Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

kowalTM    34

Ciekawą sprawą jest również widzialność podczas inwersji ze szczytów takich jak Wasserkuppe (Rhon) czy Brocken (Harz).

Stacja meteo na Brocken podaje, iż podczas zimowych inwersji ze szczytu widoczne są np: Kahler Asten w G.Sauerland-u (169 km), wspomniany Rhon (152 km), czy szczyt Taufstein w g.Vogelsberg położony w dalekiej Hesji (170 km). Dostrzegalny jest także Pomnik Bitwy Narodów k.Lipska (130 km).Powyższe informacje wraz z mapką odległości przedstawia ten artykuł.

Podczas jednej ze styczniowej inwersji br. turyści mogli podziwiać widoki, dochodzące do ponad 180 km. Jak opisują media, widoczny był np Las Turyński - Thuringer Wald z najw.szczytem Inselberg , jak również Wasserkuppe w g.Rhon-u czy góry Sauerland-u w Westfalii. Podana jest również informacja o zadziwiającej widzialności 230 km... :blink:

Poszukałem ... i znalazłem

szczyt Gr.Inselberg w Thuringer Wald - widziany podczas inwersji z Brocken. Odległość - 106 km

i ten sam szczyt - Inselberg widziany z Wasserkuppe - tu odległość mniejsza

inwersja na Brocken

Jednak dowodów na dalsze odległości póki co nie znalazłem - może komuś się uda..

Źródła info:

http://www.ad-hoc-news.de/180-kilometer-fernsicht-vom-brocken--/de/Regional/Sachsen-Anhalt/19969837

http://www.brocken.biz/Wetterwarte-Brocken.html

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
luki_    20

Nie są to rewelacyjne odległości, ale nie każdy fotograf musi być "dalekim obserwatorem" :rolleyes: Swoją drogą ciekaw jestem, skąd najdalej udało się uchwycić ten szczyt.., szczególnie od wschodu.

Widzę, ze dotknąłeś tematu, który mnie osobiscie też interesuje. Kiedyś robiłem nawet symulację z wieży widokowej w Berlinie: http://www.heywhatsthat.com/?view=D58P9N3L w nadziei, że widać stamtąd jakieś pasma górskie w Niemczech, m in. Brockena, ale niestety okazało się, że jest to niemożliwe.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
kowalTM    34
Kiedyś robiłem nawet symulację z wieży widokowej w Berlinie: http://www.heywhatsthat.com/?view=D58P9N3L w nadziei, że widać stamtąd jakieś pasma górskie w Niemczech, m in. Brockena, ale niestety okazało się, że jest to niemożliwe.

Niestety z Berlina nie da się nic dojrzeć. Ale jest to już możliwe z okolic miasteczka Belzig (Hagel-Berg 200m) oraz z ok.Wiesenburg/Mark /(Reetz). Są tam wzgórza Hoher Flaming, z których widać Brockena.

Poszukałem na hey... skąd najdalej widać najwyższą górę Harz-u w stronę Polski. Jest to zalesione chyba wzgórze w okolicach Bad Duben (193m) - Hohe Gieck, oddalone od Brockenu o 136 km.

Drugi punkt to okolice Coswig i Wittenberg - Kreuzberge (152m), na północny-wschód od Dessau. Odległość do Brockenu, który bezproblemowo powinien byc z tego miejsca widoczny to 128 km.

Okazuje się też, że niewiele brakuje do zobaczenia Brockenu z najwyższego szczytu Rudaw,podobno widocznych z naszej Śnieżki..- Klinovec, 1243m.

Skoro już jesteśmy przy temacie Niemiec zapodam jeszcze kilka linków do ciekawych fotek obserwacyjnych..

Alpy z Deggendorf w Bawarii - widziane podczas pogody fenowej

Alpy z Monachium - podczas fenu

Zugspitze z Ludwigshohe k.Monachium - autor-"Claude.Munich's" jest chyba "dalekim obserwatorem..

