Skocz do zawartości

krótkie tuby refraktorów


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

już od bardzo dawna męczyło mnie to pytanie, dlaczego tuby refraktorów są za krótkie?

przecież to woła o pomstę do nieba, że chcąc zamontować kamerę CCD, trzeba dokupić pół metra złączek

 

rurki_i_kamerki.jpg

przecież to wygląda jakby teleskopem były złączki, a tubus robił za odrośnik

to raczej dolna półka, ale przecież identyczna sytuacja jest z Takiem, TMB, APM czy TEC'em

 

o ile w lustrzankach matryca jest dość głęboko schowana w korpusie aparatu, to już w kamerach CCD jest niemal na wierzchu

dojdzie koło filtrowe, może jeszcze rotator, ale dla wyważenia teleskopu to będzie jeszcze gorzej

bo problem już nie tylko w tym, że wyciąg się gnie i pojawiają się problemy z osiowością, ale niema już jak prawidłowo wyważyć teleskopu, bo brakuje miejsca na przesunięcie obejm

jak sobie z tym radzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest prosta:

 

Droga optyczna 2" kątówki 90st jest bardzo długa ok 140mm :szczerbaty: Teleskopy dla wygody projektuje się właśnie tak. Z innej strony łatwiej jest wydłużyć tubus niż go skracać . Długi wyciąg z długim zakresem regulacyjnym to niestety tylko chwyt marketingowy, z doświadczenia w technice wiem, że nie da się pogodzić małej wagi i cienkich ścianek ze sztywnością, jako, że pracuje na obrabiarkach co dzień stykam się z tym zagadnieniem.

 

Ja tak od siebie dodam, że wykonałem teleskop który niedługo pokarzę tu na forum, który jest właśnie zbudowany z myślą o oglądaniu nieba okularem który bezpośrednio "patrzy" w obiektyw, jego wyciąg ma zaledwie 25mm zakresu regulacji ale za to wygrywa sztywnością z każdym sprzętem produkowanym seryjnie.

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale właśnie o to chodzi, żeby przedłużać tubus a nie wyciąg,

jedynie zdaje się Takahashi ma w swojej ofercie przedłużki tubusów do astrofoto

 

i nie wiem skąd Ci wyszło 140mm dla kątówki, przecież to bez sensu liczyć całą jej długość z tulejkami, skoro 1/3 wchodzi w wyciąg, a w kolejną 1/3 wchodzi okular

 

 

Próby obserwacji przez nasadkę dwuoczną i diagonal często kończą się uwagą: Ten refraktor jest za długi. :D

o i to jest argument!

dzięki misiowaty, bo już myślałem, ze producenci specjalnie rżną rurki, żeby nas potem orżnąć na złączkach :szczerbaty:

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki misiowaty, bo już myślałem, ze producenci specjalnie rżną rurki, żeby nas potem orżnąć na złączkach :szczerbaty:

 

To byłby spisek nieomal masoński.

 

W praktyce zawsze lepiej mieć za krótki niż za długi tubus, bo łatwiej przedłużyć niż skracać. Inna sprawa, że lepiej przedłużać tubus niż wyciąg...

 

To zupełnie odwrotnie jak w tym starym powiedzeniu: "Łatwiej kijek pocienkować niż go potem pogrubasić ;)"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale właśnie o to chodzi, żeby przedłużać tubus a nie wyciąg,

jedynie zdaje się Takahashi ma w swojej ofercie przedłużki tubusów do astrofoto

 

i nie wiem skąd Ci wyszło 140mm dla kątówki, przecież to bez sensu liczyć całą jej długość z tulejkami, skoro 1/3 wchodzi w wyciąg, a w kolejną 1/3 wchodzi okular

 

 

 

 

Drogę optyczną jaka przebiega przez wszelkie oprawy, cele itp. gdzie jest optyka podaje się zawsze całą, nawet jak jej części wchodzi w teleskop. :icon_idea:

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to w refraktorach mnie zawsze irytowało, nie dość, że ciężko wyważyć, trzeba od cholery złączek, focusera w stylu FT 3" to jeszcze wygląda to beznadziejnie. Chyba najbardziej ekstremalnym przypadkiem jest tutaj nowe FSQ106ED - producent niby skrócił tubę aby łatwiej było przewozić telepa. A potem ludzie dorabiają specjalne szyny montażowe z ciężarkiem po stronie obiektywu...

 

Drugim takim teleskopem jest nowe TMB 92 SS, które naprawdę BARDZO ciężko wyważyć z kamerą typu ST2k. Nie wiem, mnie to mocno zniechęca do zakupu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja podam przykład gdzie nie trzeba przedłużek :szczerbaty:

William Optics 66mm SD Apo + Flattener x0.8 + Canon 350d i na skali wyciągu mam "44" z 60-ciu :banan:

Wiem że to marny przykład, ale może jak ktoś będzie chciał mieć ładny (choć nie super tani) guider, to ten będzie chyba wymagał najmniej przedłużek ;) (muszę sprawdzić z TouCamem bo nie pamiętam :lol: )

Pytanie, czy będzie tak samo cacy, jak kupię kamerkę dedykowaną :rolleyes:

A co do wyważania, to wszyscy chyba mają to samo... Kupę problemów... :angry:

Pozdrawiam :Beer:

 

P.S.

Jaki "back focus" mają Wasze kamerki dedykowane? Bardzo się to różni od DSLR-ów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku bardzo mnie irytowała "krótka" tuba Taka TOA, ale dzisiaj, im więcej rzeczy tam chce zaczepić, tym coraz bardziej mi się gęba śmieje. Co nie wymyślę, to się zmieści.

 

Problem by nie istniał, gdy w pudełku był standardowo zestaw akcesoriów. Niestety - wszystko trzeba kupować i do tego za każdym razem ilekroć coś się w zestawie naszym zmienia. W Polsce jest to wyjątkowo upierdliwe, bo np. Tak Francuski ma w d... handle z Polakami. Pozostaje USA, ale czas, etc. też nie zachęca. Im dalej w las, tym droga ciemniejsza ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.