Jump to content

Wybór bina do astro...


kublon
 Share

Recommended Posts

Witam.Jakoże interesuje się astronomią już troche czasu a na teleskop narazie mnie niestać, postanowiłem kupić lornetkę

Nikon VII 8x40 CF ( http://www.sklepfotograficzny.pl/lornetki-...ion-VII-8x40-CF ). Czy będzie ona dobra do obserwacji nieba czy lepsza będzie 10x50 ale już gorszej jakości ( do 200zł :/ ).Jeszcze jedno pytanie czy po namierzeniu np. M45 czy jakiejś mgławicy ( przez tego Nikona 4x50 ) będe widział tylko odległe punkciki czy są szanse na zobaczenie jakiś konkretniejszych kształtów? Czekam na odpowiedź.

 

Pozdrawiam.

 

Zmieniam nazwę tematu tak aby lepiej oddawała treść. Czynię to dla potomnych, którzy w przyszłości będą się przekopywać forum - P. K.

Edited by Pepin Krootki
Link to comment
Share on other sites

Witaj

 

Na kształty nie masz co liczyć. Polecam kupić 10x50, bo przy tak małych aperturach każdy centymetr jest na wagę złota i powoduje naprawdę dużą różnicę w zasięgu. Myślę, że warto dołożyć trochę grosza. A jak już koniecznie musi być do 200 zł to może rosyjski Berkut? Zawsze to solidna rzecz i przyzwoita optyka.

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Możesz powiedzieć coś więcej o tej Rosyjskiej lornetce, jakieś dane techniczne ?

Bo mam na oku lornetki ale juz dużo gorszej jakości tzn. szkła Bk-7,

szafirowe odblaski itd. (podaje linki ; ) )

 

1. http://fotozakupy.pl/lornetka/delta-optica...ger-10x50,3363s

 

2. http://www.sztucer.pl/sklep/item1569_Lorne...50_zielona.html

 

3. Tu szkoda że te odblaski szafirowe (to naprawde jest aż takie złe ? ;/ bo ma już szkła Bak-4)

http://teleskopy.pl/product_info.php?produ...er_10x50_(BaK4)

 

4. http://www.zielonysklep.pl/index.php?prod_...roducts=product

 

 

Która ew. byłaby najlepsza ?

Edited by kublon
Link to comment
Share on other sites

Tak jak pisze Pepin, koniecznie co najmniej 50-tka [np. 10x50]. Co do obiektów, to większość będzie widoczna jako mgliste plamki lub "rozdeptane" gwiazdki. Kilka jednak jest na tyle rozległych i spektakularnych, że będą w lornetce wyglądały ładnie:

-gromady otwarte [to jest typ obiektu najlepszy pod lornetkę] M45[Plejady] M44 [Żłóbek], NGC884/869 [tzw. hi-cha Persei], te i parę innych [np. w Strzelcu i okolicach] zobaczysz rozdzielone na gwiazdy, reszta jako wyraźne mgiełki, np.M35-38

-parę galaktyk, jak M31, M33, M81/82

-kilka gromad kulistych, jak M13, M92, M22, jescze kilka innych, ale te trudniej rozpoznać w małej lornetce, bo są w niej bardziej "gwiazdopodobne"

-mgławica refleksyjna M42 w Orionie

 

Generalnie, szukaj jak najbardziej ciemnego nieba, bo tylko wtedy większość z tych obiektów jest dostrzegalna lub robi odpowiednie wrażenie. Plejady to i w mieście są widoczne gołym okiem.

Pozdrawiam

-J.

Link to comment
Share on other sites

Chodzi o tego Berkuta ? http://www.pryzmat-fotooptyka.com.pl/index...&id_tow=201

 

To Dobra lornetka ?

 

.

 

 

Dane techniczne :

 

- powiększenie, razy - 10

- średnica obiektywu, mm - 50

- kąt pola widzenia, stopni - 6

- średnica soczewki wychodzącej, mm - 5

- oddalenie soczewki wychodzącej, mm - 15,3

- regulacja ostrości centralna

- korekta wzroku +- 3 diop

- wymiary, mm - 191x190

- waga, kg - 0,915

Link to comment
Share on other sites

Taka dobra rada - za 200 zł polecam kupić kurtke na zimowe obserwacje, ale nie lornetke, a przynajmniej nie wyżej przez Ciebie linkowane. Dolny próg satysfakcji (szeroko rozumianej - astronomia+ziemskie widoki) otrzymasz ze SkyMasterem 12x60, a w pełni powinna Cię zadowolić ta - 200 zł drożej. Radzę Ci - znajdź lepiej te dodatkowe 200zł, bo z powyższymi zniechęcisz się do astronomii, a szkoda, bo to wspaniała pasja!

 

M.