Alpy z Rommerstein k.Bad Urach - podobno 140 km

I kilka zdjęć użytkownika "joe301b", który prowadził obserwacje w górach Schwarzwaldu (znów Alpy, temat był kiedyś na forum)

Alpy Szwajcarskie z Hornigsrinde (1164m) - wg autora odl.ponad 200 km

Churfirsten w Szwajcarii z Hornigsrinde (1164m)

Glarner Alpen w Szwajcarii z Hornigsrinde (1164m)

Le Honeck w Wogezach (1363m) z Hornigsrinde - 108 km

Berner Oberland z Feldberg-u (Schwarzwald) - ok.145 km

wieża telewizyjna w Stuttgart z Hohloh w Schwarzwaldzie - 57 km

Na koniec ciekawostka znad niemieckiego Bałtyku. Zdjęcie przedstawia odległe o ok. 68 km

duńskie wyspy Mon (po prawo) i Falster(po lewo)

Wykonane z latarnii morskiej Barhoft nieopodal Stralsund.

http://www.flickr.com/photos/hein3/2841271260/

Edytowane przez kowalTM

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
mateusz    38

Alpy Szwajcarskie z Hornigsrinde (1164m) - wg autora odl.ponad 200 km

To już sprawdzałem i Ratikon to być nie może, przynajmniej nie masyw Zimby. Nie krytykuje jednak, bo nie mam pojęcia czym są góry na zdjęciu.

Na koniec ciekawostka znad niemieckiego Bałtyku. Zdjęcie przedstawia odległe o ok. 68 km

duńskie wyspy Mon (po prawo) i Falster(po lewo)

Wykonane z latarnii morskiej Barhoft nieopodal Stralsund.

http://www.flickr.com/photos/hein3/2841271260/

A tu autor racje ma połowiczną, bo co prawda Mon widać (z prawej Aborrebjerg), ale Falsteru już nie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
merti    259

Kolega joe na Flikrze ma przebogaty zestaw dalekich obserwacji, które się marnują. Widać że celuje w nasz wątek. Mateo mógłbyś zapytać go czy można je poopisywać i zamieścić tutaj, bo widzę, że narazie mimo ograniczen prawnych CC, to może sobie napoczęte poleżeć na dysku...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Kosciak    4

Wydaje mi się, że nie pytając o zgodę autora zdjęć (joe), nie złamie się żadnego prawa. Autor wypuścił zdjęcia do internetu, więc można domniemywać, że można z nich 'korzystać' jak się chce, zwłaszcza że chyba nie zastrzega sobie prawa na tej stronie do nich.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
mateusz    38

Kenia z Kilimandżaro. Bagatela 320-340 km.

Nie za bardzo rozumiem co autor miał tutaj na myśli...? Canonem 10D przy ogniskowej 55mm obiekt oddalony o >300 km :) Bo chyba nie chodzi o górę wyraźnie widoczną z lewej strony kadru.

Wg Heya Mt. Kenya nie jest widoczny z Kilimanjaro.

Edytowane przez mateusz

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
kowalTM    34

http://de.wikipedia.org/w/index.php?title=Datei:Ro%C3%9Fberg_Alpen_1.14_2006.jpg&filetimestamp=20061130202930 - panorama Alp z Roßberg (Schwabische Alb) - 48° 25′ 4″ N, 9° 8′ 34″ O

http://de.wikipedia.org/w/index.php?title=Datei:Alpen_regensburg.jpg&filetimestamp=20071016210837 - Alpy z okolic Regensburga 140 km.. :o i znów działanie suchego fen-u

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Paweł W.    97

Nie za bardzo rozumiem co autor miał tutaj na myśli...? Canonem 10D przy ogniskowej 55mm obiekt oddalony o >300 km :) Bo chyba nie chodzi o górę wyraźnie widoczną z lewej strony kadru.

