Skocz do zawartości

refraktor


qubus

Rekomendowane odpowiedzi

jaki mozecie polecic refraktor w rozsadnych pieniadzach? hmm, a moze jakis Mak...?

lokalizacja: balkon w miescie oraz polany lesne otoczone z wszystkich stron lasem (jak wyjade z miasta) ale niedaleko miasta wiec te lune nad miastem widac.

chcialbym ogladac ksiezyc i planety. na obiekty trudniejsze przyjdzie pora w pozniejszym terminie, chociaz nie ukrywam, ze chcialbym teleskop uniwersalny, zdajac sobie sprawe , ze takiego nie ma . Z tego co sie naczytalem do tej pory wynika, ze najbardziej uniwersalen sa Maki...

 

przez rozsadne pieniadze rozumiem kwote 400-1000 pln

 

bardzo by mi zalezalo na dobrej obudowie okularu, czyli muszli i soczewkach korygujacych jesli to wogole jest w sprzedazy. Nosze okulary, bez nich nie zobacze nic i jak patrze przez lornetke to dostaje cholery tak mi moje szyby przeszkadzaja.

Edytowane przez qubus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ze chcialbym teleskop uniwersalny, zdajac sobie sprawe , ze takiego nie ma .

 

Niestety jest to prawda - każdy teleskop posiada swoje zalety jak i też ograniczenia. Tydzień temu w sasiednim dziale toczyła się namiętna i pouczająca dyskusja o bardzo podobnym problemie jak Twój. http://astro-forum.org/Forum/Maly-mobliny-...d33-t23863.html Myślę że warto "rzucić" nań okiem i doprecyzować swoje oczekiwania od sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem obydwa wątki i przypomniała mi się pewna historia. Jechałem kiedyś w nocy samochodem z moim znajomym ( którego zresztą nie podejrzewałem o zainteresowania astronomią). Ponieważ droga była długa - zatrzymaliśmy się na leśnym parkingu. Po chwili akomodacji, ukazało się wspaniałe, rozgwieżdzone niebo, z gatunku takich, co to się rzadko w Polsce zdarzają. Znajomy sięgnął do kieszeni marynarki mówiąc - zawsze to wożę ze sobą i wyciągnął...rosyjską lunetkę, taką z bazaru, rozkładaną teleskopowo (!). Miała średnicę 50mm, szklany obiektyw...no i na tym czarnym niebie było całkiem, całkiem nieźle!.

Oczywiście to ekstremalne przegięcie - ale byłem zaskoczony widokami, no i całym tym zdarzeniem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Podałeś kwotę 1000pln ale jak mniemam to ma być z montażem za te pieniądze. To będzie dość ciężko kupić dość dobry refraktor- to jest jednak dość drogi sprzęt. Poczytaj wątek na celestii- teleskop za jak najmnoej. Tam jest nadmieniany refraktorek 90/900AZ3. Ale nie wiem jak przez niego widac więc sie niewypowiadam. Bynajmniej jak chcesz refraktor i chcesz go do planet to akurat ten jest f/10 czyli aberracja powinna być niska ale jak mówię nie widziałem, nie wypowiadam się. W każdym razie nie kupuj refraktora f/5(oglądałem przez 100/500 i do planet się nie nadaje- aberracja) Ale zastanów się. Planet "nadających się do oglądania"(czytaj: na których można coś zobaczyć) masz 3. Jowisz, Mars oraz Saturn. Zważywszy na fakt, że Jowisz jest nisko, a Marsa jeszcze nie ma, pozatym trzeba czekać na opozycję, zastanów się czy to aby napewno dobry pomysł. Zostaje Saturn ale temu pierścienie zanikają :D Jak na złość Planetki na rok 2009 nie są najlepszym wyborem. Wenus i Merkury- tylko fazy. Uran i Neptun- małe gwiazdki. I to by było na tyle. Zastanów się nad DS. Tego jest dużo i zawsze znajdziesz coś ciekawego. W podanej Cenie kupisz Newtona 6" na Dobsonie plus jakiś fajny okular. Mak 127(sam takiego mam) kosztuje ponad 1500. Refraktor też jest zbyt drogi. Ja osobiście wybrałem Maka bo daje lepszy obraz planet lepiej punktuje gwiazdy niż newton(o podobnej aperturze) i jest MOBILNY ale jak masz mozliwości transportowe to za te cenę kup newtona- najwięcej tym zobaczysz(Sam bym dokupił 10" gdybym miał gdzie postawić :D ). Mak minmum te 127 a refraktor 80ED lub niminum 100 achromat. A na to podana suma niestety jest za mała.

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za takie pieniądze na takie warunki to Sky-watcher 1025 AZ3 lub Sky-watcher MAK102EQ2.

Jeśli balkon większy to też Messier R-90. Ale moim zdaniem warto nieco dołozyć do czegoś porządniejszego.

Czyli albo Sky-watcher 1206 AZ3 albo jeśli balkon większy to Sky-watcher 1021EQ3-2.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.