Skocz do zawartości

Pierwsze światło z FLI


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj wreszcie znalazłem chwilę czasu na wykonanie pierwszego światła z nowej kamery. Generalnie jestem zachwycony, wręcz porażony. Zdjęcie który znajduje się w załączniku to TYLKO 2h materiału (po 5 ekspozycji na L, R, G, B.).

 

PS. Obrabiałem na nieskalibrowanym laptopie, więc kolor może być trochę nietrafiony.

 

M81_LRGB_2.jpg

 

Poprzednia wersja:

M81_LRGB.jpg

Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam sie na astro-foto wcale wiec mam pytanie. Czy te kolorowe obwodki(z jednej strony czerwony kolor z drugiej niebieski) przy gwiazdach to aberacja/prowadzenie/nierowne zlozenie RGB/cos innego czy po prostu tak ma byc?

Zdjecie oczywiscie bardzo ladne.

Edytowane przez swinki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam sie na astro-foto wcale wiec mam pytanie. Czy te kolorowe obwodki(z jednej strony czerwony kolor z drugiej niebieski) przy gwiazdach to aberacja/prowadzenie/nierowne zlozenie RGB/cos innego czy po prostu tak ma byc?

Zdjecie oczywiscie bardzo ladne.

To wynika z 2 rzeczy:

1. kwestia gustu i podbijania koloru gwiazd

2. z metody LRGB, gdzie RGB robi się w bin 2.

3. z ekspresowej obróbki - tzw. na szybko z braku czasu i cierpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Obrabiałem na nieskalibrowanym laptopie, więc kolor może być trochę nietrafiony.

 

 

Zdjęcie świetne - jednak kolor trochę nie naturalny i trochę prze-procesowany. Jak zauważyli powyżej koledzy za dużo pomarańczowego.

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem do domu, patrzę na swoje zdjęcie i przyznam, że Wasza krytyka była wyjątkowo delikatna. Przysiadłem i zdjęcie obrobiłem jeszcze raz, tym razem bez kompromisów czasowo-sprzętowych. Kolor jest praktycznie sote ze zwiększoną saturacją. Nie sugerowałem się tym, co widać w internecie. Obróbka bardzo subtelna, bez wyciąganie słabych detali i bez odszumiania.

 

Przypominam, że to tylko 2h materiału.

 

M81_LRGB_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji, co to za gagatek? Właśnie go wypatrzyłem - wygląda jak kometa. Różnica czasu między skrajnymi klatkami prawie 2h i obiekt nieruchomy (w tym przedziale czasu oczywiście).

 

Update - już zidentyfikowałem, to galaktyczka PGC 2732102

M81_LRGB_what.jpg

Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Typowa galaktyka spiralna.

Na szczęście katalog PGC to panaceum na większość fotograficznych ,,odkryć" kometarnych.

Z resztą wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie ,,dlaczego kometa jest zielona?", porównać odpowiedź z jasnością, rozważyć stosunek jasność-wielkość i już coś zaczyna śmierdzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji porównywań poprosiłem Jacka żeby wrzucił mi swoją klatkę M101. Powiem szczerze, że jestem bardziej niż zaskoczony. Wiadomo, że różnica między Atikiem a FLI być musi, ale... Przy okazji tego testu uświadomiłem sobie, że czynnik S/N jest często istotniejszy od samej sprawności kwantowej kamery. Zobaczcie to porównanie, ustawiłem levelsy tak, żeby było +/- podobnie jeżeli chodzi o jasności.

 

Światłosiła optyki zbliżona (f6), czas ekspozycji taki sam - 600 sek. Różne ogniskowe i zapewne temperatury chipów (u mnie -50 stopni C).

 

Wniosek podstawowy jest tak, że Sumas musi zrobić CO NAJMNIEJ 4-6x więcej ekspozycji żeby uzyskać zbliżony S/N do mojego.

atik_vs_fli.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Wiadomo, że różnica między Atikiem a FLI być musi, ale... Przy okazji tego testu uświadomiłem sobie, że czynnik S/N jest często istotniejszy od samej sprawności kwantowej kamery. Zobaczcie to porównanie, ustawiłem levelsy tak, żeby było +/- podobnie jeżeli chodzi o jasności.