Link to comment
Share on other sites

Tak, o tego Berkuta z pryzmatu-fotooptyki mi chodziło. Powiem szczerze, że tej lornetki na oczy nie widziałem, ale dostałem kiedyś na pierwszą komunię podobną lornetkę 12x40 i służyła mi przez lata. Trudno mi powiedzieć jak dziś jest z jakością tych rosyjskich instrumentów.

 

Jeżeli idzie o polecanego przez mateusza Celestrona 15x70 to mam odmienne zdanie. Mając do wydania 400 zł wolałbym już chyba DO Silver 10x50, albo Nikona Action VII (ze wskazaniem na DO). Gdzieś po środku lokuje się DO Entry 10x50.

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Nie przesadzajmy z tą koniecznością 50mm apertury dla lornetki przeglądowej. Wystarczy przypomnieć sobie, że wielu astroamatorów ma za lornetkę tzw. lidletke ( Bresser 10x50, a wcześniej Meade 10x50 ). Testy pokazały, że lidletka osiągami w zasadzie odpowiada lornetce 8x40. Tak więc spora rzesza obserwatorów de facto użytkuje lornetkę 8x40 tyle, że o wadze 10x50, i o jej mniejszym polu widzenia. Nie słychać by czuli się specjalnie nieusatysfakcjonowani jej możliwościami. Skargi dotyczą raczej tylko jakości. Lornetki 8x40 mają swoje miejsce w obserwacjach astro czego dobrym potwierdzeniem jest opublikowanie ich testów przez Zarenskiego na cloudynights.com:

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1761

Edited by skymacho2
Link to comment
Share on other sites

Nie przesadzajmy z tą koniecznością 50mm apertury dla lornetki przeglądowej.

Niby jasne, bo w końcu granica 50mm jest czysto umowna. To fakt. Ja np. celowo zaczynałem od 60-tki. A z drugiej strony była kiedyś taka strona www 'Astronomy by 7x35' czy jakoś tak. Ale:

-w małych sprzętach [nie tylko lornetki] liczy się [w sensie jest zauważalny] każdy cm apertury. Tym bardziej,ze początkujacy widzi zwykle mniej, niż doświadczony obserwator tym samym sprzętem

-w klasie tanich lornetek większa apertura może nieco skompensować niektóre wady taniej optyki, np. nędzną transmisję

-10x50 to w zasadzie największa lornetka, która dobrze nadaje się do innych niż astro zastosowań [np. turystyka, ptasiarstwo etc.] Można ją zabrać do plecaka itp.

-klasa 10x50 jest bardzo rozpowszechniona i można wybierać spośród b. dużej liczby modeli

Dlatego jednak zalecałbym 50-tkę.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Owszem, sporo doświadczonych obserwatorów używ mniejszych szkieł 40, 45 mm ale zwykle jako instrument towarzyszący. Dla kogoś, kto zaczyna przygodę z astro to może być mało

Link to comment
Share on other sites

Witam.Zamierzam zakupić lornetkę do obserwacji nocnego nieba bo raczej ptaszki itd. mnie raczej nie interesują chyba, że samoloty :D ale głównym przeznaczeniem ma być astro. Mam do wyboru narazie dwie lornetki, Nikona i Berkuta

 

1. http://www.sklepfotograficzny.pl/lornetki-...ion-VII-8x40-CF

 

2. http://www.pryzmat-fotooptyka.com.pl/index...&id_tow=201

 

Która będzie lepsza do obserwacji nieba.

Czekam na odpowiedźi i z góry dzięki.

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Przy wyborze sprzętu do obserwacji astronomicznych zawsze zwracaj uwage na średnice obiektywu czy zwierciadła.Większe lustro,soczewka skupi większą ilość światła dając jaśniejszy obraz obserwowanego obiektu.Podane przez Ciebie lornetki mają średnice 40mm Nikon,oraz 50mm Berkut.Standardowe parametry dla lornetki astronomicznej to 10x50,w tym wypadku stawiałbym na Berkuta jako solidny rosyjski sprzęt o dobrych parametrach i optyce.

Link to comment
Share on other sites

w przypadku lornetki sprawa jest dużo bardziej złożona. Oczywiście średnica obiektywów jest ważna ale nie mniej ważna jest jakość optyki ... Lornetki są bardzo złożonymi instrumentami optycznymi i dlatego bardzo trudno osiągnąć w nich - a szczególnie trudno w sprzęcie econo - satysfakconującą redukcję wszystkich aberracji czy uniknięcie innych istotnych wad - np. winietowania. Dlatego zakup lornetki to konieczność zadecydowania się na jakiś kompromis.

Sama wielkość obiektywów to za mało by zadecydować - trzeba więcej wiedzieć o lornetce.

