Skocz do zawartości

NGC 7331 z natury


mpp

Rekomendowane odpowiedzi

Jasna galaktyka w Pegazie. Stosunkowo łatwa do znalezienia. Jak dopaśc naszą bohaterkę tutaj: http://www.seds.org/messier/map/Peg.html

Pod ciemnym niebem stanowi doskonały punkt do rozpoczęcia polowania na Kwintet Stefana. O próbach z Kwintetem za kilka dnia, jak obrobię i przygotuję większy post.

Tradycyjnie szkic z natury, minimalnie przetworzony w gimpie (jedynie tekst, kadrowanie i poziom jasności)

 

ngc7331_800_600.jpg

 

ps. Przepraszam, za lekką fałdę na szkicu. Myślę, że nie psuje jakości szkicu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku, jeśli mogę zwrócić uwagę. Podczas skanowania wyszły niedoskonałości. Takie cienie i plamki. U mnie szkic jest tak jakby blady.

 

Ale... Jeżeli z natury to znaczy: bez obróbki na kompie. To powyższe proszę skreślić i chylę czoła. Nie ma to jak natura! ;)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ramach edukacji i poddania się krytyce dodaje szkic wykonany w ten sam wieczór. Tym razem użyłem okularu 8mm. Zwracam uwagę, na zmianę pola widzenia oraz pojawienie się nowych gwiazd. Również sam obiekt jest większy, co chyba mniej kontrastowy. Nie wspomnę o ciekawym efekcie powiększenia się gwiazd :szczerbaty: , hehehe... Sam szkic powstał na moje potrzeby porównania pola okularów. Zatem jest to szkic, który ja nazywam "szybkim". Przepraszam, za noedoskonałości techniczne.

Myślę, że porównanie tych dwóch szkiców pomoże początkującym w doborze właściwego powiększenia, okularu i zachęci do własnych poszukiwań dobrego szkła.

 

ngc7331_800_8mm.jpg

 

ciemnego nieba i dobrej zabawy

 

ps. Gwiady są trochę pojechane, ale 8mm + dobson, to jednak hardcore :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zainspirowany pracami kolegów, zdigitalizowałem GIMPem poprzedni szkic. Muszę napisać, że rozumiem jakie zalety niesie taki sposób przygotowania materiału. Niestety są też i wady. Łatwość w manipulowaniu obrazem niesie dużo pokus...

 

ngc7331_800_gimp.jpg

 

ciemnego nieba

 

ps. dzisiejsz (10.11.2008) ASOD to również NGC 7331, tylko ze znacznie większego działa. Różnica aż boli. :(

pss. dwucalica złośliwa znów mnie atakuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przed wschodem Miesiączka, jak mawia się u nas, jeszcze raz zasadziłem się na NGC 7331. Powstało taki rysynek. Tym razem, nie mam chwilowo cyfrowki, zeskanowałem i obrobiłem w GIMPie.

Starałem się oddać jasność gwiazd i wyraźnie widoczne jądro galaktyki. Chmurwy i wschód Księżyca przeszkodziły w dokończeniu szkicu (brakuje paru gwiazd).

 

ngc7331_8mm.jpg

 

ciemnego nieba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.