Skocz do zawartości

Optyka do planet Synta 200/1200


Anubis23

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie chciałem przywitać wszystkich użytkowników forum. „ Studiuje” je już dobre kilka dni. Dzięki zdobytym tu informacjom, ba nawet kontaktom, pozdrawiam

Pavlo, stałem się właścicielem teleskopu Synta 200/1200 oraz lornetki Celestron Sky Master 15x70. Sprzęt już testowałem bo pogoda odpowiednia była. Na razie oglądałem księżyc :P wycelowałem w Wenus i lornetką przeglądałem konstelacje, dokształcam się w miarę wolnego czasu, przeglądając forum, mapy nieba.

 

Wiem, że jeszcze spora droga przede mną ;-).

Wiem, również, że na moje pytanie no forum znajduje się mnóstwo odpowiedzi. Jednak osoba czytająca je, a niezaznajomiona z tematem może „ogłupieć” .Zdaje sobie również sprawę, że tyle opinii na temat sprzętu co jego użytkowników ;/

 

Na początku mojej przygody chciałbym się skupić „ na naszym układzie słonecznym” tj. planetki i nasz „ żółty karzeł” i łysy nasz i inne jak dojrzę ;/. Wiem, że z pogodą bywa tak, że można czasem odpuścić sobie oglądanie planet, ale coś za coś, nie można mieć wszystkiego. Zawsze lornetka pozostaje ;-)) i dokształcanie się. Jeżeli chodzi lokalizację mojego punktu obserwacyjnego, mam duży balkon, ale mieszkam na wsi dlatego większość obserwacji będę prowadził z ogrodu lub w terenie. ( w zależności od aktywności „nocnej” moich sąsiadów, święta – lampki :P).

 

Oto zestawienie (do obserwacji planet) jakie chciałbym zakupić w najbliższym czasie:

 

Soczewka Barlowa Soligor 2x / 2"

Okular lantanowy Vixen LV 6mm 1,25’’

Filtr polaryzacyjny Celestron 1,25"

( + filtr na Słońce)

 

Nie mam pojęcia co do instalacji tego Barlowa 2”, będzie on kompatybilny z resztą ??

Może jest to dla was trywialne pytanie, lecz dla mnie odpowiedz na nie ma zasadnicze znaczenie. Starałem się to zestawić racjonalnie, maksymalizując to co można wyciągnąć z tego teleskopu, dobra optyka nie jest tania, ale wiedziałem o tym zanim zajrzałem na forum i zakupiłem teleskop. Pozbywam się telefonu marki x bo i tak go efektownie nie wykorzystuję, także fundusze będą.

 

Czekam na wasze opinię, szczególnie „planeciarzy” i miłośników słońca, które zmierza do szczytu aktywności więc będzie co oglądać.

I jak kupowaliście te „ akcesoria” to podajcie źródło- stronę www, zawsze lepiej to kupować od sprawdzonych sprzedawców. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam posiadam taki zestawik jak tam sobie założyłeś z jedną różnicą , barlow nie 2" a 1,25. zastanawiam się po co ci barlow2" który po pierwsze kosztuje srednio około 300 zł lub więcej / 1,25" to cena około 80 zł/ , a po drugie przy okularach 1,25" wydaje mi się że i barlow lepiej będzie pasował 1,25" a nie 2" :))

pozdrawiam i zyczę wiele niezapomnianych wrażeń podczas obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja sugerowałbym inny okular

Vixen LV jak najbardziej, ale zamiast 6mm może 8mm lub 13mm

Chcesz korzystać z soczewki Barlowa, więc i tak okulary 8mm lub 13mm zapewnią tobie wystarczający obraz oraz dużo wygodniejszy niż 6mm

 

 

Pozdrawiam

 

PS. Zastanów się też nad LVW :)

 

EDIT: Literówki ;)

Edytowane przez Metatron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może i masz rację że lepszy byłby 8mm niż 6 ale z własnego doświadczenia właśnie NLV6mm sprawdza się bardzo dobrze . a wiadomo , że lepiej używać jednego szkiełka a nie dwóch więc przy 6mm /1200 mamy już fajne powiekszenie którego i tak najczęsciej nie da się przeskoczyć z powodu seeingu.

a na marginesie znów wspomnę o kosztach B) NLV czy LV jest o połowę tańszy od LVW i sądzę że początkujący astroamator nie zauważy różnicy w obrazie widzianym przez jeden i drugi okular :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... NLV czy LV jest o połowę tańszy od LVW i sądzę że początkujący astroamator nie zauważy różnicy w obrazie widzianym przez jeden i drugi okular :rolleyes:

 

Oj zauważy!

