Skocz do zawartości

NGC 7293 (Helisa)


MateuszZ.

Rekomendowane odpowiedzi

Z tego co wiem, jest to możliwe, ale dosyć trudne. Kiedys sam próbowałem lornetka 15x60, bez rezultatu. Problemem jest własnie mała wysokośc nad horyzontem, a za tym mała przejrzystośc atmosfery i cholerne światła, nawet za miastem. Największe szanse wg. mnie masz w górach, z wystawą na południe. Idealnym miejscem byłyby  Bieszczady, szczególnie pod słowacką granicą, właśnie z racji braku świateł [znikoma gęstośc zaludnienia]. Polecam następujące warianty:

1) nocleg w schronisku na Połoninie Wetlińskiej 1222m n.p.m., niebo dookoła po horyzont [w zimie widać Tatry nad masywem Jasła]

2) Roztoki Grn. niedaleko Cisnej, ponoć ulubione miejsce Janusza Płeszki Jest tam schronisko położone w dolinie. Żeby polować na Helisę, musiałbys wybrać się pewnie na przełęcz nad Roztokami, jest tam czynne za dnia turystyczne przejście graniczne. Niestety, na samej przełeczy nie byłem, więc nie wiem jak tam z prospektem  ;D- niech się Janusz wypowie. Pasmo graniczne jest niestety mocno zalesione. Ale podejrzewam, że w okolicy da się znaleźć miejsce z widokiem na południe. Rzecz w tym, że Słowacy nadal stosują zręby zupełne i stoki po ich stronie często są wygolone od grzbietu do podnóża, co daje ładne widoki w tamtą stronę. Tereny Słowacji na południe od naszych Bieszczadów są słabo zaludnione i nie ma tam świateł, przynajmniej pod naszą granicą.

Obie lokalizacje są o tyle wygodne, że na miejscu jest baza noclegowa i nie trzeba się noca po górach szlajać z lornetką  ;D. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwi mnie że nie spotkałem się w necie z amatorskim zdjęciem Helisy.

A na stronie  http://news.astronet.pl/news.cgi?3171 jest napisane że widać ją przez lornetkę i ma średnice 1/2 tarczy księżyca !!! (powinien teoretycznie wystarczyć chyba teleobiektyw 200mm)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Mateuszu widać że jeszcze mało widziałeś, w dobrą noc przy Bortle do 3 widać ją nawet lornetką klasy 50mm jako owalną plamkę o małej jasności powierzchniowej, z Kudłaczy, Łysiny a tym bardziej z Roztok widać ją przepięknie np 15 cm Newtonem lub Maksutowem!!!

Do jej uwiecznienia czy obserwacji trzeba przedewszystkim czarnego, czarnego ,czarnego nieba i teleobiektywu z ogniskową od 100mm wzwyż!!!

To typowy letnio-jesienny, niski obiekt obserwacyjny   :):D ;D

Z mniejszych szerokości geograficznych powinna być widoczna nawet gołym okiem podobnie jak wysoka u nas na niebie M33 czy Rozeta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Januszu pod czarnym niebem ostatnio nawet mój TAL 100 RS potrafił mnie zadziwić przy okazji obserwacji M13, którą wcześniej widywałem przy miejskim niebie.

 

Widok przy powerze 160x był naprawde zdumiewający jak na specjaliste od planet.

 

Było to 1-2 maja 15 km od Włocławka w stronę Łodzi. Wspólna obserwacja z kolegami Marcus'em_II i Boopsi'm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

 

Ja się nie spotkałem z amatorskim Helixem w sieci tylko go zrobiłem.

 

helix.jpg

obiektyw: 4,5/300

ekspozycja: 20min

materiał: Fuji Super HG 800

 

Ponadto widać go w lornetce jak Leszek wspominał i ja osobiście widziałem w teleskopie o światłosile 5,6 przy 37x.

 

pozdrówko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hy, cosik czuję, że się z lornetką [tą większą] na Słowacje wybiorę, bo mam zaległości w tamtejszych górach po południowej stronie Bieszczadów... Pozdrawiam

-Jarosław

P.S. Karol, sprawdzałeś u Niemców tę lornetkę 15x70? I jaka w końcu, Oberwerk, czy inne licho?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Panowie dzięki za uznanie :D

Leszku myślę o CCD ale conajmniej 6MP na web'y sie nie pisze ;D

w tym sezonie przyczaje się na tego helixa i pociągnę nieco dłużej i będzie jak z Hubble'a ;D

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.