 

Światłosiła optyki zbliżona (f6), czas ekspozycji taki sam - 600 sek. Różne ogniskowe i zapewne temperatury chipów (u mnie -50 stopni C).

 

Wniosek podstawowy jest tak, że Sumas musi zrobić CO NAJMNIEJ 4-6x więcej ekspozycji żeby uzyskać zbliżony S/N do mojego.

w sumie to powinienem minusa, bo kto mi teraz Atika kupi? :Boink:

 

ale poważniej już, to porównanie jest niesamowite, chyba dopiero po czymś takim widać, za co się płaci w topowych kamerach,

różnica jest kolosalna!

 

a jakby się nam jeszcze udało podmienić rurki do testów, bo myślę, można by było rozstrzygnąć ciekawą kwestię, w co warto bardziej inwestować, w porządną kamerę, czy wypasioną rurkę, mielibyśmy jasność na całość

 

a dodam jeszcze, że ja miałem bardzo dobre warunki, świetny seeing i przejrzystość, Adam focił chyba dzień później i już zdaje się przez cirrus i zamglenie,

na mojej klatce, zasięg to 19,6 mag. Atik niema kontroli temperatury, jedynie co producent podaje, to że chłodzi się do -20°C poniżej temp otoczenia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sumie to powinienem minusa, bo kto mi teraz Atika kupi? :Boink:

.....

na mojej klatce, zasięg to 19,6 mag. Atik niema kontroli temperatury, jedynie co producent podaje, to że chłodzi się do -20°C poniżej temp otoczenia

A mi sie jakos zapamiętało że Adam też kiedyś był fanem Atika.

-20 to trochę mało. To znaczy jako rozwiązanie budżetowe to czemu nie bo w lecie schodzimy powiedzmy do 0 w cieplejsze noce. Te -20 poniżej otoczenia przydałoby się w canonie i po prostu dalej bym wymiatał nim niebo :)

Nie narzekaj Sumasie. Masz bardzo dobre rezultaty. Nie mniej jednak po tej informacji będę ciekaw twoich klatek w miesiącach letnich.

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji porównywań poprosiłem Jacka żeby wrzucił mi swoją klatkę M101. Powiem szczerze, że jestem bardziej niż zaskoczony. Wiadomo, że różnica między Atikiem a FLI być musi, ale... Przy okazji tego testu uświadomiłem sobie, że czynnik S/N jest często istotniejszy od samej sprawności kwantowej kamery. Zobaczcie to porównanie, ustawiłem levelsy tak, żeby było +/- podobnie jeżeli chodzi o jasności.

 

Światłosiła optyki zbliżona (f6), czas ekspozycji taki sam - 600 sek. Różne ogniskowe i zapewne temperatury chipów (u mnie -50 stopni C).

 

Wniosek podstawowy jest tak, że Sumas musi zrobić CO NAJMNIEJ 4-6x więcej ekspozycji żeby uzyskać zbliżony S/N do mojego.

 

tak z ciekawości dołączyłem do tego porównania mojego sbiga.

Co prawda nie ten sam obiekt ale czas ekspozycji i światłowsiła taka sama, temp -25C.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się nie da;)

Nie możesz tak zrobić testu, bo wystarczy że zmniejszę trochę streaching i szum zniknie zupełnie (zobacz załącznik - ten sam plik). Obiekty są różnej jasności, więc zarejstrowały się w różnej dynamice. Żeby to miało sens, musielibyśmy zrobić ten sam obiekt. Inaczej mówiąc, zaraz ktoś wrzuci księżyć z Vesty i powie, że tam w ogóle szumu nie ma ;)

 

W tym teście chodziło o to, że bierzemy ten sam obiekt i staramy się wyciągnąć na maxa detal z tła, żeby +/- było widać podobną ilość detali. I wtedy porównać szum.

 

Zrób 600 sek M101 w wolnej chwili.

atik_vs_fli.jpg.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.