Skocz do zawartości

Prośba do wszystkich astrofotografów


Kuba J.

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie :)

 

Jako, że ostatnio nakręciłem film prezentujący piękno wszechświata (http://astro-forum.org/Forum/Piekno-Wszechswiata-t24872.html), który spodobał się forumowiczom, ale niestety z prawami autorskimi może nie być zbyt wesoło, to mam do Was, astrofotografów prośbę:

 

Czy mógłbym prosić o udostępnienie Waszych zdjęć które wykonaliście, do następnego filmu, który nakręcę? Pokaz ten będzie zawierał także suche dane na temat walki z Light Pollution, które najlepiej trafią do "mugola". Chodzi mi o pokazanie tego, co możemy stracić, jeżeli przegramy walkę z LP. Dlatego mam gorącą prośbę właśnie o umożliwienie mi wykorzystania Waszych zdjęć obiektów Deep Sky i/lub planet, Księżyca

 

Pozdrowienia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że uwolnienie licencji na niekomercyjne wykorzystanie zdjęć do akcji popularyzatorskich tworzonych przez użytkowników forum jest jednym z podstawowych elementów promocji astronomii w 2009 roku (i w ogóle).

 

Być może trzeba będzie to zapisać w regulaminie forum, żeby nie było nieporozumień.

 

Od strony prawnej to wygląda tak, że jeżeli ktoś publikuje swoje zdjęcia na AF to jednocześnie daje nam prawo do dysponowania zdjęciami w obrębie podmiotu AF, oczywiście nie oddając nam żadnych praw majątkowych, czy autorskich (te są niezbywalne). Na tej zasadzie prezentujemy zdjęcia, zmieniamy ich wielkość, czasami kadr w miniaturkach (to już jest, z definicji prawa, modyfikacja). Organizujemy plebiscyt, etc. Tak więc, do póki te zdjęcia krążą w obrębie AF, to nie nosi to znamion naruszenia praw. Inaczej mówiąc, jeżeli zrobisz ten film pod szyldem AF, do tego niekomercyjnie, to wg mnie, wystarczy Ci tylko pozwolenie od AF.

 

A ja Ci oczywiście takiego pozwolenia udzielam. Jeżeli komuś takie wykorzystanie zdjęć nie odpowiada, to powinien je z filmu usunąć, a także z AF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę że musisz wybrać fotki i dopiero wtedy każdego autora spytać... bo inaczej zawsze jest szansa że ktoś się teraz nie wypowie a potem "nie wyraziłem zgody"...

 

EDIT PO ODPOWIEDZI ADAMA: jak rozumiem film ma być wkładem Kuby w MRA2009 i prezentowany nie tylko na forach?

Edytowane przez gregohr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Film ten ma być stworzony w celu walki z Light Pollution i będzie prezentowany nie tylko na forach, ale także na darmowych serwisach video (google.video, YouTube etc.). Będzie, tak jak powiedział Adam, pod szyldem Astro-Forum.org. Oczywiście będzie on niekomercyjną produkcją!

 

I dziękuję Adamie, że wyraziłeś zgodę :)

 

Pozdrowienia.

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba, jasne że możesz użyć zdjęć jakie wrzucam na forum w w/w celu, czyli uświadomienia konieczności walki z LP na różnych forach. Oprócz LP powinno się mówić o "termo polution". Jak powietrze faluje nad niektórymi obiektami, to naprawdę aż żal - nic nie da się nakręcić.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dziękuję Adamie, że wyraziłeś zgodę :)

Nie dziękuj. Każdy wrzuca tu te zdjęcia po to, żeby jak najwięcej ludzi mogło je zobaczyć - nawet, jeżeli twierdzi, że tak nie jest ;). Oczywiście musisz napisać, kto jest autorem zdjęć - ale to jest jasne.

 

Pamiętaj, że to samo tyczy się muzyki. Niestety - o ile mi wiadomo, kompozytora nie mamy w szeregach ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o muzykę, to rzeczywiście będzie kłopot, chociaż może uda się coś znaleźć. Na pewno coś wymyślę :).

 

Aha, tak jeszcze poza tematem zdjęć, ale prosiłbym jedną osobę o pomoc przy doborze odpowiednich stron ZA zmianą oświetlenia... Bo to również będzie uwzględnione, a musi być napisane czarno na białym, jasno i przejrzyście. Chodzi mi tu przede wszystkim o kalkulacje.

 

Pozdrowienia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.