Rzeczywiście, nie zwróciłem uwagi :-) nawet jeśli masyw rozciąga się na 80 km oraz 3,5 km wysokości względnej?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
mateusz    38

Rzeczywiście, nie zwróciłem uwagi :-) nawet jeśli masyw rozciąga się na 80 km oraz 3,5 km wysokości względnej?

Nigdy nie miałem okazji patrzeć z tak wysokiej góry na tak wysoką górę i jeszcze w dodatku z takiej odległości, ale parę zdjęć dalekich obiektów już widziałem i stwierdzam, że na zdjęciu na 100% nie jest uwidocznione to, co sugeruje autor. Natomiast co to może być spróbuję rozszyfrować teraz. Jak do czegoś dojdę podzielę się z Wami wynikami.

Odpowiedź przyszła szybciej niż myślałem. Po pierwsze jak widać po zdjęciu kierunek patrzenia to albo wscód albo zachód a nie północ, jak musiałoby być w przypadku Mt. Kenya. Natomiast na zdjęciu uwidoczniony został Mt. Meru (3°14'31.26"S,36 45'4.87"E) z 70 km. I tak wydaje mi się, że efekt tak dużej wysokości, tzn. z 70 km góra jest jak na dłoni przy bardzo małym powiększeniu, jest piorunujący.

Edytowane przez mateusz

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
vrg    125

Praktycznie płaska jak stół powierzchnia afryki sprzyja takim dalekim obserwacjom zwłaszcza jak takie Kilimandżaro ma ponad 5tys. metrów. Wypatrzyłem miejsce grubo na północny wschód od Mt.Kenya z którego wciąż powinno się dostrzec najwyższy szczyt Afryki - Góra Maua - 0.218868° N 37.866783° E 2351m - 372 km do Kilimandżaro!

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
wicio    22

Kilka ciekawostek i linków dotyczących dalekich obserwacji w Niemczech.

Uważam,że Niemcy to raj dla dalekich obserwatorów. Dlaczego? Otóż zapewne z powodu ukształtowania terenu, a także dużej zmienności pogody i przejżystości powietrza, spowodowanej częstymi opadami i silnymi zachodnimi wiatrami. Przejeżdżając kilkakrotnie przez ten kraj, zaskoczyła mnie porażająco dobra widzialność.

W Niemczech nie wypalają traw, w zimie nie ogrzewają węglem ani starymi gumowcami czy butelkami typu PET co niestety w Polsce jest normalką.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
elcupa    6
http://hiking.sk/hk/ga/14044/tatry-kralova_hola_z_vysokych_tatier.html - zdjęcie z Łomnicy w kierunku Kralovej Holi, a za nią Kekesz. Fotografia zrobiona pod koniec grudnia 2007, ja w tym czasie miałem podobne warunki na Pilsku, kilka dni później wicio zrobił te niepowtarzalne zdjęcia ze Sławkowskiego (również na Matrę) , ciekawe czy autor nie nie uwiecznił czegoś więcej, może Karpaty rumuńskie? Inwersja wygląda na niską, nie powinna zasłaniać najdalszych wniesień. Edytowane przez elcupa

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
mateusz    38

http://hiking.sk/hk/ga/14044/tatry-kralova_hola_z_vysokych_tatier.html - zdjęcie z Łomnicy w kierunku Kralovej Holi, a za nią Kekesz. Fotografia zrobiona pod koniec grudnia 2007, ja w tym czasie miałem podobne warunki na Pilsku, kilka dni później wicio zrobił te niepowtarzalne zdjęcia ze Sławkowskiego (również na Matrę) , ciekawe czy autor nie nie uwiecznił czegoś więcej, może Karpaty rumuńskie?

RE-WE-LA-CJA! Już dawno nie widziałem tak ładnego zdjęcia w kategoriach DO.

Jesteś w stanie nawiązać kontakt z autorem lub znaleźć jego maila? Nie mam teraz za bardzo na to czasu...

PS. Przy takim powiększeniu z Karpat Rumuńskich nie byłoby za wiele.

