Skocz do zawartości

Dworek Białoprądnicki w Krakowie - Spotkania


Rekomendowane odpowiedzi

Witam! :)

 

Gorąco zachęcam wszystkich - szczególnie miłośników zaćmień - do obejrzenia wystawy fotograficznej pt. „Tym razem Syberia” w Centrum Kultury "Dworek Białoprądnicki" w Krakowie, a szczególnie do wzięcia udziału w wernisażu wystawy, który odbędzie się 20.01.2009 (wtorek).

 

a42960c121.jpeg

 

Wystawa poświęcona jest wyprawie na Syberię z okazji pamiętnego całkowitego zaćmienia Słońca w sierpniu 2008 r., zorganizowanej przy współudziale Stowarzyszenia "Obserwuj zaćmienia" i Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

 

Podczas wernisażu będzie można spotkać uczestników wyprawy - znawców zaćmień, którzy opowiedzą o jej przebiegu i przedstawią swoje prace. Będzie można obejrzeć użyty podczas wyprawy sprzęt i usłyszeć wiele ciekawych rzeczy o fotografowaniu zaćmień.

 

Wernisaż odbędzie się 20 stycznia br. (wtorek) o godz. 18.00 w Sali Kominkowej Centrum Kultury "Dworek Białoprądnicki" w Krakowie, ul. Papiernicza 2 (rejon Opolskiej). WSTĘP WOLNY! Sama wystawa czynna będzie przez miesiąc - do 20 lutego.

 

Program CKDB: http://www.dworek.krakow.pl/program

 

Zwracam również uwagę na ostatnie wydanie (zima 2008) kwartalnika "Dworzanin", gdzie znajdziemy obszerny artykuł na temat wyprawy, zdjęcia i kilka ciekawostek o zaćmieniach Słońca. WYDANIE BEZPŁATNE! Do zdobycia w formie papierowej m. in. w Dworku Białoprądnickim lub w PDF-ie na stronie: http://www.dworek.krakow.pl/wydawnictwo/kwartalnik-dworzanin

 

Uwaga: mam cichą nadzieję, że być może ta wystawa zapoczątkuje serię kolejnych imprez "astro" w tym niezwykle ciekawym miejscu, ale to będzie zależeć między innymi od zainteresowania wystawą i wernisażem, dlatego - jeszcze raz - gorąco zachęcam do wzięcia udziału!

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Przypominam, że jeszcze przez tydzień - do piątku 20 lutego - można oglądać w Dworku wystawę (wstęp oczywiście wolny :)). Mały fotoreportaż z wernisażu, który odbył się 20 stycznia można obejrzeć na stronie Dworku: http://www.dworek.krakow.pl/page/2 . Jak widać, frekwencja dopisała :D.

 

Uwaga:

Ponieważ w Dworku Białoprądnickim tworzy się mała grupa wywrotowców :sterb026:, która między koncertami, wystawami i wieczorami poetyckimi chętnie dopuściłaby się jakiejś astrodywersji, zachęcam do śledzenia strony CKDB i, oczywiście, forum, gdzie na pewno wszystko będzie podane. Liczymy na Wasze zainteresowanie (i, na razie, cierpliwość ;)).

 

Do zobaczenia w Dworku!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Wraz z organizatorami serdecznie zapraszam wszystkich kochających piękno nocnego nieba na wieczorne obserwacje teleskopowe, które odbędą się we wtorek 29 września przy Dworku Białoprądnickim w Krakowie pod hasłem "Odkryj swoje niebo". Pomimo położenia blisko centrum miasta, miejsce to ma swój niepowtarzalny urok, a wieczór spędzony tam na obserwacjach na pewno dostarczy miłych wrażeń. Będziemy podziwiać koniunkcję Księżyca z Jowiszem, badać szczegóły powierzchni tych obiektów, spróbujemy odnaleźć Urana i Neptuna, gromady gwiazd, a może nawet jaśniejsze obiekty mgławicowe. Obserwacjom będą towarzyszyć pokazy multimedialne i stosowna muzyka. W razie niepogody :deszcz: również zapraszamy - odbędzie się (na sali) wykład - prezentacja właśnie o tym - co robić, gdy są chmury - czyli o astronomii w Internecie. WSTĘP WOLNY!

 

Dworek1a.jpg

 

Spotkanie ma charakter popularyzatorski i adresowane jest głównie do osób nie zajmujących się na co dzień astronomią. Jednak, jeśli dopisze pogoda, może stanowić niezłe "poprawiny" ciekawego, ale pogodowo nieudanego Zlotu Teleskopów. Dojazd dobry, na miejscu parking oraz :Beer: . Będziemy dysponowali sprzętem obserwacyjnym, który raczej "cienki" nie będzie :D . Postaramy się wyłączyć najbliższe latarnie :sterb003: .

