Skocz do zawartości

IC417 Sh2-234 Mgławica emisyjna


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

Dość słabo opisana mgławica emisyjna w Woźnicy, odległa od Ziemi ok 2200 lat świetlnych rozmiar kątowy większość katalogów podaje jako 13 arc min, (rozpiętość 8,3 lat świetlnych) lecz na zdjęciach w dużo szerszym polu, widać, że rozmiar ten jest znacznie większy

Mała gromada w centrum mgławicy oznaczana jako Stock 8 jest silnym źródłem promieniowania podczerwonego zarejestrowana przez 60cm teleskop satelity IRAS wystrzelonego na orbitę w 1983 roku i oznaczona jako IRAS source 05247+3422

 

 

IC417ok2a.jpg

15x600 sec w Ha ATIK314L w 80ED na EQ-6

focone miedzy chmurami, przez cirrus,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj jakimś cudem trafiło się trochę nieba, więc nie marnowałem czasu :)

a kolorek niestety musi czekać na koniec, próbowałem focić kanały na przemian, ale w edku jest dość kiepski wyciąg, więc nawet RoboFocus sobie z nim nie radzi, wiec focę każdy kolor oddzielnie noi niestety prawie zawsze brakuje na samo H-a, które jest pierwsze w kolejce :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa mgławica, fajne zdjęcie!

Super, że strzelasz po mało znanych obiektach!

 

PS Gratuluję zestawu, który pozwala na zabawę w astrofotografię praktyczną, a nie tak jak niektórzy (m.in. ja) ciągle szukają Świętego Grala :)

 

Pozdrawiam

Michał Żołnowski- Tiamat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetym Gralem jest kurna obserwatorium.... największy kopniak....Życie zaczyna sie po siedemdziesiątce, astronomia zaczyna sie w obserwatorium....

Jako, że mieszkam blisko sumasa ( no .... powiedzmy te same okolice ).... i widziałem te wczorajsze "dziury w chmurach" .... powiem wam, ze ja nie wiem jak on wcelował się w te dziury z 15 sztukami po 10min......

Tak czy inaczej to kiedy sumas focito ja widze na niebie.... potem tylko odświeżam przeglądarkę następnego dnia i ani razu jeszcze nie było by tak, aby sumas nie pokazał czegoś nowego kiedy ja tego w myslach sobie nie przewidziałem

 

Sumas'ie... jesteś przewidywalny ! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorry ja wiem, że idę w ilość, zamiast jakość

ale jakoś nie mogę się powstrzymać :D

i że powinienem już pomyśleć albo o większym czipie, albo krótszej rurce, bo wszystko za ciasno kadrowane,

ale jak coś działa, to jest taki relaks, że przechodzi ochota na jakiekolwiek zmiany :)

 

a co do focenia w dziurkach, to oprócz obserwatorium, podstawa to all sky kamera:

 

pulpit_obs.png

i wtedy wszystko widać

co prawda przydałby się jakiś zdalny dekiel, żeby nie uronić już żadnej sekundy naświetlania, albo żeby kamera pozwoliła ściągać zebrany materiał nawet po przerwaniu ekspozycji, ale już sam podgląd bardzo ułatwia pracę

a fociłem wczoraj i małpę, znaczy Monkey Nebula, ale muszę dozbierać jeszcze materiału, bo z 12 klatek, które udało się w ten sposób zebrać, wychodzi za bardzo zaszumione

 

ale z tą siedziemdziesiątką to przesadziłeś :szczerbaty:

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo żeby kamera pozwoliła ściągać zebrany materiał nawet po przerwaniu ekspozycji, ale już sam podgląd bardzo ułatwia pracę

 

To znaczy że po przerwaniu ekspozycji nie ściąga Ci automatycznie klatki?? Poszukaj w opcjach maxima, można to uaktywnić, przynajmniej z SBIGiem. Inaczej to spora strata materialu jak coś nie pójdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja powiedziałbym, ze tam prawdziwa astronomia/astrofotografia się kończy. Wszystko robi automat, a my siedzimy sobie w domku popijając herbatkę i oglądając TV, to wg Ciebie astronomia? :)

zZnam zdecydowanie lepsze metody spędzania czasu na dworze, niż ślęczenie przy kompuetrze z przymarzającymi do klawiatury palcami. Pytanie czy celem jest rekreacja czy faktyczne próba dojścia do czegoś w materii "naukowej". Pytanie czy wolisz za każdym razem potykać sie o kable i walczyć ze sprzetem ( moim zdaniem lepiej iść na siłownie ) czy raz te kable ułożyc i o nich zapomnieć...

