Skocz do zawartości

Spotkania z Astronomią - wiosna 2009


ZLOKA

Rekomendowane odpowiedzi

Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika PAN

oraz

Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii

 

zapraszają na

 

SPOTKANIA Z ASTRONOMIĄ - WIOSNA 2009

 

Poniedziałki, godz. 17:00 w sali seminaryjnej Centrum Astronomicznego

 

Pobierz plakat (pdf)

 

2009.02.02, WOJCIECH PYCH "Ciemna masa"

 

2009.02.09. BOŻENA CZERNY "Co to jest czarna dziura?"

 

2009.02.16, JAROSŁAW WŁODARCZYK "1609: Galileusz i narodziny lunety"

 

2009.02.23. LESZEK ZDUNIK "Doświadczalne badanie grawitacji"

 

2009.03.02. JANUSZ ZIÓŁKOWSKI "Życie poza Ziemią"

 

2009.03.09. ARKADIUSZ OLECH "Czym obserwować niebo?"

 

2009.03.16, ANDRZEJ ZDZIARSKI "Kosmiczne obserwatoria astrofizyki wysokich energii"

 

2009.03.23. KRZYSZTOF LESZCZYŃSKI "O czasie"

 

2009.03.30, TOMASZ ZDRAVKOV "Budowa Drogi Mlecznej"

 

2009.04.06. MICHAŁ BEJGER "Gwiazdy neutronowe"

 

2009.04.20, WOJCIECH DZIEMBOWSKI "Skąd się wzięły pierwiastki chemiczne?"

 

2009.04.27, JÓZEF SMAK "Jak astronomia pomaga historykom?"

 

2009.05.04. ALOSZA PAMIATNYCH "Satelity do obserwacji pulsacji gwiazd"

 

2009.05.11. ARTUR RUTKOWSKI "Garbate gwiazdy kataklizmiczne"

 

2009.05.18, KAZIMIERZ STĘPIEŃ "Chłodne gwiazdy kontaktowe"

 

2009.05.25, MICHAŁ JAROSZYŃSKI "Prześwietlanie Wszechświata"

 

2009.06.01, AGATA RÓŻAŃSKA "Wiatr w kosmosie"

 

http://www.camk.edu.pl/wyklady/ptmaprog.mc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Dzisiaj około godziny 17.45 w CAMK, po wykładzie "Ciemna masa" Wojciecha Pycha, postaram się w kilku słowach przedstawić bez straszenia problematykę rejestracji tranzytów exoplanet.

 

wyk_ad.JPG

 

Zainteresowanych zapraszam.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałam juz o tym w wątku o egzoplanetach, ale i tu powtórzę moją prośbę.

Bardzo prosze nagrajcie te wykłady i udostępnijcie w sieci wraz ze slajdami, to kawał wiedzy i szkoda żeby jej nie rozpropagować szerzej.

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

nawiążę do informacji o nowym cyklu odczytów w 2009 roku.

 

Od 1978 roku, kiedy CAMK rozpoczął systematyczne cykle popularnonaukowych odczytów z astronomii, które tradycyjnie odbywały się w poniedziałki o godz. 17, przez kolejnych 25 lat Oddział PTMA w Warszawie był informowany w pierwszej kolejności o programie odczytów. - zwykle na 2-4 tygodnie przed pierwszym odczytem w nowym cyklu.

Od co najmniej kilkunastu lat przygotowuję informator PTMA, który zawiera wykaz odczytów w danym cyklu. Otrzymują go nie tylko nasi członkowie PTMA, słuchacze odczytów, ale także otrzymuje Planetarium w Warszawie. Do niedawna, kiedy kończył się cykl jesienno-zimowy, a ostatni odczyt odbywał się ok. 15 stycznia, słuchacze otrzymywali wykaz na cykl wiosenny, który zaczynał się zwykle około 15 lutego.

Niestety, od kilku lat nasz Oddział PTMA nie otrzymuje wcześniejszych informacji o programie odczytów - czasami dowiadujemy się o nim w ostatniej chwili... Nie można wtedy terminowo przygotować nasz informator o odczytach.

