Skocz do zawartości

RelayBox na USB


kkk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Skladam sobie obecnie RelayBoxa na USB, a właściwie scalam dwa urzadzenia w jedno wlasnorecznie wykonany konwerter USB -> LPT (w pelni zgodny z LPT) razem z normalnym RelayBoxem (z potem st-4, wyzwalaczem do Canona i sterowaniem dlugich czasow do kamerki). Jako ze taniej wychodzi wykonanie kilku sztuk niz jedenej, oferuje wykonanie takiego boxa chetnym osobom. Po poludniu w miare czasu dodam dokumentacje tego boxa jakby ktos chcial sam wykonac.

 

Szacowane koszty to:

Wykonanie plytki: ~5zl

Atmega8: ~ 8zl

Transoptory: ~ 10zl

Drobnica (kwarce, rezystory, kondensatory, gniazda, obudowa): ~15

 

Daje to maksymalnie koszt 40zł za elementy + powiedzym 10 za wykonanie i zamykamy to w 50zł.

 

Wiec jakby ktos byl chetny to prosze pisac, a dla ambitniejszych pozniej umieszcze schematy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówiłem, tak też robię. Poniżej schematy układów do tego RelayBoxa

 

Konwerter USB -> LPT ze strony: http://www-user.tu-chemnitz.de/~heha/baste...PT/ul-15.htm.en

 

ul-15.gif

 

Sam go wcześniej wykonałem, działa bez problemu tak samo jak sprzętowe LPT, każda linia jest poprawnie emulowana.

Koszt wykonania samego konwertera to:

-Atmega8: ~8zł

-Kwarc 12 MHz: 5zł

-rezystory, kondensatory, diodka, gniazda: ~5zł

 

Więc w sumie wychodzi około 20zł za to urządzonko, tylko że tutaj już problemem dla niektórych osób może być samo programowanie mikrokontrolera - potrzeba programatora.

 

Co do właściwego RelayBoxa zamierzam go wykonać wg schematu dołączonego jako załącznik.

 

W poniedziałek będę miał chwilę czasu to się dokładnie zorientuję w cenach i ustalę ostateczną cenę, na razie chciałbym po prostu poznać opinię na ten temat i sprawdzić czy w ogóle byłby popyt na takie rozwiązanie

 

Pozdrawiam

Interface.gif

Edytowane przez kkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możecie powiedzieć do czego dokładnie służy RelayBox? Mam rozumieć, że dzięki temu urządzeniu, który prezentuje kkk nie jest potrzebny port równoległy w laptopie ale wystarczy USB i wszystko śmiga jak trzeba, tak?

Przepraszm za pytanie, dopiero zaczynam się wciągać w temat "kabelkologiczny", dotychczas był montaż, teleskop, okular i oko ;) Teraz to się zmienia :) Myślę, że odpowiedź na powyższe nie tylko mi się przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Pepe, będzie trochę lektury w powiązanych wątkach ;)

 

kkk, wstępnie piszę sie na jedną sztukę.

 

Tak się zastanawiam, czy komuś by się przydał RelayBox ethernet->port COM. Coś w rodzaju MOXA N-Port http://www.moxa.com/Product/NPort_5110.htm

 

Pracuję aktualnie nad bebechami podobnego urządzenia i jest możliwość wyprowadzenia do czterech portów RS232 lub całkiem sporej ilości portów Input/Output. Na razie planowane są wyjścia dla dwóch portów RS232.

 

Zastanawiam się, czy taki wyrób ma jakiekolwiek szanse na rynku związanym z astro.

 

Przepraszam za komercję w wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie projektem. Widzę że już zebrała się pewna grupka chętnych osób więc w poniedziałek zrobię dokładny kosztorys, dowiem się ile dokładnie części kosztują, żeby wszystko było co do grosza ustalone i wtedy dam znać w sprawie szczegółów.

 

Pozdrawiam

Korneliusz M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

zrobiłeś i sprawdziłeś wersję 1.5 z tego linku, co podany wcześniej na innym forum ?

 

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?p=77395#p77395

 

A czemu nie wersję 1.6 lub 1.7 ?

