji zgromadziłem pewien zasób doświadczeń.

"wtedy zobaczymy co to cudo jest naprawdę warte " - ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszy seeing w Kampinosie był tak fatalny, że nawet nie poczekaliśmy na Jowisza (a było to w planach!). Tak więc nie była to noc do jakichkolwiek opinii na temat testu. P. Cassiniego w Syncie widoczna była dobrze przez kilka minut, potem Saturn pływał i falował w fatalny sposób. Nie udało nam się zobaczyć E w trapezie, M31 wygladała gorzej niż źle. Zapoznałem się też z aparatem Canon 300D, w sumie fajny sprzęcik tylko trochę wykonanie zbyt "palstikowe". Niemniej jednak fotki daje b. ładne. Z ciekawostek śledziliśmy też dziwnego satelitę przemieszczającego się z okolicy Capelli w stronę Regulusa w Leo, który migotał sobie z różną częstotliwością (czyli dostał tzw. "kręćka" na orbicie). Nie mam pojęcia co to było!

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem za Waldka parę lat temu Waldek rzeczywiście miał Tała 150. Tym teleskopem powinieneś rozdzielic epsilony spokojnie przy 80x wszystko tak naprawdę zależy od seeingu, a nie od teleskopu. Rozdzielanie epsilonów w Lutni nie jest jakimś specjalnym wyzwaniem dla teleskopu. Bardziej służy do oceny seeingu. Ostatnio jednak Waldek zachęcił nas do oceniania seeingu w/g skali i metody Pickeringa

 

http://uk.geocities.com/dpeach_78/pickering.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym czasie obserwowałem z balkonu refraktorem 152/1200 i muszę stwierdzić, że pod miejskim ( ale bez jasnych świateł ) niebem Epsilony przy 120x rozdzielały się bez problemu. Próbowałem też 17 Naglerem co daje mi 70x i wiedząc jak są usytuowane wydawało mi się, że widzę pary. To mogło być złudzenie - chcę to zaznaczyć. Ale stawiam 60:40, że widziałem. Czy to możliwe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rysiu możliwe dlaczego by nie. Seeing w całym kraju nie jest jednakowy. Są także nawet przy najgorszym seeigu momenty spokojniejszej atmosfery w takich momentach na parę sekund pojawiała się nam przerwa Cassiniego. Na epsilonach Lutni nie sprawdzaliśmy poza samym początkiem bo schodziły coraz niżej i nie było sensu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak coś czułem, że będziecie w Puszczy. Sam wystawiłem jednak lornetę na Żurawiu na balkon. Już dawno nie obserwowałem na balkonie.

Niestety mimo bardzo przejżystego nieba wieczorem, po 21 zrobiło sie jakoś dziwnie kiszkowato. Zwinołem zaparowaną lornetę do chaty.

Prawie zero widoczności na M42.

P.S.

Zapisuję się na następne testy Mewlona.

Możemy dowieźć z Damianem Syntę 200/1200 Dobson i lornety 20x60 na żurawiach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.