Skocz do zawartości

Międzynarodowy Rok Astronomii 2009 (MRA2009)


ZLOKA

Rekomendowane odpowiedzi

Ale masz na mysli grono astronomow zawodowych, czy milosnikow?

 

 

 

Ze swojej strony dodam informacje, ktorej poki co na stronach nie znajdziecie: studenci kilku uczelni (uniwersytety Jagiellonski, Warszawski, Poznan, Zielona Gora, Szczecin, Wroclaw nie pamietam dokladnie juz ;) ). Organizuja miedzynarodowa konferencje dla mlodych astronomow (studentow, doktorantow). Termin na razie ustalilismy na pierwsza polowe wrzesnia (tuz przed zjazdem PTA, obie konf. w Krakowie).

 

 

 

 

pozdr

 

Michal

 

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale masz na mysli grono astronomow zawodowych, czy milosnikow?

 

Mam na myśli zarówno grono miłośników astronomii jak i astronomów zawodowych.

 

Celem MRA jest wyjście do ludzi z astronomia jednym zmasowanym frontem tak aby zwiekszyc swiadomosc spoleczna dotyczaca: piekna nieba i potrzeby jego badania.

 

Konieczne jest wspólne działanie.

 

IAU organizuje w ramach MRA 2009 kilka projektów globalnych. Tutaj można się z nimi zapoznać: http://www.astronomy2009.org/globalprojects

 

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjście "do ludzi" z astronomią ma oczywiście sens, pozostaje jednak kilka ale:

1. Brak ciemnego nieba w miastach, tak więc Ci ludzie (astromugole) nie zachwycą sie pięknem wszechświata, bo po prostu jest ono niedostępne w wyniku LP !!!

2. Tak wiec żeby ten rok pozostawił coś w ludzkich umysłach, to przede wszystkim trzeba umiejętnie podnieść temat obniżenia LP, poprzez przeprojektowanie oświetlenia miast i w ogóle, trzeba pokazać, że walka z PL to nie wyprawa z motyką na Słońce.

3. Ludziom nie może się kojarzyć ograniczanie LP z "mrokami średniowiecza", ale z racjonalnym oświetleniem naszej przestrzeni.

4. Jak czarne niebo wróci, to wtedy każdy, zapewniam, każdy spojrzy w górę i się zachwyci, chociażby przez chwilę skłoni się do refleksji nad sensem życia i pięknem wszechświata.

Dzisiaj z dnia na dzień "ciemne niebo" pozostaje tylko w "rezerwatach = bieszczady, wał pomorski..." a i te zakątki znikną w oślepiającym blasku latarń, to kwestia czasu i braku świadomości społeczeństwa :(

 

ROK 2009 powinien zostać wykorzystany przede wszystkim do walki z bezmyślnym LP (gminy, powiaty,wojewodowie... do nich przede wszystkim trzeba uderzyć). Szczególnie pierwsza połowa roku (kulminacja to zaćmienia w lecie), potem emocje będą stopniowo opadać.

 

Jak przegramy bitwę, to pozostanie nam tylko opowiadać dzieciom i wnukom jaki piekny jest wszechświat, bo one już tego nie zobaczą :(

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uderz w stół, a nożyce się odezwą :) Na głównej stronie forum już mamy odpowiednią ramkę MRA 2009.

super

Słuszna uwaga. Planowałem start działań informacyjnych na poniedziałek, ale że już zaczęliście, to nie ma co czekać. Dajmy czadu. Każda, nawet najdrobniejsza inicjatywa warta jest realizacji, a na pewno przegadania.

 

Z mojej strony mogę zadeklarować, że jako AF wesprę medialnie każde działanie. Macie pomysły, możliwości, znacie do mnie kontakt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuszna uwaga. Planowałem start działań informacyjnych na poniedziałek, ale że już zaczęliście, to nie ma co czekać. Dajmy czadu. Każda, nawet najdrobniejsza inicjatywa warta jest realizacji, a na pewno przegadania.

 

Z mojej strony mogę zadeklarować, że jako AF wesprę medialnie każde działanie. Macie pomysły, możliwości, znacie do mnie kontakt.

 

Podaje link do artykulu nakreslajacego wizje dzialania jaka przedstawia koordynator MRA2009 w Polsce dr Stanisław Bajtlik:

 

http://www.mt.com.pl/archiwum/mt_5_07_10.pdf (Młody Technik, maj 2007)

 

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a najlepszym sposobem na Astronomiczne rozpoczęcie 2009 Roku Astronomicznego jest właśnie Zlot w Radocynie :D

Sam pomysł zlotu zrodził się między innym dlatego że rok 2009 jest rokiem Astronomii.

 

 

AastroPozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaje link do artykulu nakreslajacego wizje dzialania jaka przedstawia koordynator MRA2009 w Polsce dr Stanisław Bajtlik:

 

http://www.mt.com.pl/archiwum/mt_5_07_10.pdf (Młody Technik, maj 2007)

 

Kamil

Kamil,

 

Powiem krótko. Jak pewnie domyślasz się, spotkałem się z dr Bajtlikiem. Abstrahując zupełnie od tego, jak ciekawy i sympatyczny jest Pan koordynujący działania MRA, to niestety -sprawa wygląda tak, że miłośnicy astronomii dostaną tyle, ile sami sobie zorganizują. Środowisko zawodowych astronomów ma w głębokim poważaniu świat miłośników (co jest dla mnie nawet zrozumiałe, jest ich mało i mają ważniejsze sprawy niż popularyzacja), o czym koordynator mnie dodatkowo utwierdził. Nie swoją osobą, bo jest wyjątkowo otwarty i z wielkim potencjałem popularyzatorskim, ale... kasa, środki, dolary, euro. Nie stanęło za nim nic, poza rolą, którą ma odegrać.

 

Ja ze swojej strony pomogę, jak tylko potrafię. Ale... liczyłem, że to ja taką pomoc otrzymam od znacznie mądrzejszych od siebie. Niestety - ja/my jesteśmy zdani na siebie, więc będziemy robić to, co robimy najlepiej - zwiększać zasięg AF, a przez to popularyzować astronomię. Mało to? Obawiam się, że najwięcej, ile można zrobić. Reszta w statystyce, czyli w tym, że przy odpowiednio wielkim zbiorze ludzi znajdzie się geniusz, który wymyśli, jak to zrobić, albo znajdzie sponsora, który z pasji da parę mln. zł, żeby wyjść naprawdę szeroko. A jak to się nie uda, to będziemy działać dalej, bo nie jesteśmy zorientowani na 2009 rok... ale na całe życie. Boję się inicjatyw na zasadzie "zrywu"... liczę, że to co chcemy w nowym roku zrobić, to zasiać "nasiona" pod przyszła plantację. Cudów się nie spodziewam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że ta impreza jest trochę zaniedbana na naszym polskim podwórku. Jeśli jestem w błędzie proszę mnie poinformować.

Miałem tego nie skomentować, ale jednak muszę.

 

Chciałem odwrócić to pytanie - jak to możliwe, że na AF (mówiąc brutalnie - największym medium astronomicznym w PL) nie pojawiły się żadne informacje, żadna kampania informacyjna, żadne info, nic, null, zero. Zadałem je wielu osobom, nikt mi do tej chwili logicznie nie odpowiedział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.