PS2. Kekes to ta góra obcięta z lewej strony kadru, z Lomnicy pojawia się na lewo od Kralovej.

Edytowane przez mateusz

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
mateusz    38

Mateo mógłbyś zapytać go czy można je poopisywać i zamieścić tutaj, bo widzę, że narazie mimo ograniczen prawnych CC, to może sobie napoczęte poleżeć na dysku...

Ja bym tak nie demonizował praw autorskich... Umieszczając coś w Internecie i umożliwiając jednocześnie upload przyjmuje się z góry, że jakakolwiek inna forma wykorzystania poza komercyjną z wyraźnym zaznaczeniem autora jest jak najbardziej dopuszczalana.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
elcupa    6

Poszukałem trochę w internecie i znalazłem stronkę ze zdjęciami tego człowieka http://www.gadoczi.com . Jest tam podany mail, ale mój słowacki jest dalece niewystarczający do takiej korespondencji.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
luki_    20

RE-WE-LA-CJA! Już dawno nie widziałem tak ładnego zdjęcia w kategoriach DO.

Jesteś w stanie nawiązać kontakt z autorem lub znaleźć jego maila? Nie mam teraz za bardzo na to czasu...

PS. Przy takim powiększeniu z Karpat Rumuńskich nie byłoby za wiele.

PS2. Kekes to ta góra obcięta z lewej strony kadru, z Lomnicy pojawia się na lewo od Kralovej.

Kekes jest z tyłu za Kralovą, tak jak to napisał elcupa. To na lewo obcięte to Góry Bukowe, również na Węgrzech. Co się tyczy karpat rumuńskich, to przejrzałem już całe mnóstwo zdjęć z Kralovej właśnie, też w warunkach inwersyjnych i nic nie znalazłem - to nie jest, jak już ktoś napisał takie proste ustrzelić coś na odległośc 300 km, jesli sie tego wczesniej nie planowało, tym bardziej, że inwersja raczej na pewno przeszkadza przy takiej odległości.

Co ciekawe na str. Hiking.sk jest też zaraz obok zdjęcie chyba tego samego autora spod Łomnicy w kierunku Rumunii - jak by ktoś chciał przejrzec horyzont: http://hiking.sk/hk/ga/14046/tatry-inverzia.html . Zresztą, co się tyczy Rumunii jeszcze, to chyba takie zdjęcia nie istnieją w sieci, ale zawsze możemy być pierwsi! Dlatego powtarzam mój typ na wykonanie takiej fotki: Kralova Hola (jeśli chce się komuś przy odpowiednich warunkach tam wejść tak, żeby być na szczycie o świcie), albo przecież również nieodległe od Polski góry Cergov na Słowacji, z których ( co też potwierdza symulacja ze szczytu Cergova: http://www.heywhatsthat.com/?view=SN6PLLQC ) widać rumuńskie góry Gutii (zwróćcie uwagę, jak korzystnie usytuowany jest Cergov - promień światła w kierunku Rumunii biegnie obniżeniem terenu m in. nad jeziorem Zempleni koło Wyhorlatu, tak, że nawet lustro wody teoretycznie powinno być widoczne), a wejście na szczyt Cergova nie nastręcza żadnych trudności ( to tylko kilkanascie minut spacerku od schroniska Chata Cergov).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
mateusz    38

Kekes jest z tyłu za Kralovą, tak jak to napisał elcupa. To na lewo obcięte to Góry Bukowe, również na Węgrzech.

Nie :-) Z lewej jest Kekes, poprowadź sobie linię z Łomnicy do Kekesa i zobaczysz, że nie przechodzi przez wierzchołek Kralovej. Bukowe z kolei są za niskie, żeby wyjść nad warstwę tej inwersji.

A jeżeli dalej nie wierzysz, no to zobacz fotkę Wicia.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
elcupa    6

Dokładnie, Kekes będzie z lewej strony zdjęcia, nad Kralovą masyw z Piszkes teto i Galya teto.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta