Skocz do zawartości

Wybór bina do astro...


kublon

Rekomendowane odpowiedzi

8x40 to jest jakiś kompromis. 40mm szkła to już naprawdę niewiele do astro, choć parę osób tutaj ze mną się nie zgodzi, szczególnie, jeśli ta 40-tka będzie dobrej jakości, z wysoka transmisją światła. Ja problem rozwiązałem inaczej: na wyjazdy w góry, kiedy istnieje szansa na zerkniecie w niebo biorę 10x50 -z doświadczenia wiem,że jest to jeszcze sprzęt dający się wygodnie pakować, nosić w plecaku i zarazem w miarę łatwo go wyjąć w jakimś widokowym miejscu. Na wyjazdy gdy astronomię mam z głowy [Księżyc, 100% zachmurzenia w perspektywie 1-2 dniowego wypadu czy białe noce na Islandii latem ;) ] po prostu biorę kompakta 8x25, który waży połowę mniej i może być stale pod ręką. 40-tka za dnia ma te same własności użytkowe co 50-tka, czyli m. in. nie da się nosić w kieszeni czy na szyi lub przy pasku i wygrzebujemy ją z plecaka naprawdę od wielkiego dzwonu. Za to w nocy różnica 1cm apertury jest znacząca. To nie teleskop, gdzie centymetr mniej czy więcej widać w zasadzie to samo. Nawet między 50-tką a 60-tka różnica jest spora, ale zabieranie np. 12x60 w góry to już hardcore, co wiem z doświadczenia [15x60 -też biegała po górach, zanim przesiadłem się na 50-tkę]. Tu problemem staja się gabaryty, bardziej rozmiar niż waga.

Masz zatem do wyboru: albo zgniły kompromis, albo 2 pary szkieł. W obu przypadkach możesz się cieszyć krajobrazem lub nocnym niebem. Jest jeszcze jeden aspekt sprawy: okazja do astro obserwacji na wyjazdach turystycznych [np. w góry] trafia się relatywnie rzadko -pogoda, brak czasu, zmęczenie. Ale jeśli już jest, to warto dysponować sprzętem dającym przyzwoite minimum możliwości. No i ten sam sprzęt wykorzystamy do astronomii bliżej domu. Kompromisowa 40tka tu się nie sprawdzi dobrze. Z drugiej strony, wyjazdy, na których na 100% nie ma szans na astro [lista jak wyżej] można przewidzieć z góry, a wtedy zabranie zarówno 40mm czy 50 to przesada. Bardziej się sprawdzi kompakt 8x25 albo coś klasy 8x30, ale zapomnij o nocnym niebie.

Co do kompaktowych lornetek w astro, to widzę tylko i wyłącznie jedno zastosowanie: zaćmienia Księżyca i Słońca [tu z filtrem, chyba,że tylko faza całkowita].

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chmmm...

 

ostatnio byłem w media i na spokojnie zerkałem raz przez nikon action 8x40 raz przez 10x50... i jakoś chyba te 10x mi bardzej leży... wydawało mi się że jak będę zerkał przez 8x to wyraźnie będę miał większe pole widzenia - i tak jest ale nie ma dla mnie takiej wielkiej przepaści jakiej się obawiałem bo wydawało mi się że patrząc przez 10x będę miał jakiś wyraźnie wąski obraz... a tu miło się zaskoczyłem i w tej chwili bardziej myślę o nikon action 10x50... najlepiej samemu pomacać tak na spokojnie chyba;)

 

pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Tutaj mam pytanie, czy powiedzmy jeśli mamy lornetkę 10x70 której źrenica wyjściowa wynosi 7mm to znaczy że w pełni wykorzystamy ją w dzień i w nocy ponieważ źrenica w dzień ma 4mm, ale źrenica wyjściowa ma nadal 7mm, oczywiście takie lornety nie na dzień, a 7mm mogą wykorzystać tylko młodzi i pod ciemnym niebem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.