Skocz do zawartości

Syrenka to,...


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

M51 ostatnio w modzie, więc i ja sobie zafundowałem jedną. Tak jak wcześniej pisałem, nadal mam problemy z wyciągiem, więc mogę się zadowolić tym, co jest, a że nie jest aż tak źle (jak dla mnie) to pozwolę sobie zaprezentować.

 

Sesja całkowicie zdalna (ACP), 9 klatek po 600 sek. Byłoby 3x więcej, ale już po 6 klatce ostrość odeszła w niepamięć, a bez wyciągu działającego nie działa kompensacja temperatury (przy moim TOA co 5 stopni robi się masakra w temacie zmiany ostrości).

 

Jak będzie pogoda to dopalę RGB dzisiaj. Fotka jest 1:1, obcięte boki, bo biedne gwiazdy już tam są jajkami ;).

 

Mam też koncepcję wydłużenia eksp. do 30 min. Myślę, że spokojnie zarejestruje się całe "halo" dookoła kolidujących galaktyk. Już teraz widać go sporo (nawet na jednej klatce surowej).

 

m_51_L.jpg

 

UPDATE:

m51_2.jpg

Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o Ja p........ :blink::huh::wow::wow::wow::wow:

Adam, przeginasz... nie przeżyję emocjonalnie widoku wersji ostatecznej, zejdę na zawał z wrażenia :notworthy:

czekam na kolor :glodny:

 

pozdrawiam

zszokowana Ori

 

edit - wersję ostateczną posłałabym na APOD'a, serio...

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie strasz mnie, bo zamówiłem 3,5" Starlighta. Co z nim nie tak? Daj znać, bo póki co nie zapłaciłem - wszyscy amerykańce na NEAF się porozjeżdżali.

 

 

sam wyciąg jest sztywny i wszystko jest ok, ale problem w postaci ugięć pojawia się na "rotatorze".Nawet po zakręceniu na maxa pierścienia blokującego pozostaje ok 0,5-1 mm luzu tzn. nie da się tak zakręcić pierścienia żeby nie można było rotować; co oznacza że tam musi pozostawać jakiś luz.

Kamera od tego miejsca oddalona jest ok 30cm i razem z wielkim flatenerem mało nie waży.Z 0,5mm nagle robi się 5mm i pojawia się problem.

Prowdopodobnie oleje ten rotator i go przegwintuje żeby na sztywno przykręcić do rury.Będe jeszcze dzisiaj próbował coś pokombinować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam wyciąg jest sztywny i wszystko jest ok, ale problem w postaci ugięć pojawia się na "rotatorze".Nawet po zakręceniu na maxa pierścienia blokującego pozostaje ok 0,5-1 mm luzu tzn. nie da się tak zakręcić pierścienia żeby nie można było rotować; co oznacza że tam musi pozostawać jakiś luz.

Kamera od tego miejsca oddalona jest ok 30cm i razem z wielkim flatenerem mało nie waży.Z 0,5mm nagle robi się 5mm i pojawia się problem.

Prowdopodobnie oleje ten rotator i go przegwintuje żeby na sztywno przykręcić do rury.Będe jeszcze dzisiaj próbował coś pokombinować.

No ale to może problem tego egzemplarza? Trochę już mi mało opcji pozostaje... a wydawało się, że ten 3,5 wyciąg FeatherTouch będzie najlepszy. Ech... astrofotografia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale to może problem tego egzemplarza? Trochę już mi mało opcji pozostaje... a wydawało się, że ten 3,5 wyciąg FeatherTouch będzie najlepszy. Ech... astrofotografia.

Całkiem możliwe, ale sama budowa tego "rotatora" budzi pierwsze podejrzenia, po odkręceniu pierścienia cały wyciąg można zdjąć bez żadnego problemu, właściwie ten pierścień jest elementem który mocuje cały wyciąg, bez niego nic sie kupy nie trzyma.Zresztą zaraz będe przy tym grzebał to zrobie kilka fotek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Piotrek. Ciekawe, choć aż trudno uwierzyć. Jak wrócą z NEAF to wyjaśnię sprawę tego kiwania.

 

Wracają do wątku przewodniego, właśnie poskładałem kolor z wczorajszej sesji. Dopaliłem po 5 klatek R + G + B (600 sek każda). Do tego 1200 sek. Ha i jeszcze 30 min. Luminancji.