Sprawdzałeś go w sensie sterowania czy także na zasadzie zgodności z trybami pracy portu ? Pytam, bo zastanawiam się czy sie dołączyć do zrzutki, czy raczej zrobić werję szybszą, która przydatna mogłaby być także do innych celów, nie tylko do astro ...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

zrobiłeś i sprawdziłeś wersję 1.5 z tego linku, co podany wcześniej na innym forum ?

 

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?p=77395#p77395

 

A czemu nie wersję 1.6 lub 1.7 ?

Sprawdzałeś go w sensie sterowania czy także na zasadzie zgodności z trybami pracy portu ? Pytam, bo zastanawiam się czy sie dołączyć do zrzutki, czy raczej zrobić werję szybszą, która przydatna mogłaby być także do innych celów, nie tylko do astro ...

Pozdrawiam

 

Witaj

 

Wesję 1.5 robiłem i testowałem, w pełni jej działanie mnie satysfakcjonowało przy guidowaniu EQ3-2 przez osobnego RelayBoxa.

 

Wersja 1.6 różni się tylko zmianą w układzie opcjonalnego stabilizatora napięcia 3,3V który w tym zastosowaniu jest zupełnie zbędny i tylko podnosiłby koszty, ja w swoim projekcie całkowicie z niego zrezygnowałem.

 

Wersja 1.7 jest zbudowana na innym układzie - a ja mam tylko programator do AVR'ów, poza tym dużo więcej elementów, a to przekłada się na dodatkowe koszta, a daje to właściwie tylko zwiększenie prędkości transmisji - i tu znowu pytanie - po co tak komplikować układ i podnosić koszta jeśli i tak w tym zastosowaniu różnice będą niezauważalne.

 

Oczywiście co innego jeśli chciałbyś zastosować układ do podłączenia chociażby drukarki, wtedy pewnie zauważyłbyś wzrost prędkości...

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

 

Finalne koszty opisywanego przeze mnie RelayBoxa, a właściwie kompletu na który będą się składać:

- sam Relay

- kabel USB 1,8m do podłączenia z komputerem

- kabel do podłączenia RelayBoxa z teleskopem z końcówką w standardzie ST-4 - 1m (ale tu można praktycznie dowolnie go przedłużyć, sami powiedzcie ile najlepiej, to takie będę robił)

- kabel do wyzwalania migawki w Canonach 1,5m (sytuacja jak powyżej)

 

Uwaga - kabelka do kamery uważam że nie ma sensu dołączać, bo każdy może mieć inną kamerkę, inne gniazdo zamontowane po stronie kamerki itd, a że relay będzie miał standardowe wyjście LPT to nie będzie problemu z podłączeniem.

 

Całość czyli elementy, wykonanie oraz przesyłka zamknie się w 60zł

 

Co do realizacji wg mnie najlepsza była by taka opcja:

- zainteresowane osoby przesyłają mi na PW informację o tym,

- ja odsyłam nr konta z moimi danymi

- Wy wpłacacie na moje konto i tu UWAGA: nie później niż do ustalonego przeze mnie dnia

- tego ustalonego dnia zamykam listę osób uwzględniając tylko te które wpłaciły -> idę do sklepu, kupuję potrzebne części, składam RelayBoxy

- zależnie ile osób będzie chętnych czas wykonania szacuję na maksymalnie 2 tygodnie.

 

Chodzi o to że dużo łatwiej mi wykonać kilka takich urządzeń na raz niż po jednym, poza tym nie mogę też tego robić w ciemno, nie wiedząc ile osób w praktyce się zdecyduje i zapłaci, muszę mieć wszystko jasno kto zapłacił dla tego kupuję części i składam Relay'a

 

To jest opcja tylko na start, gdzie widzę że trochę zamówień może być, później jak ktoś będzie zainteresowany pojedynczym urządzeniem to nie będzie takiego kombinowania.

 

Jeśli macie pytania jeszcze, pytajcie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga osoby chcące zamówić RelayBox'a

 

Ustaliłem że zamówienia na tą serię zbieram do dnia 26 listopada. Termin realizacji wyznaczam sobie na maksymalnie 2 tygodnie od 26 listopada, czyli do 10 grudnia, wszystkie zainteresowane osoby dostaną urządzenie.