 

Kiedy w styczniu 2009 roku skończył się ostatni odczyt, na pytanie wielu osób, które przychodziły do PTMA z pytaniem, kiedy będzie kolejny odczyt, mogliśmy tylko rozłożyć ręce- nikt z nas nie znał terminu pierwszego odczytu wiosennego cyklu 2009.

Wczoraj, 1 lutego, przez przypadek znalazłem informację o tym nowym cyklu i zostałem całkowicie zaskoczony. Oto pierwszy odczyt odbędzie się nazajutrz - 2 lutego !! :o

W ciągu co najmniej kilkunastu ostatnich lat, jak wspomniałem wyżej, pierwszy odczyt zaczynał się w połowie lutego. Oto wykaz dat odczytów z ostatnich 9 lat:

2008 - 25 luty

2007 - 12 luty

2006 - 13 luty

2004 - 16 luty

2003 - 17 luty

2002 - 18 luty

2001 - 19 luty

2000 - 21 luty

1999 - 15 luty

Zatem w cyklu "wiosennym 2009" po raz pierwszy odczyt zaczyna się prawie 2 tygodnie wcześniej, niż było to spotykane ! Niewielu naszych słuchaczy wie o tym, że odczyt jest już dziś !! (ciekaw jestem, ilu dziś będzie słuchaczy !!)

 

Na stronie CAMKu znalazłem taką informację o terminie odczytów:

„...Poniedziałki, godz. 17:00 w sali seminaryjnej Centrum Astronomicznego...”

Czyżby ten cykl nie odbywał się w sali WYKŁADOWEJ, w której jest ok. 180 miejsc siedzących (a często z osobami siedzącymi na schodach na odczycie bywa nawet ponad 220 osóB), ale w liczącej 4 razy mniej miejsc sali SEMINARYJNEJ ? Dziś się pewnie wyjaśni...

Edytowane przez Hermes1937
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałam juz o tym w wątku o egzoplanetach, ale i tu powtórzę moją prośbę.

Bardzo prosze nagrajcie te wykłady i udostępnijcie w sieci wraz ze slajdami, to kawał wiedzy i szkoda żeby jej nie rozpropagować szerzej.

 

pozdrawiam

Ori

 

 

Wezmę kamerę, nagram wykład i wrzucę do sieci...

oczywiście jeśli Hans nie będzie miał nic przeciwko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wezmę kamerę, nagram wykład i wrzucę do sieci...

oczywiście jeśli Hans nie będzie miał nic przeciwko.

 

dziękuję Karolu, dobrze byłoby aby kazdy wykładowca wyraził zgodę na upublicznienie swoich wykładów...

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karolu czekamy na nagranie wykładu Hansa!!!

 

Dla mnie to, ze wyklady rozpoczely sie zaraz po feriach szkolnych w woj. mazowieckim nie sa zaskoczeniem.

 

Niestety, od kilku lat nasz Oddział PTMA nie otrzymuje wcześniejszych informacji o programie odczytów - czasami dowiadujemy się o nim w ostatniej chwili... Nie można wtedy terminowo przygotować nasz informator o odczytach.

 

Odpowiem tak: bajtlik@camk.edu.pl, 22 3296 122.

 

Mozecie dzwonic tez do mnie pod 32 96 107, byc moze nie bede mial informacji od razu ale postaram sie ja wydobyc szybko :D

 

Wiem, ze Staszek Bajtlik szukal prelegentow jeszcze kolo 23 stycznia. Co najmniej tydzien temu juz bylo wiadomo, ze pierwszy wyklad bedzie 2 lutego, poniewaz prelegent dzisiejszego wykladu juz o tym wiedzial. Nadmienie jeszcze ze ja dostalem na skrzynke mailow'a w pracy informacje o wykladach o godznie 13:00, 29 stycznia a o 13:06 juz wrzucilem ta informacje na Astro-Forum.

 

Mam nadzieje ze Wasz informator juz niedlugo wyjdzie (a jest szansa ze bedzie lepszy niz ulotki dostepne w CAMK, poniewaz jest gdzies na niej blad w dacie i imeniu prelegenta 30 marca, Tomasz Zdravkov!).