 

Impreza organizowana jest przez Centrum Kultury "Dworek Białoprądnicki" w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii w Małopolsce. Sprzęt do obserwacji udostępni Astrokrak - dziękujemy!

 

Dworek2a.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ponieważ widzę, że pogoda na jutro - delikatnie mówiąc - nie jest pewna :deszcz::o:burza: przypominam o naszym "planie B" B) . A wygląda on tak:

 

1. Impreza i tak się odbywa

2. Mamy do dyspozycji piękną Salę Kominkową Dworku Białoprądnickiego + sprzęt multimedialny

3. Sprzęt obserwacyjny (naprawdę dobry!) i tak będzie i zostanie wszystkim zaprezentowany

4. Na dużym ekranie wirtualnie pokażemy, co byłoby widać na niebie, gdyby nie chmury - aby wczuć się w klimat obserwacji

5. Wysłuchamy wykładu "Astronomia w Sieci" - o internetowych projektach naukowo-edukacyjnych

6. Obejrzymy krótki film o MRA 2009

7. Porozmawiamy sobie o astronomii i na pewno będzie przyjemnie :)

8. W razie nagłego rozpogodzenia zawsze będziemy mogli jeszcze wyjść ze sprzętem na zewnątrz.

 

Bądźmy jednak dobrej myśli, może nie będzie tak źle. W każdym razie, wszystkich gorąco zachęcam do przyjścia jutro (wtorek) bez względu na prognozy! Dworek Białoprądnicki - ul. Papiernicza 2 (koło Opolskiej). Początek - godz. 1900.

Edytowane przez Michał_Ufo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim za przybycie! Na sali było kilkadziesiąt osób w szerokim przedziale wiekowym - od najmłodszych, raczkujących po podłodze :) po starszych. I o to właśnie chodziło! Jak na to, że miała to być głównie impreza obserwacyjna - przy totalnym braku pogody - wielki sukces! Chciałbym widzieć, ilu byłoby uczestników przy dobrej pogodzie. A niektórzy podobno przyszli już tydzień wcześniej! :ha: A-F reprezentowała szczególnie silna grupa. Mam nadzieję, że nie zamęczyliśmy Was, bo spotkanie trwało strasznie długo.

 

Od razu zapraszam na 17 listopada na wykład dr Jarosława Włodarczyka o astronomii w poezji romantycznej, a także na obowiązkowe "poprawiny" obserwacyjne przy lepszej pogodzie. O wszystkim będę informował.

 

Pozdrawiam!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wszystkich, którzy we wtorkowe popołudnie/wieczór (17 listopada) nie opuszczą jeszcze Krakowa w pogoni za Leonidami :) zapraszam do Dworku Białoprądnickiego na spotkanie z prof. dr hab. Jarosławem Włodarczykiem. Wykład naszego Gościa nosi tytuł "Wszechświaty polskich poetów romantycznych" i, jak nietrudno zgadnąć, będzie dotyczył związków między astronomią a naukami humanistycznymi - historią i literaturą. Oto, co zapowiada sam wykładowca:

 

Postaram się opowiedzieć podczas spotkania o wpływie astronomii i kosmologii początku XIX wieku, kształtujących nową i dramatycznie odmienną od wcześniejszych wizję wszechświata, na poglądy i pisma, także poetyckie, dwóch polskich poetów romantycznych, Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego. Przedstawię, jak dobrze obaj poeci znali niebo i jak wiele wiedzieli o odkryciach i nowatorskich teoriach słynnego angielskiego astronoma Williama Herschela (1738–1822).

 

Dla niewtajemniczonych ;) :

 

Dr hab. Jarosław Włodarczyk ukończył astronomię na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest obecnie docentem w Instytucie Historii Nauki PAN w Warszawie i profesorem w Instytucie Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej UMCS w Lublinie; wykłada także historię nauki na Uniwersytecie Warszawskim. Jego zainteresowania badawcze skupiają się przede wszystkim na astronomii starożytnej i siedemnastowiecznej oraz na dawnych metodach obserwacji ciał niebieskich. Jest autorem monografii naukowej Księżyc w nauce XVII wieku, jak również przekładu (wraz z Dorotą Sutkowską) i komentarza do dzieła Johannesa Keplera Sen, czyli wydane pośmiertnie dzieło poświęcone astronomii księżycowej. Poza tym opublikował książki: Wędrówki niebieskie, czyli Wszechświat nie tylko dla poetów, Historia naturalna gwiazdozbiorów (wraz z Jerzym Dobrzyckim), Tajemnica Gwiazdy Betlejemskiej, Sherlock Holmes i kod wszechświata oraz Astrologia. Historia, mity, tajemnice. Pod jego redakcją jest wydawana „Biblioteka Klasyków Nauki”, w której ukazały się edycje dzieł Einsteina, Galileusza, Eddingtona, Keplera, Wallace’a i Darwina; jest też redaktorem naczelnym „Studia Copernicana”. W 1995 roku za osiągnięcia w popularyzacji astronomii został uhonorowany przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne medalem im. Włodzimierza Zonna.

