Skocz do zawartości

Lekcja Astronomi dla 2 klasy SP


Jazz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

w środe będę prowadził lekcje z astronomi dla 2 klasy Szkoły Podstawowej (muszę sie pokazać przed córką). Tematem przewodnim jest układ słoneczny.

Jeżeli macie jakieś materiały które mógłbym użyć lub macie dla mnie jakieś cenne wskazówki będę bardzo wdzięczny za każdą pomoc.

 

Pozdrawiam

Jazz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli macie jakieś materiały które mógłbym użyć lub macie dla mnie jakieś cenne wskazówki będę bardzo wdzięczny za każdą pomoc.

nie ma sprawy ... pomożemy

a zaczniemy od tego, że Układ Słoneczny pisze się z wielkiej litery :ha:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że z drugą klasą SP nie będzie problemu. Musisz zaprezentować najprostsze rzeczy, które dla nas wydają się banalne i oczywiste. Nie potrzebujesz żadnych materiałów, oprócz ciekawych zdjęć. Powstanie Układu Słonecznego, wielkości planet w porównaniu do naszej lub co by było gdyby nie było Słońca? Ja bym sobie wrócił troszke do przeszłości i pomyślał nad tym, o co ja bym zapytał mając 8 lat :)

Edytowane przez wolforzech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ostatnio również miałem okazje "wystąpić" z prelekcja dla dzieci. Tylko ze akurat była to już młodzież z klas gimnazjalnych. Nie napisałeś czy będziesz miał do dyspozycji jakiś projektor multimedialny. Bo jeśli tak to wówczas jest wiele więcej możliwości.

 

Jeśli takiego projektora nie masz to warto poopowiadać o wielkościach w Układzie Słonecznym. Poniżej podam Ci kilka przykładowych rozwiązań:

 

1. Gdybyśmy jechali samochodem osobowym z prędkością 100 km/h to podroż z Ziemi do Słońca trwałaby około 171 lat. Natomiast samo światło ta samą drogę pokonuje w nieco ponad 8 minut.

 

2. Taka sama podroż z Ziemi na Księżyc (przy prędkości 100km/h) trwałaby 160 dni, a światło pokona tą drogę w sekundę. (tutaj można zaznaczyć ze jadąc samochodem nie zatrzymujemy się tylko jedziemy cały czas). Ideałem było by pokazać Księżyc przez teleskop i w trakcie obserwacji poopowiadać o tym.

 

3. Dobrze jest tez porównać obrazowo ogrom Słońca do naszej Ziemi. Najlepiej jest to pokazać za pomocą np. Pomarańczy i ziarnka maku. Pomarańcza powinna mieć ok 10 cm średnicy, a ziarnko maku około 1mm. Super by było tez rozłożyć w odpowiednich proporcjach na stole.

 

4. Pokazać wielkość protuberancji Słonecznych, Wielką Czerwoną Plamę na Jowiszu (cyklon wiejacy od ponad 300 lat) i wszystko porównac do Ziemi.

 

5. Podać skrajne temperatury np na Ksiezycu (~-1600C), opowiedziec o grawitacji (ciezarach na Ziemi, a np na Ksiezycu), etc ...

 

To jest tylko raptem 5 przykłady porównań napisanych szybko w pracy, tak aby nikt nie widzial :P. Moim zdaniem warto iść w tą stronę. Jak najbardziej obrazowo przekazać informacje, wszyscy wiemy jaką wyobraźnią dysponują dzieci - w końcu każdy z nas był dzieckiem. Najważniejsze aby starać się unikać suchych teorii, bo jeśli się tym zainteresują to wtedy przyjdzie na to pora.

 

PS. Jazz, jak juz bedziesz "po" daj znac jak poszlo i co tam jeszcze opowiadales. Bo tez niedlugo bede sie przygotowywal do podobnego spotkania.

 

Tutaj masz jeszcze kilka ciekawostek astronomicznych - http://www.astro-czemierniki.pl/viewpage.php?page_id=64

 

Pozdrawiam i zycze udanej lekcji.

 

Howk :)

Edytowane przez ADFOTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też wciągnąć w zabawę dzieciaki, czyli kupić 10 balonów i nadmuchać je tak aby miały rozmiary zbliżone do planet, potem oblepić je masa solną albo papierową i jak wyschnie pomalować w kolorki charakterystyczne dla poszczególnych planet. Takie prace/zabawy gdzie łączymy różne aktywności werbalne dzieciaków, powodują pobudzenie większej ilości neuronów w mózgu a co za tym idzie dzieci szybciej i łatwiej zapamiętują :).

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.