 

Pozdrawiam

Korneliusz

 

PS. Chciałem edytować, ale nie wiem jak <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witajcie!

 

RelayBoxy mam już polutowane, wszystkie 8 na jakie dostałem zamówienia, trochę było z tym roboty ;) ale jest i działa, pozostało mi tylko zamontować w każdym z nich po jednym gniazdku, ale to dopiero w weekend jak będę w domu, także po niedzieli (7 grudnia) wyślę wszystkim zamawiającym ich urządzonka. Wszystkie testowane będą jeszcze raz z Guidemasterem, montażem CG5 i z Canonem 350D, więc macie pewność że wszystko jest sprawdzone i działające.

 

Jak już wyślę napiszę instrukcję instalacji i link do drivera.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wszystkie Relay'e zostały wysłane, w załączniku macie sterowniki - wystarczy podłączyć urządzenie przez USB do komputera i wskazać Windowsowi na folder w którym znajdują się pliki z rozpakowanego wcześniej archiwum które dołączam do tego posta.

 

Po zainstalowaniu Relay jest na wirtualnym porcie LPT o adresie &H378 czyli widoczny jako LPT1. Później już tylko np GuideMaster czy Guidedog do sterowania guidingiem, Canonem czy też kamerką.

 

Jakby się pojawił jakiś problem, coś nie będzie działać do końca proszę o natychmiastowy kontakt - wszystko niby sprawdzałem, ale... różnie to może być.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wszystkie Relay'e zostały wysłane, w załączniku macie sterowniki - wystarczy podłączyć urządzenie przez USB do komputera i wskazać Windowsowi na folder w którym znajdują się pliki z rozpakowanego wcześniej archiwum które dołączam do tego posta.

 

Po zainstalowaniu Relay jest na wirtualnym porcie LPT o adresie &H378 czyli widoczny jako LPT1. Później już tylko np GuideMaster czy Guidedog do sterowania guidingiem, Canonem czy też kamerką.

 

Jakby się pojawił jakiś problem, coś nie będzie działać do końca proszę o natychmiastowy kontakt - wszystko niby sprawdzałem, ale... różnie to może być.

 

Pozdrawiam

 

Witam

 

Dzięki za sprzęt dotarł w calości

Sorka ale jakoś niemogę znaleść załącznika

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, paczuszka dotarła. Mam pytanie czy ktoś już podłączał do tego kamerkę philipsa przerobioną na długie czasy i sterowaną przez LPT? Ja mam chyba jakąś dziwnie przerobioną :(.

 

Ja podłączałem swoją nową ;) Vestę 675 przez LPT. Upewnij się czy aby na pewno w kamerce i wtyczce LPT masz wykonane połączenia tak jak na moim schemacie na początku tego tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że z tym moim LPT jest coś nie tak. W mojej wtyczce jest tak: kabelek pierwszy do pinu 2, drugi kabelek pin 21 ale zmostkowany (tak to się chyba mówi - chodzi mi o to, że są połączone razem) również z pinem 20 i pinem 22. I trzecie kabelek do pinu 4. Nie widziałem nigdzie dokładnie takiego samego schematu przeróbki. Ten 4 pin to być moze jest od wzmacniacza amp off? Sam nie wiem. Po południu pożyczę lutownicę i coś pokombinuję. A wczesniej wrzucę tu zdjęcie mojej wtyczki LPT wewnątrz.

 

Ja podłączałem swoją nową ;) Vestę 675 przez LPT. Upewnij się czy aby na pewno w kamerce i wtyczce LPT masz wykonane połączenia tak jak na moim schemacie na początku tego tematu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mozna jeszcze zamawiac relayboxy ?

Jesli tak to czy bylaby mozliwosc obsluzenia canona eos 30d i focuserow skywatchera ?

Jesli daloby sie to zrobic byloby super - pelna automatyka.

 

Pozostaje pytanie za ile ? :)

 

Pozdrawiam. Pieta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.