Skocz do zawartości

Wybór bina do astro...


kublon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Jakoże interesuje się astronomią już troche czasu a na teleskop narazie mnie niestać, postanowiłem kupić lornetkę

Nikon VII 8x40 CF ( http://www.sklepfotograficzny.pl/lornetki-...ion-VII-8x40-CF ). Czy będzie ona dobra do obserwacji nieba czy lepsza będzie 10x50 ale już gorszej jakości ( do 200zł :/ ).Jeszcze jedno pytanie czy po namierzeniu np. M45 czy jakiejś mgławicy ( przez tego Nikona 4x50 ) będe widział tylko odległe punkciki czy są szanse na zobaczenie jakiś konkretniejszych kształtów? Czekam na odpowiedź.

 

Pozdrawiam.

 

Zmieniam nazwę tematu tak aby lepiej oddawała treść. Czynię to dla potomnych, którzy w przyszłości będą się przekopywać forum - P. K.

Edytowane przez Pepin Krootki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

Na kształty nie masz co liczyć. Polecam kupić 10x50, bo przy tak małych aperturach każdy centymetr jest na wagę złota i powoduje naprawdę dużą różnicę w zasięgu. Myślę, że warto dołożyć trochę grosza. A jak już koniecznie musi być do 200 zł to może rosyjski Berkut? Zawsze to solidna rzecz i przyzwoita optyka.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz powiedzieć coś więcej o tej Rosyjskiej lornetce, jakieś dane techniczne ?

Bo mam na oku lornetki ale juz dużo gorszej jakości tzn. szkła Bk-7,

szafirowe odblaski itd. (podaje linki ; ) )

 

1. http://fotozakupy.pl/lornetka/delta-optica...ger-10x50,3363s

 

2. http://www.sztucer.pl/sklep/item1569_Lorne...50_zielona.html

 

3. Tu szkoda że te odblaski szafirowe (to naprawde jest aż takie złe ? ;/ bo ma już szkła Bak-4)

http://teleskopy.pl/product_info.php?produ...er_10x50_(BaK4)

 

4. http://www.zielonysklep.pl/index.php?prod_...roducts=product

 

 

Która ew. byłaby najlepsza ?

Edytowane przez kublon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze Pepin, koniecznie co najmniej 50-tka [np. 10x50]. Co do obiektów, to większość będzie widoczna jako mgliste plamki lub "rozdeptane" gwiazdki. Kilka jednak jest na tyle rozległych i spektakularnych, że będą w lornetce wyglądały ładnie:

-gromady otwarte [to jest typ obiektu najlepszy pod lornetkę] M45[Plejady] M44 [Żłóbek], NGC884/869 [tzw. hi-cha Persei], te i parę innych [np. w Strzelcu i okolicach] zobaczysz rozdzielone na gwiazdy, reszta jako wyraźne mgiełki, np.M35-38

-parę galaktyk, jak M31, M33, M81/82

-kilka gromad kulistych, jak M13, M92, M22, jescze kilka innych, ale te trudniej rozpoznać w małej lornetce, bo są w niej bardziej "gwiazdopodobne"

-mgławica refleksyjna M42 w Orionie

 

Generalnie, szukaj jak najbardziej ciemnego nieba, bo tylko wtedy większość z tych obiektów jest dostrzegalna lub robi odpowiednie wrażenie. Plejady to i w mieście są widoczne gołym okiem.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o tego Berkuta ? http://www.pryzmat-fotooptyka.com.pl/index...&id_tow=201

 

To Dobra lornetka ?

 

.

 

 

Dane techniczne :

 

- powiększenie, razy - 10

- średnica obiektywu, mm - 50

- kąt pola widzenia, stopni - 6

- średnica soczewki wychodzącej, mm - 5

- oddalenie soczewki wychodzącej, mm - 15,3

- regulacja ostrości centralna

- korekta wzroku +- 3 diop

- wymiary, mm - 191x190

- waga, kg - 0,915

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka dobra rada - za 200 zł polecam kupić kurtke na zimowe obserwacje, ale nie lornetke, a przynajmniej nie wyżej przez Ciebie linkowane. Dolny próg satysfakcji (szeroko rozumianej - astronomia+ziemskie widoki) otrzymasz ze SkyMasterem 12x60, a w pełni powinna Cię zadowolić ta - 200 zł drożej. Radzę Ci - znajdź lepiej te dodatkowe 200zł, bo z powyższymi zniechęcisz się do astronomii, a szkoda, bo to wspaniała pasja!

