Skocz do zawartości

Montaż Dobsona


Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam takie beznadziejne pytanie, ale muszę mieć na nie odpowiedź:

 

"Czy montaż dobsona wymaga przytwierdzenia na stałe???"

 

Bo oglądając takie zdjęcia:

180px-Dobson.jpg

 

Niezrozumiałe mi się wydaje, jak takie mocowanie utrzymuje taki duży teleskop.

Edytowane przez SilverSurfer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli myślisz o przytwierdzaniu do podłoża, to nic takiego nie istnieje. Możesz go postawić gdziekolwiek.

Jego podstawa składa się z dwóch wzajemnie obracających się dysków (czarny nieruchomy stoi na ziemi).

 

Jak takie mocowanie utrzymuje taki duży teleskop? ;) Otóz sama rura jest bardzo lekka, a wiekszość masy to ten drewniany montaż. Myśle, że na 25kg całości, 20kg to montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Czy montaż dobsona wymaga przytwierdzenia na stałe???"

Jeśli chodzi ci o przytwierdzenie na stałe tuby to nie.

Na tym zdjęciu prawdopodobnie czopy teleskopu mają wcięcia w które wchodzi wycięcie górnej ścianki dobsoba + na pewno jakieś zabezpieczenie przez przypadkowym zeskoczeniem telepa, ale na pewno nie jest to "na stałe" przymocowane. Pomyśl, ile kosztowała by spedycja takiego telepa co się nie zdejmuje z Dobsona.

Jeśli chcesz prześlę ci zdjęcia jak wygląda mocowanie rury do Dobsona u mnie, ew. przeszukaj pod tym kątem Forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle, że na 25kg całości, 20kg to montaż.

 

Nie przesadzajmy, lustro główne też trochę waży :P

Najlepiej sprawdzić w podstawowej specyfikacji na stronie jakiegoś sklepu, tam jest zazwyczaj podane.

W przypadku Synt 8- i 6-calowych, dobson waży 8kg (waga tuby - odpowiednio 8 i 6 kg)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała rzecz polega na tym, że tuba jest zawieszona na montażu dokładnie w jej środku ciężkości, z kolei punkt mocowania zrzutowany na podstawę wypada z grubsza w geometrycznym środku podstawy. Stąd nie ma mowy o jakimkolwiek niebezpieczeństwie przewrócenia się teleskopu.

Zmylił Cię zapewne fakt, że tuba mocno wystaje z przodu. To dlatego, że większość ciężaru jest z tyłu (lustro).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mam chyba jakąs ruską Synte. O ile moge się zgodzić na 8kg dla tuby, to na kolejne 8kg dla dobsa ciężko :P

 

Z ciekawości zważyłem Syntę 8":

tuba - 8,6 kg (wobec 8 kg deklarowanych przez dystrybutora)

dobson - 11,2 kg (wobec 8(!) kg deklarowanych przez dystrybutora)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Witam

Czy teleskop na tym montazu mozna ustawic na nierownym podlozu (np na podworku na dzialce)? chodzi o to zeby byl wypoziomowany? BO po zdjeciach wnioskuje ze preferowane sa plaskie powierzchnie/

Preferowane - tek, konieczne - nie.

Montaż nie musi być wypoziomowany, bo i tak "kręcisz" nim na oko.

Teleskop, który masz na zdjęciu w pierwszym poście ma podziałki w obu osiach, więc jeśli chce się z nich korzystać to musi być on wypoziomowany. Standardowo dobsony nie mają takich podziałek, więc nie wymagają równego podłoża.

Musisz ustawić tak, by stał stabilnie - to będzie najważniejsze.

Edytowane przez gmalan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy teleskop na tym montazu mozna ustawic na nierownym podlozu (np na podworku na dzialce)? chodzi o to zeby byl wypoziomowany? BO po zdjeciach wnioskuje ze preferowane sa plaskie powierzchnie/

 

Ja ostatnio postawiłem na drodze "pod górkę" i chciałem nakręcić cyfrówką przelot Księżyca przez okular, niestety montaż mi uciekał i musiałem tubę trzymać przez co obraz trochę drgał :), dokręcenie tej śruby w montażu która trzyma talerze w kupie pomoże? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio postawiłem na drodze "pod górkę" i chciałem nakręcić cyfrówką przelot Księżyca przez okular, niestety montaż mi uciekał i musiałem tubę trzymać przez co obraz trochę drgał :), dokręcenie tej śruby w montażu która trzyma talerze w kupie pomoże? :)

W LightBridge'u ta śruba zaopatrzona jest w plastikową gałkę, której dokręcanie zaciska tależe na łożysku co powoduje "hamowanie" obrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.