 

Spotkanie organizowane jest przez Centrum Kultury "Dworek Białoprądnicki" w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii (Region Małopolski). Odbędzie się w Sali Kominkowej Dworku Białoprądnickiego w Krakowie, ul. Papiernicza 2 (rejon Opolskiej, naprzeciw wylotu Prądnickiej - mapka). Początek o godz. 18.00. Wstęp wolny!

Edytowane przez Michał_Ufo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wielkie dzięki wszystkim, który przybyli na spotkanie! :) (Sorki za spóźnioną relację, ale ostatnio nawet nie mam netu w domu.)

 

Wykład był niezwykle interesujący. Okazuje się, że Słowacki i Krasiński byli całkiem zaawansowanymi miłośnikami astronomii i na bieżąco śledzili postępy w tej dziedzinie, głównie odkrycia Herschela. Słowacki czytał książki astronomiczne, pisał o astronomii w listach do matki, swoich dziełach i osobistych notatkach. Krasiński nie był gorszy - dowody jego astronomicznej wiedzy znajdziemy w listach do Delfiny Potockiej i licznych dziełach.

 

Dla tych, którym Leonidy nie pozwoliły przyjść do Dworku być może uda się na podstawie wykładu zredagować artykuł - oczywiście jeśli uzyska aprobatę prelegenta. Kontakt z prof. Włodarczykiem został nawiązany i, być może, wkrótce znów pojawi się w Dworku (choć tu ostatnio kiepskie nastroje ze względu na koszmarne cięcia finansowe, więc nic nie jest pewne :( ).

 

Poniżej parę fotek - słuchaczy ostatecznie było dużo więcej, niż widać na zdjęciu :D . Do A-F przyznali się: ax i obok podpisany ;).

Wl_1.jpg

Wl_2.jpg

Wl_3.jpg

Wl_4.jpg

Wl_5.jpg

Edytowane przez Michał_Ufo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W najbliższą środę, 13 stycznia 2010 r. w Sali Złotej Dworku Białoprądnickiego (ul. Papiernicza 2 - mapka) odbędzie się kolejne spotkanie związane z astronomią! :Beer: Tym razem będzie to wernisaż wystawy fotografii uczestników ekspedycji do Chin na całkowite zaćmienie Słońca w lipcu 2009 r., zorganizowanej przez Stowarzyszenie Obserwuj Zaćmienia przy współudziale Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Początek o godz. 18.00. Wstęp wolny! W programie wernisażu:

 

  • krótka prezentacja o najdłuższym w XXI wieku całkowitym zaćmieniu Słońca oraz zakresie prowadzonych pomiarów (obserwacji meteorologicznych),
  • slajdowisko i opowieść o Chinach.

Temat może wydawać się nieco "oklepany" - było już sporo relacji z zaćmień, jednak uczestnicy tej wyprawy zaprezentują go z nieco innej perspektywy. Opowiedzą na przykład o swoich niezwykle ciekawych badaniach meteorologicznych podczas zaćmienia i wpływie tego rzadkiego zjawiska na atmosferę (wpływ pogody na obserwację zaćmień wszyscy znają ;)). Spotkanie nosi tytuł "Wesoły Budda przynosi szczęście" - kto to taki i czy przyniósł szczęście podróżnikom - dowiecie się podczas wernisażu.

 

Sama wystawa będzie czynna do 28 lutego. Organizatorami wernisażu i wystawy są Centrum Kultury "Dworek Białoprądnicki" oraz Stowarzyszenie Obserwuj Zaćmienia.

 

Relacja z wyprawy jest też dostępna na stronie Stowarzyszenia Obserwuj Zaćmienia a także w najnowszym numerze magazynu "Dworzanin" - do pobrania w pdf. Oczywiście, zachęcam do zaopatrzenia się w egzemplarz papierowy - bezpłatny (np. w Dworku Białoprądnickim).

 

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszam! :)

zaproszenie_dworek.jpeg

Edytowane przez Michał_Ufo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.