Skocz do zawartości

Filtr wąskopasmowy Baader O-III 2", czy 1,25"??


Robson_g

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie odnośnie tego filtra, mam zamiar kupić wlaśnie ten model, ale zastanawiam sie nad wielkością , tzn. 2" czy 1,25", wszystkie okulary jakie posiadam sa 1,25 calowe, teleskop to synta 8 dob.

czy inwestować w droższy 2 calowy model czy zdecydowac sie na 1,25?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dlaczego akurat ten wybrałeś?

 

 

nie mialem przez chwilę internetu...pytasz dlaczego ten wybrałem, chciałbym oglądać w ładnym kontrascie m42, ktora tak bardzo mi sie podoba, oraz inne mglawice gazowo-pylowe, mam niebo w miarę ciemne, ale do godz 24 40m od strony mojego tarasu z ktorego czesto sobie obserwuję, świeci lampa sodowa, a czemu pytasz moze polecilbys jakis inny??

chcę zaznaczyć ze chcalbym bardzo takze ogladać mglawice planetarne i galaktyki ale ja wiem ze do wszystkiego to ja chyba sobie nie dobiorę filtra...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz redukcję do wyciągu 2"/1,25" z gwintem na filtry to zdecydowanie polecam filtry w oprawie 2". Nakręcasz taki filtr na redukcję i nie musisz już wykręcać i nakręcać filterka 1,25" na kolejne okularki jeśli chcesz zmienić powiększenie. Jednak musisz uważać jak głęboka jest tuleja okularu żeby nie porysować filtra. Kiedyś TAK załatwiłem sobie UltraBlocka...

 

Co do wyboru filtra to już inna sprawa. Od siebie podpowiem, że UltraBlock Oriona i M42 mnie powalało ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytam , czytam i mam jeszcze wiekszy problem z doborem, chyba za duzo tego typu sprzetu jest na rynku...a moze nie czas jeszcze na filtry w moim przypadku (male doświadczenie praktyczne), mam prosbe do doswiadczonych astoamatorów, jaki filtr na poczatek polecilibyscie mi gdybym podal takie dane:

1 niebo dosc ciemne, (Stepnica nad zalewem szcz.) 50 km od szczecina, kilka lamp sodowych do godz 24 w odl. ok 40 m, duza transmisja bialego światla z zakładów drzewnych ok 500 m od miejsca obserwacji (na okrągło),

2 chęć obserwacji takich obiektów jak: mgławice, galaktyki, gromady kuliste, otwarte (i tu chyba bedzie najtrudniej)

3 prowadzenie obserwacji głównie za pomocą lvw 13

dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba sobie odpowiedziałeś.

Po co Ci 2" filtr do 1.25" okularu ?

Chyba najlepszy będzie na początek Badeer UHC-S.

Nie drogi i ma dobrą opinię na forum i jest jasny.

UltraBlock to dobry filtr, ale do 8" może być nieco za ciemny.

Mam Astronomika UHC i to jest bardzo podobny filtr do UB.

Widać wyraźną poprawę kontrastu na wielu mgławicach. Używam przemiennie z OIII Astronomika.

Jedne obiekty lepiej widać w jednym inne w drugim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za rade, zdecyduje sie chyba na ten proponowany Filtr mgławicowy Baader UHC-S 1,25", no i zobaczymy....

 

Posiadam zarówno UltraBlock jak i UHC-S i w tym przypadku zdecydowanie polecam ten pierwszy. Jest ciemniejszy, ale znacznie bardziej kontrastowy. Ostatnio robiłem porównanie obu filtrów na M42 i przewaga UltraBlocka była wyraźna. Porównanie robiłem w Taurusie 270/1300, ale w Syncie 8" będzie podobnie.

 

Pamiętaj, że filtry mgławicowe, jak sama nazwa wskazuje, przydają się przy obserwacji mgławic. Galaktyki i gromady gwiazd w większości przypadków należy obserwować bez filtra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sluchajcie, chcialbym dodatkowo kupic sobie (w przyszlosci) jeszcze taki oto okular do przegladów nieba http://deltaoptical.pl/william-optics-swan-33-mm-2,d498.html (wiem nie ten dział) ale wtedy bede musial szukac 2 calowago filtra, no i wszystko zaczyna sie od poczatku, moze jednak 2" z jakąś przejsciowką, np taki orion ultrablock, jak to rozwiazac??????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i wszystko zaczyna sie od poczatku, moze jednak 2" z jakąś przejsciowką, np taki orion ultrablock, jak to rozwiazac??????????

 

np z taka:

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=537

albo tansza wersa, innym dociskiem okularu:

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=448

 

pzdr,

tehen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.