 

Co ciekawe, wykonałem śmieszny trick. Zauważyłem że po zestackowaniu traci się na ostrości w jasnych partiach (w tym wypadku środek galaktyki). Użyłem więc detalu w środku z najlepszej klatki surowej. Polecam tę metodę, bo czasami różnica w ostrości jest zasadnicza.

 

Pozostało mi naświetlić gwiazdy, bo to co jest teraz, to delikatnie mówiąc...

 

Same galaktyki już sobie daruje, bo chyba wiele więcej już nie wyciągnę. Nie mogę się tylko zdecydować na ostateczny kolor wymieszania Ha. W jednej wersji Ha jest jako kolor czerwony, w drugim pomarańczowy. To zmienia tonację zdjęcia. Macie jakieś zdanie w tym temacie? Wersja czerwona, czy pomarańczowa?

 

m51_2.jpg m51_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

po pierwsze chciałem napisac, że miesięczna epopeja z powrotem sprzętu do stanu używalności po crash teście z piątku trzynastego dobiegła kilka dni temu końca. Z tego powodu jestem przeszczęśliwy. Sprzęt działa i znów mozna robic nim foty. Jedynie pogięte uszy i obudowa z pancernego SBIGa czekaja na wymianę:). Niestety nie załapałem się na właśnie chyba mijający okres nieprawdopodobnej pogody w Polsce. Jedynie dwie ostatnie nocki udało mi sie powalczyc z uruchomionym ponownie sprzętem. Dodatkowa radością jest to, że węgierski montaż działa poprawnie. Dowodem niech będzie poniższa fotka.

10 ekspozycji po 900 sekund L

RGB po 9. Każde BINx2 600 sekund.

Obrabiając fotkę szkoda mi było uczynic mało lub wręcz niewidopcznymi dziesiątki galaktyczek w tle. Jedyny kompromis jaki znalazłem to znaczne rozjaśnienie niestety całego tła. Wygląda jak robione o poranku :) . Jesli chodzi o mgiełki wokół M51 to maks jaki prawdopodobnie mogę od siebie wyciagnąc.

 

Pozdrawiam serdecznie

Michał Żołnowski - Tiamat

 

Sprzęt:

Gemini G42 Obs+, 12.5" Ritchey Chretien A&M, FLI PDF, Optec Pyxis3'", SBIG STL 11000M

 

Wersja full res. (4008x2672) jest tutaj:

M51_mini.jpg

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze wyszło - te gwiazdki w ramach galaktyki bardzo fajne. Zastanawiam się nad gwizdkami z pełnej rozdzielczości. Takie miękkie.

Jeśli mogę coś doradzać Tobie z moim skromnym doświadczeniem to proponuje tak 20-25 klatek luminancji mimo wszystko:)

 

No super Michał. Ciesze się ze sprzęt stanął na nogi i patrzy w niebo :Salut: a G42 jeszcze przyjdzie posłuchać .. bzzz. bzzzz.... piiii... bzzz:)

 

 

 

Adamie - prośba. Chciałbym mieć możliwość edycji swoich postów po dłuższym czasie tak jak ty to zrobiłeś tutaj i tez aktualizować swój post otwierający nową wersją zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wam serdeczne! Myślę, że ta miękośc wyszła z połaczenia większych gwiazdek z RGB i mniejszych L. Jedno przeszło w drugie.

Nie daje mi spokoju ta galaktyka, wiec wlasnie wersję Full na Starrysite skontrastowalem trochę przyciemniając tło. W pełnym powiększeniu chyba lepiej. Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie wyszło Adamie B) - FLI + ciemne niebo to tandem nie do pobicia! Z tego co widzę to w moich miejskich warunkach z chipem 6303 (STL) muszę z 10 razy więcej materiału zebrać... :rolleyes:

 

Coś czuje że jak już poskładasz te "10 razy więcej materiału" to wszyscy pospadamy z krzeseł :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie - prośba. Chciałbym mieć możliwość edycji swoich postów po dłuższym czasie tak jak ty to zrobiłeś tutaj i tez aktualizować swój post otwierający nową wersją zdjęcia.

A to mi jakoś umknęło.

 

Choć wyczuwam tu nutkę "pretensji", to wg staropolskiej zasady "myślisz, mówisz, masz..." - edycja włączona dla całej grupy astrofotograf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.