Skocz do zawartości

Czy takie blanki nadaja sie na lustro


Yarpen

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak w temacie mam 3 blanki nie pytajcie skad bo nie wiem, znalazlem kiedys na strychu.

Blanki maja srednice 210mm i sa grube na 22mm, oprucz tege lekko przyszlifowanego ono nie nadaje sie bo jest zeszlifowane z brzegu, po wyrownaniu bedzie mialo jakies 15mm grubosci.

 

http://img360.imageshack.us/my.php?image=p1020200he4.jpg

 

http://img360.imageshack.us/my.php?image=p1020197nw4.jpg

 

Jescze co do tych lepszych blankow to jeden jest naturannie wglebiony na srodku, ale ma takie dziwne fale na brzegach widac na zdjeciu. Drugi jest prosty z obu stron ale za to ma duzo babelkow krore wyjda podczas szlifowania.

 

Teraz wiec pytam czy jest sens szlifowac ktorys z blankow na lustro czy lepiej kupic nowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest sporo pęcherzyków wewnątrz blanków szkoda czasu i pieniędzy na wykonanie takiego lustra.Można kupić na giełdach astro tanio porządny blank 240mm, dobre szkiełko to podstawa do wykonania dobrego zwierciadła.Twoje krążki pewnie nadawały by się na lustro,przesiedziały troche czasu na strychu,są odprężone,ale niestety pęcherzyki powietrza w blanku są niedopuszczalne.

Edytowane przez krzysiek81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje blanki wyglądały całkiem podobnie. Też troszkę pofalowane. Moim zdaniem Twoje szkła nie są jeszcze na straconej pozycji. Ten krążek z pęcherzykami powietrza na matrycę by był dobry. Tylko które na lustro... Musiałbym zobaczyc te szkła ale to sie chyba da zrobić:) Wydaje mi się że ten blank z zeszlifowaną krawędzią by sie nadawał(odpada robienie fazki). Ten z wgłębieniem po wyrównaniu też dałoby się wykorzystać. A grubością się aż tak strasznie nie przejmuj. Ja mam lustro o grubości 20mm czyli jeszcze mniej niż to Twoje.

 

pozdrawiam

Mateusz

Edytowane przez mattman12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest sporo pęcherzyków wewnątrz blanków szkoda czasu i pieniędzy na wykonanie takiego lustra.Można kupić na giełdach astro tanio porządny blank 240mm, dobre szkiełko to podstawa do wykonania dobrego zwierciadła.Twoje krążki pewnie nadawały by się na lustro,przesiedziały troche czasu na strychu,są odprężone,ale niestety pęcherzyki powietrza w blanku są niedopuszczalne.

 

Krzyśku z tym, że pęcherzyki powietrza w blanku są niedopuszczalne to trochę Cię poniosło według mnie:) Jeżeli pęcherzyki nie są przy powierzchni i nie ma niebezpieczeństwa że wyjdą one na powierzchnię, to można taki blank szlifować. A nawet jeżeli się jeden czy dwa otworzą to nie jest jakaś wielka tragedia :szczerbaty:

Grunt żeby naprężeń nie było w szkle.

Edytowane przez mattman12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzyśku z tym, że pęcherzyki powietrza w blanku są niedopuszczalne to trochę Cię poniosło według mnie:) Jeżeli pęcherzyki nie są przy powierzchni i nie ma niebezpieczeństwa że wyjdą one na powierzchnię, to można taki blank szlifować. A nawet jeżeli się jeden czy dwa otworzą to nie jest jakaś wielka tragedia :szczerbaty:

Grunt żeby naprężeń nie było w szkle.

Kolega pisze że blank ma dużo bąbelków.Skoro dużo to pewnie nic dobrego z tego nie wyniknie,nie wiemy też jak duże są te pęcherzyki,czy występują na całej grubości krążka.Osobiście wolałbym kupić ładny zdrowy krążek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega pisze że blank ma dużo bąbelków.Skoro dużo to pewnie nic dobrego z tego nie wyniknie,nie wiemy też jak duże są te pęcherzyki,czy występują na całej grubości krążka.Osobiście wolałbym kupić ładny zdrowy krążek.

 

kupić ładny albo ten kiepski wykorzystać na matrycę, jak już pisałem. Kolega Yarpen mieszka bardzo blisko mnie więc myślę że sie przyjrzymy tym szkłom bliżej.

 

pozdrawiam

 

PS. O szlifowaniu blanku z pecherzykami to pisałem ogólnie, mając na myśli wszystkie szkła a nie tylko ten konkretny blank ze zdjęcia;)

Edytowane przez mattman12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jako ze nie moge zalozyc nowego temtu w tym dzialem postanowilem napisac tu.

Po przemysleniach kupilem dwa blanki o srednicy 240mm od kolegi na forum u ktorego kupowal tez Mateusz.

blanki kupilem juz jakis czas temu i nie mialem aparatu zeby zrobic zdjecia surowego materialu wiec zabralem sie za zrobienie stanowiska i zaczolem szlifowac.

Worownalem troche spod zwierciadla, uzyskalem zadana glebokosc krzywizny, wczoraj przeszedlem juz na proszek 120.

 

A tutaj zdjecia, spod:

http://img12.imageshack.us/my.php?image=p1020228ks2.jpg

 

gora:

http://img6.imageshack.us/my.php?image=p1020226wv7.jpg

 

Nie wiem tylko czy worownac bardziej spod zwierciadla, dolek na srodku ma jakies 2mm glebokosci, czy zostawic tak jak jest.

Co mysilcie?

 

Aha jescze zapomialem podac paramatry:

Srednica 240mm

Ogniskowa 1440

Swiatlosila f/6

Glebokosc na srodku ok 2.5mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, możecie Mi podrzucić linka do programu wyznaczającego punkty podparcia lustra i obrazującego jak się ono będzie uginać w zależności od grubości ? Coś wyszukiwarka Mi nie łapie tego, a gdzieś o tym było już pisane, dawno, dawno temu. Z góry dzięki.

P.S>

Przy okazji może się to także przyda kolegom-szlifiarzom z tego wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, możecie Mi podrzucić linka do programu wyznaczającego punkty podparcia lustra i obrazującego jak się ono będzie uginać w zależności od grubości ? Coś wyszukiwarka Mi nie łapie tego, a gdzieś o tym było już pisane, dawno, dawno temu. Z góry dzięki.

P.S>

Przy okazji może się to także przyda kolegom-szlifiarzom z tego wątku.

 

Do wyliczenia rozmieszczenia punktów podparcia służy PLOP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szlifowanie własnego zwierciadła to naprawdę fajna zabawa.

Od ostatniego razu przeszlifowałem zwierciadło proszkiem 120 i 240, przeszedłem na 400 szlifowałem około 30min i musze przyznać że juz nie daje rady stwierdzić czy na szkle są jakieś wżery czy nie, wiec kupiłem dziś lupę na allegro. jak tylko przyjdzie to przeglądnę lustro i sie okaże czy trzeba jeszcze szlifować tym proszkiem.

W trakcie szlifowania proszkiem 120 wyszedł na wierzch jeden babel o średnicy około 1mm, trochę mnie to wkurzyło ale trudno lustro bedzie z tym bablem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Uprzejmie donoszę, że na Al... w dziale sprzęt optyczny ktoś sprzedaje MONSTRUM: płytę szklaną grubości 3 cm. o wymiarach 2,5m X 1,5 m.

Pozdrawiam

 

a możesz linka dodać?

 

Edit:

Heh sam znalazłem szkło

Edytowane przez Pafcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.