Jump to content

filtr słoneczny


areek_92
 Share

Recommended Posts

sory że tutaj umieszczam ten temat ale w dzile Akcesoria nie moglem tego umieścic

czy filtr sloneczny typu Baader ND5 poprostu nakleja sie na okular??

 

 

Zajrzyj tutaj, a się dowiesz:

http://astro-forum.org/Forum/Slonce-krotka...ugi-t17070.html

 

W skrócie - dwa razy w życiu (po jednym razie na oko) można nakleić na okular. Ale co to za późniejsze życie po ciemku... :(

Link to comment
Share on other sites

dobrze że przed obserwacją zapytał się na forum uffff - kto wie może by rozpętał ogólnopolską debatę astronomiczną jak astronomia szkodzi.

 

Fajne widać jak może szybko spalić oko słońce przez teleskop podkładając kartkę odpowiednio blisko, zaczyna się robić dziura w kartce po 2-5 sekundach.

Link to comment
Share on other sites

Witam, kilka osób powinno mnie znać z beznadziejnie łatwych pytań. Otóż mam kijową lunetę Alpena 90x30-zoom-90. Kolega podesłał mi wiadomość że jak kupię folię Baadera to będę mógł obserwować przejścia planet dolnych i plamy słoneczne. Teraz tylko jedno pytanie... jak i gdzie zamontować tą folię? taśmą obkleić czy jak? I jeszcze jedno czy jak bym użył tej folii na Nikonie Actionie EX 10x50 CF to bym zobaczył jakieś szczegóły słońca? Proszę o pomoc.

Edited by Dementorin
Link to comment
Share on other sites

NIGDY nie montuj folii ani ŻADNYCH innych filtrów do obserwacji Słońca od strony okularów teleskopu czy lornetki! Tam masz skoncentrowaną wizake słonecznego światła, która możesz ognisko rozpalić. Filtr do Słońca montujesz ZAWSZE z przodu, przed obiektywem lunety, gdzie pada światło nie skupione jeszcze przez optykę. Możesz go oprawić w tekturę, plastik, cokolwiek -ale to coś MUSI spełniać dwa kryteria:

-folia nie może wypaść z oprawy

-oprawa musi siedzieć solidnie na obiektywie [na tubusie lub odrośniku jeśli jest], zabezpieczona przed przypadkowym spadnięciem w wyniku potrącenia ręką lub podmuchu wiatru.

Każdy taki wypadek jak opisane wyżej będzie miał tragiczne konsekwencje -spawarka wsadzona w oko. Jeśli nie będziesz 100% pewien,że rozwiązanie które zaprojektujesz jest absolutnie bezpieczne, odpuść sobie. Cokolwiek robisz, działasz na własną odpowiedzialność i nigdy nie zapominaj o tym. A już na pewno nie eksperymentuj na początku z lornetką, gdzie wypadek może się zdarzyć podwójny.

Z drugiej strony folia Baadera prawidłowo oprawiona i zamocowana jest wynalazkiem wystarczająco bezpiecznym i dającym dobry efekt jeśli chodzi o obserwacje. Gdybyś nie był pewien swoich technicznych umiejętności,masz rozwiązanie alternatywne, bezpieczne dla oczu, mniej dla sprzętu. Chodzi o rzutowanie [projekcję] na ekran. Możesz użyć tak lunety, jak i połówki lornetki, najlepiej zamocowanej na statywie. Za okularem mocujesz [np. na jakimś drążku kartonowe pudełko, z małym otworem pozwalającym na przepuszczenie wiązki światła. Ta pada na przeciwległy bok pudełka. Manipulując odległością tylnej ścianki pudełka od okularu jak i pokrętłem ostrości samej lunety uzyskasz ostry obraz Słońca. Najlepiej umieścić tam biały papier, a resztę pudełka w środku wyczernić. Obrazy nie są takiej jakości jak przez filtr, pozwalają zobaczyć większe grupy plam słonecznych no i częściowe zaćmienia Słońca. Tranzyt Wenus bez kłopotu [mam nawet takie zdjęcie zrzutowanego do pudła obrazu], Merkurego pewnie też, choć to trudniejsze, bo on jest malutki i trudno rozróżnialny od małych plam słonecznych nawet w lornetce z filtrami.

WAŻNE [bezpieczeństwo sprzętu w projekcji]: Sprawdz, czy luneta nie ma elementów plastikowych w części okularowej -przesłony, oprawy soczewek, czy nawet same soczewki. Gdyby tak było, NIE NADAJE SIĘ. To musi być tylko metal i szkło, inaczej pójdzie dym i zniszczysz sprzęt. Jeśli od tej strony jest O.K., pamietaj o tym,że projekcję można kontynuować przez 1-2 minuty, potem KONIECZNIE trzeba przerwać i zasłonić obiektyw na kilka minut, aby elementy okularu ostygły itd. Inaczej nastąpi jego uszkodzenie wskutek przegrzania.

Celowanie w Słońce [tak z filtrem, jak i w projekcji]: NIGDY nie używamy szukacza ani nie celujemy "po lufie" patrząc na Słońce bezpośrednio. NIGDY! Robimy to tak: stajemy tyłem do Słońca i patrzymy na cień lunety. Przestawiamy ją tak, aby jej cień stał się jak najmniejszy i znajdował się centralnie na przedłużeniu w tył osi lunety [jej obiektywu]. Wówczas wiązka światła przejdzie centralnie i trafi do okularu, zobaczymy obraz Słońca, możemy spróbować stawić ostrość.

Pozdrawiam

-J.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.