Edited by skymacho2
Link to comment
Share on other sites

O widze, że modernator połączył 2 moje tematy więc żeby nie zakładać nowego mam pytanie.

Czytałem, że do rosyjskich lornetek kupowanych przez internet trzeba mieć szczęście

tzn. że niektóre egzeplarze są ładne cacy a w niektórych wszystko lata w pudełku.

Planuje zakup berkuta 10x50 w pryzmacie, i chcę wiedzieć czy jak dostane taki pechowy egzeplarz

to czy będzie go można jakoś naprawić.Nie chcę kupować taniego Chińskiego gó... , które wygląda

ładnie tylko na zdjęciu <_< , a z tego co wiem rosyjskie lornetki starczają na dłuugie lata :D .

 

Pozdrawiam. :lame:

Link to comment
Share on other sites

Cóż, kiedyś starczały... ale dziś nigdy nic nie wiadomo. Wszędzie gorszy pieniądz wypiera lepszy.

 

Do Rosyjskich lornetek trzeba mieć takie same szczęście jak do każdych innych.

 

Jeśli boisz się o transport, zadzwoń do nich i poproś od dobre pakowanie. W dzisiejszych trudnych czasach, powinni walczyć o klienta i nie robić kłopotów.

 

Pozdrawiam

Edited by Pepin Krootki
Link to comment
Share on other sites

wyznanie osoby, która miała w ręku Nikona AVII 8x40 i Berkuta - znalazłem je w opiniach użytkowników tego Nikona na lornetki.pl:

"Co prawda nie mam wielkiej skali porównawczej, bo używałem tylko ruskiego Berkuta 10x50, ale obraz może jest w Nikonie mniej przybliżony, natomiast jakość jego jest niesamowita. Lornetka jest solidna i bardzo zgrabna ..."

To wypowiedź laika ale bardzo charakterystyczna.

Edited by skymacho2
Link to comment
Share on other sites

Kublon, wyboru możesz dokonać tylko ty. Nikt cię w tym nie zastąpi. Ja wybrałbym Nikona bo zawszę wybieram sprzęt o lepszej optyce ... w ramach swoich limitów finansowych. Moim zdaniem, mniejsza lornetka o lepszej optyce więcej daje satysfakcji od większej ale o gorszej optyce.

Edited by skymacho2
Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

Też zastanawiam się nad kupnem lornetki astronomicznej przeznaczonej tylko do obserwacji w nocy i tylko do ciał niebieskich. Do wydania mam do 500zł. Co polecacie? Mam na razie 8x40 143m/1000m i wycisnąłem z niej wszystko co się dało. Służyła mi przez 7 lat, rok temu zbił się jeden okular. Co kupić teraz? Chciałbym coś lepszego i tylko do astronomii jeżeli się da. Ciągle jeżdżę poza miasto a to na obozy a to na biwaki a to na jakieś inne takie. I lunety czy teleskopu brać nie chcę, a raczej nie mogę. :/ Więc zastanawiam się nad kupnem lornetki, do DS'ów i planet jak się da. Ale raczej DS'ów. Co polecacie?

Link to comment
Share on other sites

Lornetki do DS'ów to te z dużą średnicą obiektywów, więc aby nimi obserwować obowiązkowo musisz kupić/zbudować statyw.

 

http://deltaoptical.pl/lornetki/lornetka-c...15x70,d212.html ta się mieści w Twoim budżecie, ale fajnie by było dozbierać na tą B)http://deltaoptical.pl/lornetki/lornetka-c...5x100,d213.html

 

Jak Ci nie przeszkadza aberracja chromatyczna to planety też sobie poobserwujesz. Teoretycznie Księżyc też można, ale nie radzę - strasznie razi i wzrok można sobie uszkodzić.

Link to comment
Share on other sites

A co lepiej kupić? Celestrona SkyMaster 15x70 czy Nikon ACTION EX 10x50? Nikon mniejszy ale droższy więc "chyba" lepszy. Jakie macie opinie? Za tydzień dostanę kasę i będzie mnie stać na tego nikona. Będę wtedy miał 200 zł więcej czyli lornetka wraz z przesyłką może kosztować do 700zł. :)

Edited by Dementorin
Link to comment
Share on other sites

No to zależy od tego do czego ma służyć ta lornetka. Jeśli do obserwacji DS'ów to oczywiście SkyMaster, natomiast do przeglądu nieba lepszy będzie Nikon.

 

I mam pytanie :) Czy Twój wybór 10x50 ponad 7x50 i 12x50 jest przemyślany czy tak o sobie wybrałeś 10 :)

Jeżeli nie zastanawiałeś sie nad tym dłużej to poczytaj sobie o źrenicy wyjsciowej http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=3&t=1036 Może to zmienić Twój wybór właśnie na 7x50 (jak w moim wypadku) lub na 12x50 B)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.