Skocz do zawartości

Refraktor SW 102/500 i Canon 350D


Stacho

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam pewien problem z podpięciem Canona 350D do mojego refraktora Sky Watcher 102/500. Otóż nawet przy maksymalnym wysunięciu wyciągu brakuje ok. 3 cm do zogniskowania. Czy podobny problem występuje w innych teleskopach „właściwych do foto” np SW 80 ED, i jak sobie z tym radzicie. Czy jedynym wyjsciem jest zakup Extender’a np. http://deltaoptical.pl/extender-sky-watcher-2t-2,d1160.html (mam 2” wyciąg).

 

Mam jeszcze redukcję do tego wyciągu na 1,25” z zakończeniem T2, a jak będzie jeszcze za krótko, to mogę jeszcze użyć przedłużki w postaci barlowa vixena T2 (optyka tego barlowa jest wykręcana). Czy z takim zestawem jest szansa uzyskania ostrości w aparacie. Czy nie będzie winietowania, czy innych niespodzianek? (pomińmy aberrę, płaskie pole).

Oczywiście nie obejdzie się bez zakpu redukcji T2-EOS.

Ps. Dość dokładnie przekopałem forum, ale nie znalezłem wyczerpującej odpowiedzi, a nie chcę robić niepotrzebnego zakupu extendera.

Pozdrawiam.

redukcje.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie w każdym refraktorze będzie ten problem występował.

Refraktor jest zaprojektowany do wizuala z kątówką , a ta wydłuża tor optyczny.

Bez kątówki trzeba stosować extendery. Tak są projektowane dlatego, że łatwiej wydłużyć niż skrócić tor optyczny.

Teoretycznie można by zastosować wyciąg z wysuwem 20-25cm co by załatwiło sprawę, ale taki wyciąg byłby drogi lub chwiejny.

Exstender jest tani i skuteczny.

Zastosowanie exstendera 1,25" z Canonem będzie skutkować winietowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześc,

 

Ponad rok walczyłem konfiguracją C102VW (102/500) + canon 300D via taki extender sky-watchera:

 

http://deltaoptical.pl/extender-sky-watcher-2t-2,d1160.html

 

Działało bez najmniejszych problemów, tyle, ze ja podmieniłem oryginalne "coś" celestrona na wyciąg crayforda Baadera. Sam extender sprawdza się jak juz pisałem bez najmniejszych "ale". Problemem natomiast może się okazac zachowanie KITowego wyciągu twojego teleskopu po "dociśnięciu" go puszką lustrzanki.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześc,

 

Ponad rok walczyłem konfiguracją C102VW (102/500) + canon 300D via taki extender sky-watchera:

 

http://deltaoptical.pl/extender-sky-watcher-2t-2,d1160.html

 

Działało bez najmniejszych problemów, tyle, ze ja podmieniłem oryginalne "coś" celestrona na wyciąg crayforda Baadera. Sam extender sprawdza się jak juz pisałem bez najmniejszych "ale". Problemem natomiast może się okazac zachowanie KITowego wyciągu twojego teleskopu po "dociśnięciu" go puszką lustrzanki.

 

Pozdrawiam.

 

Ja stosuje pierścienie pośrednie rożnych długości a wysłów wyciągu mam mały (ok30mm) tym samym sztywny układ (jutro dam foty):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę polecić flip-mirror Vixena, która ma dłuższy tor optyczny i dwa gwinty T2. Do tego pierścienie pośrednie M42 i można bez problemu wyostrzyć. Flip-mirror ma tę zaletę, że można szukać obiektów w normalnym okularze, i przynajmniej u mnie mogę sobie całość ustawić tak aby okular był wizualnie parafokalny z aparatem więc jak już mam ustawioną ostrość w aparacie to w okularze też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

A ja tak dorzuce troche z innej beczki. Mam 80/400 tyle ze tam jest wyciag 1.25". Mam mozliwosc uzycia Sony Alfa 300. Czy da sie to jakos polaczyc. Czy na wyciagu 1.25" da sie cokolwiek osiagnac.

 

Pozdrawam

Piotrek

 

Oczywiście , że da się połączyć i to na kilka sposobów

Zakończeniem Twojego wyciągu jest gwint T2.

Najprostsze połączenie to przejściówka Minolta/T2 plus extender T2.

Jakiej długości extendera potrzebujesz łatwo sprawdzisz ustawiając wyciąg na środku wysuwu i sprawdzając w jakiej odległości od wyciągu obraz w body będzie mniej więcej ostry.

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem natomiast może się okazac zachowanie KITowego wyciągu twojego teleskopu po "dociśnięciu" go puszką lustrzanki.

 

Dzięki wszystkim za odp. A co do wyciągu to fakt, jest dość chybotliwy, szczególnie z cięższymi okularami. Ale ten typ już tak ma. Wszyscy w kółko powtarzają, że astrofoto teleskopowe jest bardzo drogie, nawet taki extender to już wydatek. Dlatego na razie zostanę przy zabawie z samymi obiektywami z Canona. (ewentualnie po próbuję z tą redukcją i barlowem).

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odp. A co do wyciągu to fakt, jest dość chybotliwy, szczególnie z cięższymi okularami. Ale ten typ już tak ma. Wszyscy w kółko powtarzają, że astrofoto teleskopowe jest bardzo drogie, nawet taki extender to już wydatek. Dlatego na razie zostanę przy zabawie z samymi obiektywami z Canona. (ewentualnie po próbuję z tą redukcją i barlowem).

Pozdrawiam.

 

Nie zniechęcaj się tak od razu kosztami.

Ten extender co podlinkował Hans nie jest tani , ale to porządna rzecz z regulowaną długością.

Można znaleźć znacznie tańsze rozwiązanie.

Np. pierścienie makro na M42.

Ja mam dwa komplety (wystarczy jeden) kupione na Allegro po 20-30 zł.

Do tego przejściówka M42/T2 za 30zł i masz zestaw do różnych kombinacji z docelowym wyjściem na gwint M42.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są to pierścienie pośrednie wkręcane przed wyciągiem o dużym przelocie optycznym fi 70mm

 

 

http://img175.imageshack.us/img175/2660/pi...poredniepg6.jpg

 

 

Mam jeszcze wyższe. Długość tak dobrana aby ostrzyły z moim teleskopem praktycznie na każdą odległość przy jednoczesnej sztywności układu z lustrzanką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.