Jump to content

NGC 7293 (Helisa)


MateuszZ.
 Share

Recommended Posts

Z tego co wiem, jest to możliwe, ale dosyć trudne. Kiedys sam próbowałem lornetka 15x60, bez rezultatu. Problemem jest własnie mała wysokośc nad horyzontem, a za tym mała przejrzystośc atmosfery i cholerne światła, nawet za miastem. Największe szanse wg. mnie masz w górach, z wystawą na południe. Idealnym miejscem byłyby  Bieszczady, szczególnie pod słowacką granicą, właśnie z racji braku świateł [znikoma gęstośc zaludnienia]. Polecam następujące warianty:

1) nocleg w schronisku na Połoninie Wetlińskiej 1222m n.p.m., niebo dookoła po horyzont [w zimie widać Tatry nad masywem Jasła]

2) Roztoki Grn. niedaleko Cisnej, ponoć ulubione miejsce Janusza Płeszki Jest tam schronisko położone w dolinie. Żeby polować na Helisę, musiałbys wybrać się pewnie na przełęcz nad Roztokami, jest tam czynne za dnia turystyczne przejście graniczne. Niestety, na samej przełeczy nie byłem, więc nie wiem jak tam z prospektem  ;D- niech się Janusz wypowie. Pasmo graniczne jest niestety mocno zalesione. Ale podejrzewam, że w okolicy da się znaleźć miejsce z widokiem na południe. Rzecz w tym, że Słowacy nadal stosują zręby zupełne i stoki po ich stronie często są wygolone od grzbietu do podnóża, co daje ładne widoki w tamtą stronę. Tereny Słowacji na południe od naszych Bieszczadów są słabo zaludnione i nie ma tam świateł, przynajmniej pod naszą granicą.

Obie lokalizacje są o tyle wygodne, że na miejscu jest baza noclegowa i nie trzeba się noca po górach szlajać z lornetką  ;D. Pozdrawiam

-Jarosław

Link to comment
Share on other sites

Dziwi mnie że nie spotkałem się w necie z amatorskim zdjęciem Helisy.

A na stronie  http://news.astronet.pl/news.cgi?3171 jest napisane że widać ją przez lornetkę i ma średnice 1/2 tarczy księżyca !!! (powinien teoretycznie wystarczyć chyba teleobiektyw 200mm)

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Mateuszu widać że jeszcze mało widziałeś, w dobrą noc przy Bortle do 3 widać ją nawet lornetką klasy 50mm jako owalną plamkę o małej jasności powierzchniowej, z Kudłaczy, Łysiny a tym bardziej z Roztok widać ją przepięknie np 15 cm Newtonem lub Maksutowem!!!

Do jej uwiecznienia czy obserwacji trzeba przedewszystkim czarnego, czarnego ,czarnego nieba i teleobiektywu z ogniskową od 100mm wzwyż!!!

To typowy letnio-jesienny, niski obiekt obserwacyjny   :):D ;D

Z mniejszych szerokości geograficznych powinna być widoczna nawet gołym okiem podobnie jak wysoka u nas na niebie M33 czy Rozeta.

Link to comment
Share on other sites

Tak Januszu pod czarnym niebem ostatnio nawet mój TAL 100 RS potrafił mnie zadziwić przy okazji obserwacji M13, którą wcześniej widywałem przy miejskim niebie.

 

Widok przy powerze 160x był naprawde zdumiewający jak na specjaliste od planet.

 

Było to 1-2 maja 15 km od Włocławka w stronę Łodzi. Wspólna obserwacja z kolegami Marcus'em_II i Boopsi'm.

Link to comment
Share on other sites

Widzialem Helix lornetką Zeiss 10x50, w postaci owalnej

plamy (nie pierscienia) 25km na poludnie od Lublina.

Prawdopodobnie to centralna- zielonkawa czesc mglawicy, a obrzeza sa za slabe dla lornetki.

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Witam

 

Ja się nie spotkałem z amatorskim Helixem w sieci tylko go zrobiłem.

 

helix.jpg

obiektyw: 4,5/300

ekspozycja: 20min

materiał: Fuji Super HG 800

 

Ponadto widać go w lornetce jak Leszek wspominał i ja osobiście widziałem w teleskopie o światłosile 5,6 przy 37x.

 

pozdrówko

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Adamo!!! Gratulacje tak go widać dopiero w Syriuszu z filtrem UHC a jeszcze lepiej z OIII ale bez koloru oczywiście ;):):D ;D

Link to comment
Share on other sites

Hy, cosik czuję, że się z lornetką [tą większą] na Słowacje wybiorę, bo mam zaległości w tamtejszych górach po południowej stronie Bieszczadów... Pozdrawiam

-Jarosław

P.S. Karol, sprawdzałeś u Niemców tę lornetkę 15x70? I jaka w końcu, Oberwerk, czy inne licho?

Link to comment
Share on other sites

Wyszlo cos podobnego do Twojego, ale to trudny

obiekt do foto, bo nisko i teraz nie ma odpowiednich

filmow, poza slajdami. Bedziemy zmuszeni przesiasc

sie na prawdziwe CCD. ;D

Link to comment
Share on other sites

Witam

 

Panowie dzięki za uznanie :D

Leszku myślę o CCD ale conajmniej 6MP na web'y sie nie pisze ;D

w tym sezonie przyczaje się na tego helixa i pociągnę nieco dłużej i będzie jak z Hubble'a ;D

 

pozdr.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.