Skocz do zawartości

Sky-watcher SK1145EQ1 114/500


kublon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Planuje na wakacje zakup teleskopu Synta SK1145EQ1 ( http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/products_id/682 ). Wiadomo EQ-1 to nie jest super statyw, ale nie wiem czy złapie zajawke na astro więc nie chce wydawać więcej PLN'ów. Jeżeli zaskocze, planuje zakup lepszych okularów. Mieszkam w Gdańsku, większość obserwacji w roku szkolnym będe prowadził na balkonie ( przed balkonem mam tylo jedną b. słabą latarnie ) ale w wakacje praktycznie cały czas nie mam mnie w domu, i tam gdzie jeżdzę jest super niebo. Narazie kupiłem sobie ksiązkę z mapami więc do wakacji podstawy obserwacji myślę, że będe miał opanowane. Jak myślicie będzie to dobry teleskop na początek ?

 

Pozdrawiam B) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz smiało kupić ten teleskop jako sprzęt dla początkującego.Miałem okazje pobawić się tym teleskopem około roku,jest to dobra konstrukcja dla kogoś kto wchodzi w świat obserwacji astronomicznych.O montaż EQ1 nie masz się co martwić,do takiej małej i lekkiej tuby jest wystarczający,spełnia swoje zadanie.Ogólnie teleskop bardzo mobilny,lekki,idealnie nadaje się do obserwacji balkonowych oraz na dłuższe piesze wędrówki obserwacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

może jako użytkownik tego newtona coś o nim napiszę:

Był to mój pierwszy teleskop, któy kupiłem, bo po prostu nie miałem kasy na coś lepszego, ale też nie chciałem czekać, bo były wakacje, dużo czasu na obserwacje itd. Obserwowałem nim ponad rok i na pewno się nie zawiodłem. Wyhaczyłem w sumie ok. 50 eMek i kilkanaście NGC, a obserwuje z balkonu, na przedmieściach, gdzie mam spore LP. Właśnie jasne DSy są głównym przeznaczeniem tego telepka. Na planetach polegnie przez obstrukcje- okropnie duże LW (większe niż w syncie 6") i gruby pająk. Ale w końcu teraz słabo z planetami. Co do montażu EQ1- wiadomo jakie są opinie, ale 114/500 to ekstra-mobilny newton. Jest bardzo lekki i krótki (40cm). Naprawde da się z tym montem obserwować.

Obserwując przez ten teleskop wykonywałem troche szkiców, które mniej więcej odzwierciedlają to, co widać w teleskopie. Możesz je zobaczyć tu- http://obserwuj.cba.pl/?page_id=105

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kuba

Jeżeli uda mi się uzbierać więcej kasy to na pewno kupie coś lepszego ^_^ . Narazie tylko kalkuluje ile jestem w stanie zaoszczędzieć do wakacji ;)

 

P.S

 

Dzięki za odpowiedzi, ale jak ktoś ma jeszcze coś do powiedzenia to czekam. Mamy przecież jeszcze 6 miesięcy :szczerbaty:

Edytowane przez kublon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci tyle. Sam mam ten teleskopik już półtora roku. W zamierzeniu miał to być dla mnie pierwszy sprzęt obserwacyjny przed zakupem czegoś większego (teraz planuje Syntę 10" + akcesoria za 3k). Chciałem też najpierw pooglądać trochę niebo i ogólnie zapoznać się z obserwacjami astronomicznymi. Pod tym względem jest naprawdę dobry sprzęt jak dla początkującej osoby, ale trzeba mieć świadomość, że nie zobaczysz nim zbyt wiele i nie będą to widoki takie jak choćby fotki naszych forumowiczów. Teraz kilka uwag.

 

Sprzęt:

*montaż - może nie jest najwyższych lotów, ale wystarczający na ten teleskop

*szukacz - słaby, a jego ustawienie to porażka (trzy plastikowe śrubki)

*okulary - SR4 - od razu do śmieci, H12,5 - może być, H20 - całkiem niezły np. do przeglądu nieba (oczywiście w porównaniu do choćby Plossli są jednak dość słabe)

 

Obserwacje (prowadzone z miasta, duże LP):

*planety:

- Merkury - słabo widoczna faza

- Wenus - wyraźnie widoczna faza

- Mars - czerwonawa tarczka bez szczegółów

- Jowisz- tarcza z pasami + 4 księżyce galileuszowe

- Saturn - widać pierścionki + Tytan

- Uran - jak zwykła gwiazda

- Neptun - jak zwykła gwiazda

*eMki

- gromady kuliste i otwarte - całkiem ładne (Plejady - naprawdę fajnie widoczne przez H20)

- galaktyki itp. - szare słabe mgiełki (Andromedy - z pojaśnieniem, Mgławica w Orionie - całkiem ładna)

*Księżyc - bardzo fajne widoki - przez okular H12,5 w polu widzenia mieści się cała tarcza

*Słońce - fajnie, można ładnie obserwować plamki (folia Baadera!)

 

Zalety:

*lekki

*mobilny

*dobry dla początkujących - jak Ci się nie spodoba to dużo nie stracisz, a jak się wciągniesz to choćbyś kupił niewiele większy sprzęt to i tak pomyślisz zaraz o czymś naprawdę dużym

 

Akcesoria, które poleciłbym kupić:

*folia Baadera + dorobienie swojej oprawy - ok. 20 zł

*Plossl 8 mm do planet (krótszych raczej nie ma sensu używać np. 6 mm będzie można rzadko użyć) - 89 zł (Vixen)

*może Plossl ok. 15 mm - 115 zł (Celestron)

-> razem ok. 225 zł

 

*jak pisałem - H12,5 i zwłaszcza H20 są całkiem przyzwoite

*nie ma co wydawać kasy na Barlowa

 

Mam nadzieję, że moje porady Ci się przydadzą. :Salut:

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.