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, o tego Berkuta z pryzmatu-fotooptyki mi chodziło. Powiem szczerze, że tej lornetki na oczy nie widziałem, ale dostałem kiedyś na pierwszą komunię podobną lornetkę 12x40 i służyła mi przez lata. Trudno mi powiedzieć jak dziś jest z jakością tych rosyjskich instrumentów.

 

Jeżeli idzie o polecanego przez mateusza Celestrona 15x70 to mam odmienne zdanie. Mając do wydania 400 zł wolałbym już chyba DO Silver 10x50, albo Nikona Action VII (ze wskazaniem na DO). Gdzieś po środku lokuje się DO Entry 10x50.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajmy z tą koniecznością 50mm apertury dla lornetki przeglądowej. Wystarczy przypomnieć sobie, że wielu astroamatorów ma za lornetkę tzw. lidletke ( Bresser 10x50, a wcześniej Meade 10x50 ). Testy pokazały, że lidletka osiągami w zasadzie odpowiada lornetce 8x40. Tak więc spora rzesza obserwatorów de facto użytkuje lornetkę 8x40 tyle, że o wadze 10x50, i o jej mniejszym polu widzenia. Nie słychać by czuli się specjalnie nieusatysfakcjonowani jej możliwościami. Skargi dotyczą raczej tylko jakości. Lornetki 8x40 mają swoje miejsce w obserwacjach astro czego dobrym potwierdzeniem jest opublikowanie ich testów przez Zarenskiego na cloudynights.com:

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1761

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajmy z tą koniecznością 50mm apertury dla lornetki przeglądowej.

Niby jasne, bo w końcu granica 50mm jest czysto umowna. To fakt. Ja np. celowo zaczynałem od 60-tki. A z drugiej strony była kiedyś taka strona www 'Astronomy by 7x35' czy jakoś tak. Ale:

-w małych sprzętach [nie tylko lornetki] liczy się [w sensie jest zauważalny] każdy cm apertury. Tym bardziej,ze początkujacy widzi zwykle mniej, niż doświadczony obserwator tym samym sprzętem

-w klasie tanich lornetek większa apertura może nieco skompensować niektóre wady taniej optyki, np. nędzną transmisję

-10x50 to w zasadzie największa lornetka, która dobrze nadaje się do innych niż astro zastosowań [np. turystyka, ptasiarstwo etc.] Można ją zabrać do plecaka itp.

-klasa 10x50 jest bardzo rozpowszechniona i można wybierać spośród b. dużej liczby modeli

Dlatego jednak zalecałbym 50-tkę.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Owszem, sporo doświadczonych obserwatorów używ mniejszych szkieł 40, 45 mm ale zwykle jako instrument towarzyszący. Dla kogoś, kto zaczyna przygodę z astro to może być mało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Zamierzam zakupić lornetkę do obserwacji nocnego nieba bo raczej ptaszki itd. mnie raczej nie interesują chyba, że samoloty :D ale głównym przeznaczeniem ma być astro. Mam do wyboru narazie dwie lornetki, Nikona i Berkuta

 

1. http://www.sklepfotograficzny.pl/lornetki-...ion-VII-8x40-CF

 

2. http://www.pryzmat-fotooptyka.com.pl/index...&id_tow=201

 

Która będzie lepsza do obserwacji nieba.

Czekam na odpowiedźi i z góry dzięki.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wyborze sprzętu do obserwacji astronomicznych zawsze zwracaj uwage na średnice obiektywu czy zwierciadła.Większe lustro,soczewka skupi większą ilość światła dając jaśniejszy obraz obserwowanego obiektu.Podane przez Ciebie lornetki mają średnice 40mm Nikon,oraz 50mm Berkut.Standardowe parametry dla lornetki astronomicznej to 10x50,w tym wypadku stawiałbym na Berkuta jako solidny rosyjski sprzęt o dobrych parametrach i optyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w przypadku lornetki sprawa jest dużo bardziej złożona. Oczywiście średnica obiektywów jest ważna ale nie mniej ważna jest jakość optyki ... Lornetki są bardzo złożonymi instrumentami optycznymi i dlatego bardzo trudno osiągnąć w nich - a szczególnie trudno w sprzęcie econo - satysfakconującą redukcję wszystkich aberracji czy uniknięcie innych istotnych wad - np. winietowania. Dlatego zakup lornetki to konieczność zadecydowania się na jakiś kompromis.