 

Powodzenia!

 

Kamil

 

PS. A na koniec dwa przyslowia:

 

"nie przyszła góra do Mahometa, Mahomet przyszedł do góry"

"góra z górą się nie zejdzie, a człowiek z człowiekiem zawsze" :)

Edytowane przez ZLOKA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tych co czekają na materiały z wykładu.

 

Trochę to inaczej wygladało niż sobie wyobrazałem. :rolleyes:

 

Naszykowałem sobie na kartkach hasła-klucze pod kazdy slajd, o czym chce powiedzieć, co i jak robiłem, co jest ważne, czym sie nie przejmowac... Po czym po kilku słowach rozmowy z Kamilem Złoczewskim dotarło do mnie, ze na sali są zupełnie nie tacy odbiorcy na jakich się naszykowałem. Więc zamiast prelekcji zawierajacej konkretne wskazówki co i jak do czego, było to coś w rodzaju show popularyzatorskiego na totalnym spontonie.

 

Sama prezentacja tez nie jest bazą na której mozna budowac swoje działania, a raczej tłem do tego co mówi prelegent.

 

Tak wiec jak po konkrety, to raczej do wątków na forum,

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=25256

http://astro-forum.org/Forum/Exoplanets-wa...net-t25284.html

 

Jak po wiedze jak nie należy robic popularyzacji, to do nagrania z mojej prelekcji... bo kurcze jakoś brak doświadczenia wygenerował masę chaosu w tym moim przekazie ;)

 

exoplanets.pdf

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Kamil. Robisz wielką robotę! Dziekuje. Po wykładzie podeszło do mnie kilka osób z pytaniami i ze słowami, że nie przypuszczali, ze tak to moze wyglądac, że jest tak silna społeczność amatorska w Polsce, że tak daleko siegamy... że tak niewiele potrzeba aby osiagnąć coś co wydawało się być zarezerwowane dla profesjonalistów lub naprawde zaawansowanych fascynatów z nie wiadomo jak wypasionym sprzętem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wykładzie podeszło do mnie kilka osób z pytaniami i ze słowami, że nie przypuszczali, ze tak to moze wyglądac, że jest tak silna społeczność amatorska w Polsce, że tak daleko siegamy... że tak niewiele potrzeba aby osiagnąć coś co wydawało się być zarezerwowane dla profesjonalistów lub naprawde zaawansowanych fascynatów z nie wiadomo jak wypasionym sprzętem.

 

A i to jest najwazniejsze. Spotkania i wymiana doswiadczen :) Ciekawe co nam pogoda przyniesie?

 

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

na wstępie przepraszam za to, że tak długo się nie odzywałem w sprawie nagrania.

Niestety mam złą wiadomość. Gdy znalazłem chwilę czasu i przejrzałem nagranie okazało się, że jest ono tragiczne.

Hansa prawie w ogóle nie słychać a kamerę ustawiłem w tak kretyński miejscu że również prawie go nie widać. Niestety z braku laku filmowałem tym czym mogłem. Jak widać to za mało.

 

Może Hans sam pokusi się o coś w rodzaju wideo-notki prezentującej jego obserwatorium oraz jego dokonania? :)

 

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety mam złą wiadomość. Gdy znalazłem chwilę czasu i przejrzałem nagranie okazało się, że jest ono tragiczne.

Hansa prawie w ogóle nie słychać a kamerę ustawiłem w tak kretyński miejscu że również prawie go nie widać.

 

Och Karol... no patrz, a Hans całą noc ćwiczył przed lustrem pozy, uśmiechy i zabójcze spojrzenia, nawet wybrał który profil ma lepszy i u fryzjera był... a tu się nie załapał... :unsure:<_<B):szczerbaty::ha: Jestem ogromnie rozczarowana, Karolu... :angry:;):szczerbaty:

 

pozdrawiam

Ori

 

Ps: Marcin :Beer: bez obrazy, Ja wiem że ty spoko facet jesteś i się moimi żartami nie przejmujesz :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.