Jump to content

Wenus i filtr UV


OBERON RD
 Share

Recommended Posts

Podjęłem się próby cyknięcia Wenus, bo jak było zakrycie to się nie udało, więc teraz nadrabiam - Wenus kręcę osobno, Księżyc osobno.

 

Naświetlanie Wenus (coś koło -4,2mag) przez filtr UV możliwe tylko bez Barlowa. Tarcza 18" średnicy. No taki trening przed opozycją Marsa, to przecież już za rok!

 

Jasność przez różne filtry pozwala na ekspozycję:

IRpass 1/500 sek

R 1/1000 sek

B 1/125 sek

UV Bader 1/15 sek

 

Przy wysokości 14 stopni nad horyzontem - wychodzi tak sobie,seeing dziś 0-1/10 - obraz rozdwaja się i skacze na ponad 10".

Pogoda wietrzna, cienkie chmurki jak zakryją obraz choć trochę, to Wenus w ogóle nie widoczna przez UV.

 

Tutaj zdjęcie przez filtr UV Bader (specjalny do Wenus), 1400 klatek, ogniskowa 3500, resamplig 2x, kamera DMK 31. Przez pozostałe filtry ciut ostrzejsza, ale struktura chmur, no dziś nie wyszła. Może kiedyś w dzień spróbuję, jak planeta wyżej?

 

Pozdrawiam

Wenus_08_12_14_16_37_56_UV_1400kl_pk60_2_res.jpg

Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...

Dzisiejszy Księżyc pomógł mi zaczaić się na Wenus za dnia - ciągle byli blisko. Wenus górowała o 15:03, dopadłem ją chwilę potem. Awiki wyszły przeróżne, od 700 klatek do prawie 2500, lepsze bez barlowa, ale wstawiłem obrazki z róznych, żeby nie było, że widać tylko artefakty. Obróbka w Registaxie, suwaki 40-20, potem lekkie wyostrzenie i krzywe w Corelu. Kolor zrobiłem dla sportu - ale na innych forach widziałem takie próby, a my Polacy nie gorsi przecież :D Przed opozycjami Marsa, Jowisza trzeba na czymś ćwiczyć.

Seeing 2-3/10, przeźroczystość 4/5 - ale obraz w UV ciemniał i rozjaśniał się czasem, choć nie widać było chmur. Coś jednak przesuwało się przed obiektywem :huh: .

 

Parametry poniżej i reszta na załączniku:

Meade LX200 14" 3500mm F10 DMK 31 mono

15 15 42 Astronomik filtr R 1/1600 gain 600/1000

15 20 45 Bader UV gain 700 1/30sek

15 22 30 Bader UV gain 700 1/30sek

15 25 57 Bader UV 1/45 gain 830

15 31 16 z barlowem Meade TeleXtender 2x gain 1023/1023 1/15 Bader UV

15 33 03 z barlowem Meade TeleXtender 2x gain 1023/1023 1/15 Bader UV

 

Pozdrowienia

Wenus_09_01_02.jpg

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

No rzeczywiscie jednak filtry robia dobra robote :o :o

Podpinam tez moja sylwestrawa fotke, praktycznie zadnej wartosci ale zawsze slad bedzie w niecie ze wylazlem z teleskopem kiedy inni juz swietowali :rolleyes:

DSCF0267.jpg

Link to comment
Share on other sites

nie udawało się niczego zarejestrować z tym filtrem (Baader-U)

Chyba chodzi o pochłanianie UV w atmosferze - przy Wenus nisko nad horyzontem nie ma szans (opalamy się w południe, a nie o zachodzie, prawda?). Stąd ostatnia próba fotografowania podczas górowania. Obecnie u nas podczas górowania jest i tak nisko, 24 stopnie nad horyzontem, z barlowem trzeba naświetlać 1/15 czy 1/11 sek, więc teraz będę robił bez, mniejszy gain i czas 1/45 pozwala "unieruchomić" obraz. Pod koniec grudnia robiłem kilka prób - ale zawsze wynik był do kitu. Lekkie nawet zamglenie bardzo ściemniało obraz.

 

Inne Wenus można zobaczyć tutaj (moją też!)

http://alpo-j.asahikawa-med.ac.jp/Latest/Venus.htm

 

Pozdrowienia

Link to comment
Share on other sites

Super fotki. I jesteś na ALPO razem z Arturem. Gratulacje!

W tym sezonie warunki dla Wenus są wspaniałe. Jak się do tego doda Wasze doświadczenie i umiejętności to wychodzą takie cudeńka! Tak 3mac Panowie.

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Wrzucam obrazek trochę różniący się od Lemarcowego - ale jest po prostu do góry nogami :blink: , tak sobie życzą na serwerze ALPO z fotkami planet - południowy biegun u góry (co z Uranem?!). W każdym razie i u Leszka i na mojej fotce widac tym razem pojaśnienie na południu. Filmowane w poniedziałek około 14.30 naszego czasu, na jasnym niebie.

 

Pozdrawiam

Venus_2009_01_11.jpg

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...
A czemu większośc zdjęc tych planet to takie małe plamki? Jaki trzeba miec telep żeby było wydac np. Wenus tak dobrze jak księżyc np dajmy na to syntą 8 ?? :P
Filtr UV - Baadera pracuje w dosyć wąskim zakresie ok. 350 nm. (jest bardzo ciemny) w którym kamerki mają już niską czułość, co się przeklada na słabe paprametry ustawień migawki i gainu, a to z koli nie pozwalaja na użycie Barlowa (ja tak mam) dlatego fotografuje się w ognisku gł. przy f:10. co daje małą skalę obrazu. Gdyby jeszcze seeing był na dobrym poziomie, to może by się dało używac barlowa np. na migawce = 1/5sek. a tak mamy coś za coś. Edited by lemarc
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.