..... powtarzalność wyników, metodologia i konsekwencja z systematycznością dzieki obserwatorium ma więcej wspólnego z astronomią niż wysiadywanie na dworze obok teleskopu..... Sorki, ale takie jest moje zdanie :)

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynajmij teleskop w Nowym eksyku albo Australii to dostaniesz to samo, tam chłopaki już za Ciebie pokładli wszystkie kable :) Philips mam pytanie, ile odbyłeś prawdziwych sesji na otwartym powietrzu? Ile ustrzeliłeś fot?

 

Mogę się zgodzić z tym, że obserwatorium jest spoko jako miejsce stacjonowania sprzętu, a nie jako samodzielnie działająca i sterowana z domu jednostka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Philips mam pytanie, ile odbyłeś prawdziwych sesji na otwartym powietrzu? Ile ustrzeliłeś fot?

Kuba.... co to wogóle za pytanie ? Uznaje, że masz zły dzień i zapominam o nim....nic nie słyszałem.

PS. Prawdziwych ... ? hihi...

Mogę się zgodzić z tym, że obserwatorium jest spoko jako miejsce stacjonowania sprzętu, a nie jako samodzielnie działająca i sterowana z domu jednostka.

No i bardzo ładnie...ciesze się, że masz swoje zdanie. Mam i ja, każdy z nas ma...

Poza tym kto ci powiedział, że obserwatorium oznacza, że masz w nim nie siedzieć ?... Od obserwatorium do zdalnej pracy i dalej robotyzacji jeszcze dość długa droga...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba.... co to wogóle za pytanie ? Uznaje, że masz zły dzień i zapominam o nim....nic nie słyszałem.

 

Mam bardzo zły dzień... :rolleyes:

 

No i bardzo ładnie...ciesze się, że masz swoje zdanie. Mam i ja, każdy z nas ma...

Poza tym kto ci powiedział, że obserwatorium oznacza, że masz w nim nie siedzieć ?... Od obserwatorium do zdalnej pracy i dalej robotyzacji jeszcze dość długa droga...

 

Chodziło mi o ogólnie postepującą robotyzację. Siedzenie to rozumiem, ale wtedy przeczysz trochę swojej wcześniejszej wypowiedzi. No nieważne każdy ma swoją rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i że powinienem już pomyśleć albo o większym czipie, albo krótszej rurce, bo wszystko za ciasno kadrowane,

ale jak coś działa, to jest taki relaks, że przechodzi ochota na jakiekolwiek zmiany :)

 

...zwłaszcza ze się przez co najmniej jedne zmiany juz przeszło i wiadomo ze to kosztuje ;)

 

A co do łatwości z jaką teraz Sumas wykorzystuje pogode to juz kiedys to przewidzialem :)

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=306157

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o ogólnie postepującą robotyzację. Siedzenie to rozumiem,...

qba czy to z "zazdrości", że musisz ...marznąć? czy tylko zarzut nadmiernej automatyzacji?

bo czym się różni tupanie nogami w polu, no bo już wszystko poustawiałeś i "sie foci", bo co masz więcej do roboty oprócz gapienia się w ekran laptopa? od tego że siedzisz w fotelu i lampisz się na to samo, tyle że przed komputerem w domu, albo jak napisałeś w tv?

to w takim razie jedno i drugie jest już nieprawdziwe, bo czy autoguider jest uczciwy w stosunku do tych co potrafią godzinami ślęczeć przed okularem, ręcznie korygując prowadzenie? albo robofocus, to też uczciwe? przecież sam ustawia ostrość, nie kręcisz już przeciez pokrętłem focusera przez pół godziny, zanim ustawisz ją wreszcie poprawnie, a samo prowadzenie, dlaczego jest na prąd? w/g tego co piszesz powinno być naturalne, wiec co kręcąc korbą? idąc dalej można dojść już do absurdu :)

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.