Sama wielkość obiektywów to za mało by zadecydować - trzeba więcej wiedzieć o lornetce.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widze, że modernator połączył 2 moje tematy więc żeby nie zakładać nowego mam pytanie.

Czytałem, że do rosyjskich lornetek kupowanych przez internet trzeba mieć szczęście

tzn. że niektóre egzeplarze są ładne cacy a w niektórych wszystko lata w pudełku.

Planuje zakup berkuta 10x50 w pryzmacie, i chcę wiedzieć czy jak dostane taki pechowy egzeplarz

to czy będzie go można jakoś naprawić.Nie chcę kupować taniego Chińskiego gó... , które wygląda

ładnie tylko na zdjęciu <_< , a z tego co wiem rosyjskie lornetki starczają na dłuugie lata :D .

 

Pozdrawiam. :lame:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, kiedyś starczały... ale dziś nigdy nic nie wiadomo. Wszędzie gorszy pieniądz wypiera lepszy.

 

Do Rosyjskich lornetek trzeba mieć takie same szczęście jak do każdych innych.

 

Jeśli boisz się o transport, zadzwoń do nich i poproś od dobre pakowanie. W dzisiejszych trudnych czasach, powinni walczyć o klienta i nie robić kłopotów.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Pepin Krootki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyznanie osoby, która miała w ręku Nikona AVII 8x40 i Berkuta - znalazłem je w opiniach użytkowników tego Nikona na lornetki.pl:

"Co prawda nie mam wielkiej skali porównawczej, bo używałem tylko ruskiego Berkuta 10x50, ale obraz może jest w Nikonie mniej przybliżony, natomiast jakość jego jest niesamowita. Lornetka jest solidna i bardzo zgrabna ..."

To wypowiedź laika ale bardzo charakterystyczna.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kublon, wyboru możesz dokonać tylko ty. Nikt cię w tym nie zastąpi. Ja wybrałbym Nikona bo zawszę wybieram sprzęt o lepszej optyce ... w ramach swoich limitów finansowych. Moim zdaniem, mniejsza lornetka o lepszej optyce więcej daje satysfakcji od większej ale o gorszej optyce.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Też zastanawiam się nad kupnem lornetki astronomicznej przeznaczonej tylko do obserwacji w nocy i tylko do ciał niebieskich. Do wydania mam do 500zł. Co polecacie? Mam na razie 8x40 143m/1000m i wycisnąłem z niej wszystko co się dało. Służyła mi przez 7 lat, rok temu zbił się jeden okular. Co kupić teraz? Chciałbym coś lepszego i tylko do astronomii jeżeli się da. Ciągle jeżdżę poza miasto a to na obozy a to na biwaki a to na jakieś inne takie. I lunety czy teleskopu brać nie chcę, a raczej nie mogę. :/ Więc zastanawiam się nad kupnem lornetki, do DS'ów i planet jak się da. Ale raczej DS'ów. Co polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetki do DS'ów to te z dużą średnicą obiektywów, więc aby nimi obserwować obowiązkowo musisz kupić/zbudować statyw.

 

http://deltaoptical.pl/lornetki/lornetka-c...15x70,d212.html ta się mieści w Twoim budżecie, ale fajnie by było dozbierać na tą B)http://deltaoptical.pl/lornetki/lornetka-c...5x100,d213.html

 

Jak Ci nie przeszkadza aberracja chromatyczna to planety też sobie poobserwujesz. Teoretycznie Księżyc też można, ale nie radzę - strasznie razi i wzrok można sobie uszkodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co lepiej kupić? Celestrona SkyMaster 15x70 czy Nikon ACTION EX 10x50? Nikon mniejszy ale droższy więc "chyba" lepszy. Jakie macie opinie? Za tydzień dostanę kasę i będzie mnie stać na tego nikona. Będę wtedy miał 200 zł więcej czyli lornetka wraz z przesyłką może kosztować do 700zł. :)

Edytowane przez Dementorin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zależy od tego do czego ma służyć ta lornetka. Jeśli do obserwacji DS'ów to oczywiście SkyMaster, natomiast do przeglądu nieba lepszy będzie Nikon.

 

I mam pytanie :) Czy Twój wybór 10x50 ponad 7x50 i 12x50 jest przemyślany czy tak o sobie wybrałeś 10 :)

Jeżeli nie zastanawiałeś sie nad tym dłużej to poczytaj sobie o źrenicy wyjsciowej http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=3&t=1036 Może to zmienić Twój wybór właśnie na 7x50 (jak w moim wypadku) lub na 12x50 B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.