Różnica pomiędzy 45* a 65* pola widzenia...na montażu Dobsona...przy powerach ok 200x ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja takiego problemu nie mam stawiam syntę na platformie i nie zawracam sobie głowy uciekajacą planetką B) , a tak na serio przy dobsie problemy są przy powerze 400x , przy 200x nie ma z prowadzeniem wiekszego problemu trochę wprawy potrzeba i tyle. a cena jenak jest 2 razy większa . dla mnie przynajmniej to kolosalna różnica nie rekompensowana większym polem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LVW to spory wydatek, nie wykluczam jego zakupu, jednakże NLV czy LV były optymalny dla mnie, inna sprawą jest dobranie tego Barlowa bo wiem, że różnią się pod względem jakości; 1,25" to cena około 80 -95 zł, tylko czy on nie obniży parametrów dobrego okularu?

Przeglądałem ofert w sklepach jeżeli chodzi o Barlowa to za dużego wyboru nie było, może źle szukałem. Zastanawiam się jeszcze nad filtrem neodymowym, a to kolejny wydatek ;/

 

Oto możliwe kombinacje na 3 mnie obecnie nie stać.

 

1.Vixen Barlow 2x Deluxe 1,25’’ + Okular Vixen NLV 7 mm = 319 + 349 = 668 zł

2.Vixen Barlow 2x Deluxe 1,25’’ + Okular Vixen LV 7mm = 319 + 379,00zł = 698 zł

3.Vixen Barlow 2x Deluxe 1,25’’ + Okular Vixen LVW 8 mm = 319 +659 = 978 zł :-/

4. 1, 25 " Barlow Soligor + Okular Vixen LVW 8 mm = 95 + 659 = 754 zł – czy ma sens takie rozwiązanie na początek ???, zakładając wymianę tego Barlowa w przyszłości – tylko sam nie wiem kiedy ;/

 

A i który lepszy Vixen NLV 7 mm czy Vixen LV 7mm ////????

 

Dziś lipa chmurska pomykają, ani gwiazdgi. Przeglądam mapki teraz wiem, że pierwsze w co wycelowałem lornetką to było m 42;-) w Orionie ;-)

Edytowane przez Anubis23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LVW 8mm- to świetny okular. W Twojej Syncie, na wsi, będzie często używany nie tylko do planet- power 150x.

Z Barlowa-zwłaszcza słabego bym zrezygnował( bo z 8ką dawałby 300x wątpliwej jakości).

Prawdę powiedziawszy jazda na planetach zaczyna się od 200x (jak nie ma seeingu to trzeba sobie odpuścić ;) ).

Na noce z dobrym seeingiem dobry byłby okular 5mm (power 240x).

Tyle, że to power typowo planetarny i pytanie ile kasy warto wydać na okular używany 1-3razy w roku?( nie licząc obserwacji Księżyca -tu znacznie częściej).

 

Reasumując. IMHO okular typowo planetarny i do Księżyca:

1. dobrze i drogo -LVW 5mm

2. mniej dobrze i mniej drogo -Hyperion 5mm

3. budżetowo-to jest niezłe Super Plossl- i tę opcję ja bym wybrał (mając w planach LVW 8).

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Do planet i Synty 200/1200 mysle ze NLV 5-6mm jest dobrym kompromisem pomiedzy ceną, jakością, powiększeniem i możliwościami wykorzystania (seeing). Tak jak wyżej napisał Misiowaty, jak chcesz dobrze i drogo to bierz LVW 5mm. Co do Barlowa też kiedyś na forum pytałem którego wybrać (1.25 czy 2) i użytkownicy zasugerowali, iż w 2" będzie mniejsze winietowanie. Jest co prawda droższy ale na pewno bardziej uniwersalny, co może przydać się w przyszłości. Jednak barlow x2 w połączeniu z okularami 5 lub 6 mm (powiekszenie 400 i wiecej) w tym teleskopie raczej będzie dawał obrazy słabej jakości (rozmazane), więc na chwilę obecną byłby raczej nieprzydatny.

 

Smutną wiadomoscią natomiast jest to, iż z powodu drożejącego dolara, ceny nowych okularów strasznie skoczyły ostatnio do góry :(, więc może warto by było znaleźć jakiś okular z drugiej ręki (choć LVW dorwać będzie ciężko).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smutną wiadomoscią natomiast jest to, iż z powodu drożejącego dolara, ceny nowych okularów strasznie skoczyły ostatnio do góry :(, więc może warto by było znaleźć jakiś okular z drugiej ręki (choć LVW dorwać będzie ciężko).

 

:blink::blink: Faktycznie, sprawdzam a tu np. Vixen NLV 5 mm zdrożał w Delcie aż o stówę do 449 zł. :( Ale klęska!

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.