Skocz do zawartości

Wenus i filtr UV


OBERON RD

Rekomendowane odpowiedzi

Podjęłem się próby cyknięcia Wenus, bo jak było zakrycie to się nie udało, więc teraz nadrabiam - Wenus kręcę osobno, Księżyc osobno.

 

Naświetlanie Wenus (coś koło -4,2mag) przez filtr UV możliwe tylko bez Barlowa. Tarcza 18" średnicy. No taki trening przed opozycją Marsa, to przecież już za rok!

 

Jasność przez różne filtry pozwala na ekspozycję:

IRpass 1/500 sek

R 1/1000 sek

B 1/125 sek

UV Bader 1/15 sek

 

Przy wysokości 14 stopni nad horyzontem - wychodzi tak sobie,seeing dziś 0-1/10 - obraz rozdwaja się i skacze na ponad 10".

Pogoda wietrzna, cienkie chmurki jak zakryją obraz choć trochę, to Wenus w ogóle nie widoczna przez UV.

 

Tutaj zdjęcie przez filtr UV Bader (specjalny do Wenus), 1400 klatek, ogniskowa 3500, resamplig 2x, kamera DMK 31. Przez pozostałe filtry ciut ostrzejsza, ale struktura chmur, no dziś nie wyszła. Może kiedyś w dzień spróbuję, jak planeta wyżej?

 

Pozdrawiam

Wenus_08_12_14_16_37_56_UV_1400kl_pk60_2_res.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzisiejszy Księżyc pomógł mi zaczaić się na Wenus za dnia - ciągle byli blisko. Wenus górowała o 15:03, dopadłem ją chwilę potem. Awiki wyszły przeróżne, od 700 klatek do prawie 2500, lepsze bez barlowa, ale wstawiłem obrazki z róznych, żeby nie było, że widać tylko artefakty. Obróbka w Registaxie, suwaki 40-20, potem lekkie wyostrzenie i krzywe w Corelu. Kolor zrobiłem dla sportu - ale na innych forach widziałem takie próby, a my Polacy nie gorsi przecież :D Przed opozycjami Marsa, Jowisza trzeba na czymś ćwiczyć.

Seeing 2-3/10, przeźroczystość 4/5 - ale obraz w UV ciemniał i rozjaśniał się czasem, choć nie widać było chmur. Coś jednak przesuwało się przed obiektywem :huh: .

 

Parametry poniżej i reszta na załączniku:

Meade LX200 14" 3500mm F10 DMK 31 mono

15 15 42 Astronomik filtr R 1/1600 gain 600/1000

15 20 45 Bader UV gain 700 1/30sek

15 22 30 Bader UV gain 700 1/30sek

15 25 57 Bader UV 1/45 gain 830

15 31 16 z barlowem Meade TeleXtender 2x gain 1023/1023 1/15 Bader UV

15 33 03 z barlowem Meade TeleXtender 2x gain 1023/1023 1/15 Bader UV

 

Pozdrowienia

Wenus_09_01_02.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie udawało się niczego zarejestrować z tym filtrem (Baader-U)

Chyba chodzi o pochłanianie UV w atmosferze - przy Wenus nisko nad horyzontem nie ma szans (opalamy się w południe, a nie o zachodzie, prawda?). Stąd ostatnia próba fotografowania podczas górowania. Obecnie u nas podczas górowania jest i tak nisko, 24 stopnie nad horyzontem, z barlowem trzeba naświetlać 1/15 czy 1/11 sek, więc teraz będę robił bez, mniejszy gain i czas 1/45 pozwala "unieruchomić" obraz. Pod koniec grudnia robiłem kilka prób - ale zawsze wynik był do kitu. Lekkie nawet zamglenie bardzo ściemniało obraz.

 

Inne Wenus można zobaczyć tutaj (moją też!)

http://alpo-j.asahikawa-med.ac.jp/Latest/Venus.htm

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super fotki. I jesteś na ALPO razem z Arturem. Gratulacje!

W tym sezonie warunki dla Wenus są wspaniałe. Jak się do tego doda Wasze doświadczenie i umiejętności to wychodzą takie cudeńka! Tak 3mac Panowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wrzucam obrazek trochę różniący się od Lemarcowego - ale jest po prostu do góry nogami :blink: , tak sobie życzą na serwerze ALPO z fotkami planet - południowy biegun u góry (co z Uranem?!). W każdym razie i u Leszka i na mojej fotce widac tym razem pojaśnienie na południu. Filmowane w poniedziałek około 14.30 naszego czasu, na jasnym niebie.

 

Pozdrawiam

Venus_2009_01_11.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
A czemu większośc zdjęc tych planet to takie małe plamki? Jaki trzeba miec telep żeby było wydac np. Wenus tak dobrze jak księżyc np dajmy na to syntą 8 ?? :P
Filtr UV - Baadera pracuje w dosyć wąskim zakresie ok. 350 nm. (jest bardzo ciemny) w którym kamerki mają już niską czułość, co się przeklada na słabe paprametry ustawień migawki i gainu, a to z koli nie pozwalaja na użycie Barlowa (ja tak mam) dlatego fotografuje się w ognisku gł. przy f:10. co daje małą skalę obrazu. Gdyby jeszcze seeing był na dobrym poziomie, to może by się dało używac barlowa np. na migawce = 1/5sek. a tak mamy coś za coś. Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.