Skocz do zawartości

Zorza 20.11


meynard

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Zorza była też widoczna w Toruniu, niestety nie miałem pod ręką sprawnego sprzętu :( Poza tym niebo było mocno zamglone, zorzę widać było b. słabo i tylko dzieki temu, ze wracałem z pracy ok. 22 i szedłem kawałek przez nieoświetlony teren, to ją zauważyłem. Nie było to to, co znam z Norwegii z okresu mojej pracy wolontariusza w Amnesty International, ale po raz pierwszy widziałem coś takiego tutaj. Wybrałem się na lotnisko koło mojego domu i widoki robiły wrażenie :D

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiscie zorza byla wspaniala okolo 22. Zanim sie zebralizmy z Jesionem i Klima do puszczy, nieco juz przygasla. Potem nadal byla dosc jasna i dynamiczna ale juz bez tej czerwonej falujacej kurtyny. Niesamowite jak szybko (kilka s) ogromne obszary niema moga jasniec i ciemniec.

 

Adam robil zdjecia swoim 300D ale chyba jeszcze spi.

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok - pierwsze fotki "na szbciora" bez obrobki. Widac wyraznie, ze w czasie kiedy bylem jeszcze w Warszawie zorza byla najladniejsza. Mimo kupiastych warunkow zdjecia wyszly imo rewelacyjnie. Ale wizulanie rzecz biorac najlepsze efekty byly w okolicach 1 w nocy w puszczy. Pelny spektakl w okolicach zenitu i UWAGA - dalej. W zasadzie potem, caly show odbywal sie na poludniowej stronie nieba. Strange...

 

Jest tu tez jedna fotka z gatunku eksperymentalnych - fotka nocna naswietlana ok. 15 min ISO200. Wyszla jak w dzien :shock: Jedyna obrobka, to balans bieli. MOzna rzec, ze to noc w iluminacji zorzy.

 

Momentami zorza byla tak jasna, ze na niebie swiecily bardzo jasne plamy - jak reflektory i to powodowalo niezwykle rozjasnienie - jak w pelni ksiezyca. Naprawde wrazenieni niesamowite. Ksztalty przerozne. Moge nawet powiedziec, ze to zupelnie inna zorza, niz ta ktora byla wczesniej. OK... jedziemy z fotkami.

 

Aha - czy kto moze mi wytlumaczyc dziwne zjawisko. Ok 4x cos strasznie blysnelo. Bardzo dziwna sprawa. Czy burza elektromagnetyczna w atmosferze moze powodowac takie blyski? Nie znamy na razie zadnego wytlumaczenia tego efektu. Przypominam, ze bylismy w srodku totalnego zadupia, zwanego puszcza.

 

PS. Bardzo duzo jasnych bolidow. Dwa widzialem naprawde piekne. Jeden zielony, drugi zas przelecial lukiem i dosyc wolno - co dalo piekny efekt.

118_1869.jpg

 

118_1870.jpg

 

119_1933.jpg

 

119_1936.jpg

 

119_1937.jpg

 

119_1938.jpg

 

119_1948.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.